Bartłomiej Kusiak: „Nasz patent to technologia GEL. To ona robi największą różnicę”

Rozmowa z Bartłomiejem Kusiakiem, który w firmie ASICS pracuje na stanowisku Brand Trainera. W najnowszej inicjatywie japońskiej marki  pod hasłem Centrum Biegowe ASICS udziela biegaczom bezpłatnych wskazówek dotyczących produktów.

Produkty ASICS nie mają dla Ciebie tajemnic. Potrafisz ciekawie o nich mówić. To wyuczone historie czy prawdziwe zainteresowanie sprzętem sportowym?

Kiedy zaczynałem pracę w ASICS, a było to bardzo dawno temu, wszystkie technologie oraz systemy przypominały mi „czarną magię”. Na początku bardzo dużo czytałem, uczyłem się konstrukcji buta i rzeczywiście na początku było to coś w rodzaju „pamięciówki”. Z czasem, po upływie kilku lat, patrząc na rozwój naszej marki mogę stwierdzić, że bardzo dużo dała nauka, ale również osobiste odczucia, dzięki którym jestem w stanie opowiedzieć o każdym modelu i nie stwarza mi to problemu.

ASICS to marka, dla której bieganie jest jak religia. W czym Twoim zdaniem jest lepsza od innych?

Każda marka biegowa jest dobra, nie ma gorszej czy lepszej, ponieważ to biegacz weryfikuje, w jakiej marce biega mu się najlepiej. Jeżeli chodzi o moją firmę, to kierujemy się ciekawą filozofią „KAIZEN”, która oznacza harmonijny rozwój. Nie staramy się tworzyć butów biegowych w pośpiechu, lecz staramy się robić to powoli, ale dokładnie, by tworzyć je jak najlepiej. Drugim bardzo mocnym punktem, który nas wyróżnia, jest technologia GEL, używana w naszych butach od 1986 roku. Dzięki niej biegacze zyskują maksimum komfortu podczas biegu oraz nie odczuwają aż tak mocnego kontaktu z podłożem podczas fazy lądowania. GEL to nasz patent i to właśnie dzięki niemu jesteśmy rozpoznawalni. To on robi największą różnicę.

Buty ASICS posiadają całą masę najróżniejszych technologii. Czy naprawdę są one niezbędne biegaczom? Nie wystarczą już zwykłe buty z grubszą podeszwą?

But z grubszą podeszwą nie brzmi jak specjalistyczny but biegowy. Ze swojego doświadczenia wiem, że wybór butów specjalistycznych to wyższy komfort, zapobieganie urazom oraz wydajność. Są to buty, które zdecydowanie dłużej posłużą biegaczom, dadzą im przyjemność z biegania, a w niektórych sytuacjach umożliwią bicie własnych rekordów życiowych.

W Centrum Biegowym ASICS odpowiadasz na pytania biegaczy o sprzęt. Co najczęściej ich interesuje?

Pytań jest wiele, lecz najczęstszym pytaniem jest: A jaką mam stopę? Neutralną czy pronującą? Jest to bardzo ważne pytanie, ponieważ nadal zauważamy, że bardzo dużo biegaczy może biegać w źle dobranych butach. A moim zadaniem jest takim biegaczom pomóc. Kolejnym częstym pytaniem jest: A jakie buty mi Pan zaproponuje? Oczywiście nie jest to pytanie zadane od razu. Na początku przeprowadzam krótki, wprowadzający wywiad z zainteresowaną osobą, na podstawie którego jestem w stanie przygotować sprofilowaną ofertę.  Innymi słowy w projekcie Centrum Biegowe ASICS jestem zarówno specjalistą produktowym, jak również sprzedawcą, tylko że w świecie online.

Twoim zdaniem najbardziej przełomowy model butów ASICS w tym sezonie to…?

Bez wątpienia Gel-Kayano 28. Bardzo pozytywnie mnie zaskoczył pod kątem stabilizacji. Ponieważ sam mam nadpronację i to dość dużą, to na swoim przykładzie widzę, że ten but doskonale mnie chroni podczas każdego biegu, niezależnie, czy jest to krótkie czy długie wybieganie. Przy tym wszystkim odczuwam doskonały komfort tuż po założeniu i podczas całego biegu. Często jest tak, że nie zdejmuję go od razu po treningu, ponieważ zwyczajnie o nim zapominam. Jest tak lekki i przyjemny. Myślę, że jak dotąd jest to najlepsza generacja tego modelu.

Dziękuję za rozmowę.

Marcin Dulnik