adidas ma chrapkę na rekordy. W niedzielę bieg adizero: Road to Records

Już najbliższą niedzielę, 12 września w Herzogenaurach w Niemczech odbędzie się impreza pod nazwą adizero: Road To Records. Weźmie w niej udział prawie 80 światowej klasy biegaczy wspieranych przez adidas, którzy będą ścigać się na dystansach 5 km, 10 km i półmaratonu. Ich celem ma być ustanowienie nowych rekordów życiowych. 

W zawodach wystartuje 74 sportowców sponsorowanych przez adidas (43 mężczyzn i 31 kobiet). Trasa zostanie wytyczona na terenie siedziby adidas w Herzogenaurach. Wyścigi rozpoczną się w niedzielę o godzinie 07:00. Przebieg zawodów będzie można śledzić na żywo na stronie https://www.youtube.com/c/adidasrunning

Kto pobiegnie?

Bieg ma bardzo silną obsadę. Największymi faworytami zawodów na 5 km wydają się Etiopczycy – Muktar Edris i Yomif Kejlecha. Pierwszy z nich to mistrz świata z 2017 i 2019 roku na dystansie 5000m, a drugi zajął ósme miejsce w finale biegu na 10 000m na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Obaj biegali już dystans 5km w czasie poniżej 13 minut. Wśród kobiet na pierwszy plan wysuwa się Etiopka Senbere Teferi (PB 14:15.24) i Turczynka Yasemin Can (14:36,82).

W biegu na 10 km zobaczymy m.in. Rhonexa Kipruto, rekordzistę świata na tym dystansie. Kenijczyk w styczniu 2020 roku w Walencji uzyskał wynik 26:24, który aktualnie otwiera światowe tabele. Wśród kobiet zgłoszonych do rywalizacji najlepszym wynikiem legitymuje się jego rodaczka Sheila Chepkirui (29:46).

W półmaratonie wystartuje m.in. Etiopczyk Girma Bekele Gebre, sensacyjny zdobywca trzeciego miejsca na Maratonie Nowojorskim w 2019 roku. Finiszował z czasem 2:08:38, a do zwycięzcy Geoffreya Kamworora stracił zaledwie 25 sekund. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Gebre dokonał tego jako zawodnik spoza elity. Na trasie nie miał dostępu do specjalnych odżywek, lecz do wody i izotonika Gatorade, jak reszta z ponad 50 tysięcy uczestników. Poza nim pobiegnie Kenijczyk Alfred Barkach z rekordem życiowym 59:46 uzyskanym w 2019 na półmaratonie w New Delhi.

W kategorii kobiet najsilniejsze powinny być Kenijki Brillian Kipkoech (1:06:56) i Viola Cheptoo (1:06:47), które legitymują się najlepszymi wynikami w stawce.

Ponadto gościem specjalnym imprezy będzie Kenijka Peres Jepchirchir, mistrzyni olimpijska w maratonie i mistrzyni świata w półmaratonie.

Będą biegać w butach z serii adizero

Najpewniej wszyscy uczestnicy niedzielnych zawodów będą mieć na nogach modele adidas z serii adizero. Zaliczają się do nich flagowe buty startowe adizero adios Pro 2, a także modele adizero Boston 10 i adizero Prime X. Wszystkie trzy modele na początku września miały premierę nowej kolorystyki i dostępne są na stronie: https://www.adidas.pl/buty-bieganie

Źródło: adidas

fot. Marek Ogień