„Opłaty startowe muszą pójść do góry. To nieuniknione”. Grzegorz Kuczyński gościem „Biegowych Podcastów”

Dlaczego nie da się utrzymać opłat startowych na poziomie z 2020 roku? Co z biegami w 2022 roku? Czy TVP powinna uruchomić magazyn dla biegaczy? Na te i inne pytania odpowiedział Grzegorz Kuczyński, jeden z najbardziej wpływowych organizatorów w branży biegowej. Prezes Fundacji Białystok Biega był gościem dziewiątego odcinka „Biegowych Podcastów”, który poprowadzili Damiana Bąbol oraz wyjątkowo Marcin Dulnik, redaktor naczelny portalu biegowe.pl

Słuchaj podcastu:

Coraz niższa frekwencja na biegach

W 2021 roku obserwowaliśmy gwałtowne spadki frekwencji na polskich biegach. Szef Fundacji Białystok Biega podzielił się ze słuchaczami podcastu swoją refleksją na temat powodów coraz mniejszego zainteresowania tymi wydarzeniami.

– Niektóre imprezy potraciły 70-80% uczestników, co jest bardzo dużo, inne po 30-40%. Ogólnie cała branża zanotowała spadki. Już w poprzednim roku proponowałem, żeby zrobić badanie, dlaczego uczestnicy nie chcą brać udziału w tych wydarzeniach. Osobiście uważam, że przez te wszystkie lockdowny wypadliśmy jako biegacze wszyscy z rytmu. Jak nie trenujemy to trudno jest wystartować w maratonie czy półmaratonie bez przygotowań. Łatwiej w piątce czy na 10km. Wystarczy miesiąc przerwy z powodu kontuzji i już trudno jest wrócić do biegania i startów. Zakazów nie było, ale z jakiegoś powodu nie braliśmy w imprezach w 2021 roku – tłumaczył Grzegorz Kuczyński.  – Poza tym niektórzy uczestnicy w 2020 roku doświadczyli przykrej sytuacji, że bieg był przesunięty lub odwołany. Ktoś miał wykupiony hotel, albo inne koszty. To co teraz obserwujemy to ogromne przesunięcie rejestracji na ostatnie 2-3 tygodnie przed biegiem, co nam organizatorom bardzo utrudnia pracę – zaznaczył.

Jak dopiąć budżet biegu?

Spadająca frekwencja nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na kształt biegowego rynku. Zdaniem gościa „Biegowych Podcastów” ze względu na galopującą inflację dużym wyzwaniem dla organizatorów będzie właściwe skalkulowanie budżetu imprezy.

– Rynek będzie się zmieniał. Organizatorzy będą odwoływali imprezy, jeśli na miesiąc przed biegiem frekwencja nie będzie wystarczająco wysoka. Będą po prostu obawiać się, że tak zostanie i niestety nie zdołają dopiąć budżetu. I nie będzie to związane z pandemicznymi restrykcjami, lecz zachowaniem uczestników. Nie chcę być złym prorokiem, ale już widzę takie symptomy, że organizatorzy, którzy zawiesili swoje imprezy w 2020 i 2021 roku i teraz chcą wrócić, żyją w innej rzeczywistości. Tej sprzed pandemii. Niesie to ryzyko, że źle skalkulują swoje wydarzenia w 2022 roku. Pozostawiając opłaty startowe z 2019 roku można z góry założyć, że budżet imprezy się nie dopnie – uważa Kuczyński.

Dlaczego opłaty startowe drożeją?

Zapisy na 9. PKO Białystok Półmaraton ruszyły pod koniec grudnia. W porównaniu do ubiegłych lat wpisowe podrożało. Grzegorz Kuczyński tłumaczył skąd wynika wyższa cena pakietu.

 – W ubiegłym roku startowaliśmy z pułapu 90 złotych, teraz najniższa cena to 109 złotych. Taka opłata obowiązuje do końca stycznia, jakby ktoś chciał skorzystać z tej oferty. My i tak bardzo długo liczyliśmy, czy te 109 złotych jest OK. Przed uruchomieniem zapisów zapytaliśmy o koszty i zrobiliśmy budżet imprezy. Widzę co się dzieje na rynku i wiem, że medale nie będą droższe o 8% (jak wskazywałaby inflacja – przyp. red), dobrze jak skończy się na kilkudziesięciu procentach, to samo zabezpieczenie trasy – już dostaliśmy informację, że ten koszt wzrośnie co najmniej o 20 procent. Dodajmy tego wzrost płacy minimalnej, więc koszt usług ochroniarskich również będzie wyższy. Sanitariaty i toalety również będą dużo droższe – wyliczał prezes Fundacji Białystok Biega. – Żeby zacząć od ceny 109 złotych musieliśmy naprawdę mocno walczyć, aby to się udało utrzymać. Dlatego uważam, że te opłaty muszą pójść do góry wszędzie. Nie da się utrzymać cen z 2020 roku – podkreślił.

Co z przyszłością biegów?

Grzegorz Kuczyński uważa, że organizatorzy imprez biegowych powinni szczególnie mocno pracować nad tym, aby przyciągać uczestników na zawody.

My i wszyscy organizatorzy imprez sportowych w Polsce musimy zrobić wszystko, aby ludzie znów zaczęli się ruszać, żeby chcieli startować w biegach, żeby się tego nie obawiali. Musimy pokazać, że nasze imprezy są bezpieczne, że nikt się na nich zaraża. Jest tak, że jedni wierzą w Covid-19, inni nie, a naszym zadaniem jest, żeby nie zlekceważyć żadnego z uczestników. Jeśli ktoś ma jakieś obawy, powinniśmy być w stanie pokazać im, że bezpiecznie będą się czuć w biurze zawodów, na starcie i na mecie – komentował organizator m.in. PKO Białystok Półmaratonu.

Zdaniem gościa podcastu biegowe.pl sytuacja na rynku biegowym w Polsce nie poprawi się samoczynnie.

– To nie jest tak, że skończą się wszystkie pandemiczne obostrzenia i nagle cyk! Znowu pobiegnie 10 tysięcy ludzi w jakimś maratonie. To się nie wydarzy. Może w 2027 roku. Moja diagnoza jest taka, że ten 2022 rok będzie jeszcze bardzo trudny. Część imprez w ogóle wypadnie z rynku i uczestnicy będą się zastanawiać, czy ten bieg się odbędzie czy nie? Zaczną wybierać dobre marki biegowe, czyli będą zwracać uwagę na poziom organizacyjnym. I nad tym trzeba pracować, pokazywać, że działamy, a nie czekamy, aż sytuacja na rynku sama się poprawi. Powinno włączyć się w to państwo. My rozmawiamy o uruchomieniu kampanii społecznej motywującej ludzi do ruszania się. W pandemii średnio Polak przytył 5 kilogramów. To jest poważne wyzwanie, bo w przyszłości to się wszystko przełoży na wydatki w służbie zdrowia – podkreślił szef Fundacji Białystok Biega.

Zachęcamy do wysłuchania podcastu. Grzegorz Kuczyński mówił również m.in. o współpracy ze sponsorami, wyzwaniach organizacji imprez biegowych w czasach pandemii a także odniósł się do pomysłu przywrócenia magazynu dla biegaczy w TVP.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które będą przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Damian Bąbol to zapalony biegacz z czterema ukończonymi maratonami na koncie. Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

„Biegowe Podcasty” można słuchać m.in. w SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle PodcastsCastbox.

red