ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022 już jutro. Zapowiadają się wielkie emocje

Wtorkowy mityng lekkoatletyczny ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022  zapowiada się pasjonująco. W programie zawodów m.in. pojedynek najszybszej kobiety świata i najszybszej Polki, a także „Aniołków Matusińskiego” z Holenderką Femke Bol. Poza tym organizatorzy awizują dwie próby bicia rekordu świata. 

ORLEN Copernicus Cup to przedostatni mityng w cyklu złotej kategorii World Athletics Indoor Tour. Zawodniczki i zawodnicy rywalizować będą w dwunastu konkurencjach – panie pobiegną na 60, 400, 800 i 1500 metrów i 60 metrów przez płotki, a panowie na 60, 800 i 3000 metrów oraz także 60 metrów przez płotki. Ponadto zawodniczki rywalizować będą w skoku w dal, a zawodnicy w pchnięciu kulą i skoku o tyczce.

Zwycięży Swoboda?

W biegu na 60 metrów pań rywalizować będą Elaine Thompson-Herah, pięciokrotna mistrzyni olimpijska z Ewą Swobodą. Najszybsza Polka, która kilka dni temu ustanowiła nowy rekord kraju na tym dystansie i jeden z dziesięciu najlepszych wyników w historii lekkiej atletyki, zapowiada, że w Toruniu pobiegnie jeszcze szybciej.

– Bardzo lubię toruńską halę, bo bieżnia jest szybka. Liczę na szybkie bieganie i emocjonującą rywalizację z Elaine, a do tego bardzo cieszę się, że podczas ORLEN Copernicus Cup toruńska hala będzie pełna kibiców. Wszyscy zawodnicy są tego bardzo spragnieni – mówi Ewa Swoboda, która zapowiada, że pobiegnie szybciej i złamie barierę siedmiu sekund. W niedzielę Polka wygrała bieg na 60 metrów podczas mityngu w Düsseldorfie.

– Wiemy, że bieżnia w Toruniu jest bardzo szybka i wielokrotnie padały tu dobre wyniki, choćby w trakcie halowych mistrzostw Europy w zeszłym roku. Czekamy na ten fantastyczny bieg – dodaje Krzysztof Wolsztyński, dyrektor ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022.

Pożegnanie „Profesora”. Femke Bol czy „Aniołki Matusińskiego”

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja w biegu na 800 metrów, w czasie którego kibice będą mogli podziękować za lata pięknej kariery i wielkich emocji Adamowi Kszczotowi. „Profesor” kilka dni temu zapowiedział, że zdecydował się na zakończenie kariery, ale w Toruniu wystartuje. Na bieżni Areny Toruń zmierzy się m.in. z Marcinem Lewandowskim i Elliotem Gillesem.

– Wielokrotnie powtarzałem i podtrzymuję te słowa, że ORLEN Copernicus Cup jest w top trzy światowych mityngów. W Toruniu zawsze dzieje się niesamowite show, padają rekordy świata, rekordy Polski i jest wspaniała atmosfera – mówi Marcin Lewandowski, który w sobotę w Birmingham zapewnił sobie minimum do startu w halowych mistrzostwach świata.

Wiele emocji powinien dostarczyć kibicom bieg na 400 metrów kobiet. W Toruniu pobiegną silne Polki m.in. – Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek i Iga Baumgart. Organizatorzy w komunikacie prasowym awizują również start Małgorzaty Hołub-Kowalik, ale już wiadomo, że nie zobaczymy jej na bieżni. Kontuzja eliminuje ją nie tylko z udziału w ORLEN Copernicus Cup, ale również z rywalizacji na Halowych Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Belgradzie w dniach 18-20 marca.

– Pierwszy raz od 2013 roku nie wystartuję na docelowej imprezie i nie pobiegnę w sztafecie z moimi dziewczynami Jeszcze trudno mi się z tym pogodzić… Tyle lat zawsze byłam w tej drużynie. Całym sercem będę wspierać moje kochane dziewczynki! Są w takiej formie, że nikt na świecie ich nie zatrzyma. Pozostaje mi wierzyć, że w sezonie letnim wrócę silniejsza i dołączę do tego teamu – napisała w mediach społecznościowych Małgorzata Hołub-Kowalik.

Jak się dowiedzieliśmy, w składzie Aniołków Matusińskiego zabraknie również Anny Kiełbasińskiej, która wspaniale rozpoczęła sezon halowy od pobicia rekordu Polski pod dachem na mityngu w czeskiej Ostrawie.

Wśród rywalek Polek w Toruniu błyszczeń powinny Holenderka Femke Bol i Jamajka Roneisha McGregor.

– Ten bieg pań zapowiada się świetnie i jestem przekonany, że Femke Bol będzie musiała wspiąć się na wyżyny, by wygrać z Polkami. A przecież widownia będzie nieść nasze zawodniczki – zapowiada Wolsztyński.

Najsilniej obsadzony mityng w Polsce

Kibice, którzy wybiorą się do Areny Toruń, będą mogli dopingować też innych reprezentantów Polski, choćby lidera tegorocznych światowych tabel Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka w pchnięciu kulą, czy płotkarza Damiana Czykiera. W Toruniu na 800 metrów pobiegnie też Angelika Cichocka, która kilka dni temu świetnie spisała się w Birmingham, gdzie zajęła drugie miejsce na tysiąc metrów. Być może polscy fani będą też świadkami – jak w 2020 roku, gdy o tyczce kapitalnie skakał Armand Duplantis – pobicia rekordu świata. Próby bicia rekordów zapowiadają bowiem Etiopka Gudaf Tsegay na 1500 metrów kobiet i jej rodak Selemon Barega na 3000 metrów mężczyzn.

ORLEN Copernicus Cup Toruń 2022 to najsilniej obsadzony halowy mityng lekkoatletyczny w Polsce, jeden z siedmiu tegorocznych mityngów tzw. złotej kategorii World Athletics Indoor Tour. Impreza rozpocznie się w Arenie Toruń o godz. 16.30 konkursem pchnięcia kulą mężczyzn. Ceremonia otwarcia zaplanowana jest na godz. 17.25. Mityng zakończy się finałem biegu na 60 metrów kobiet. Organizację zawodów wspierają PKN ORLEN, miasto Toruń oraz Województwo Kujawsko-Pomorskie.

Źródło: Biuro Prasowe ORLEN Copernicus Cup, red

fot. Paweł Skraba