Pięć powodów, dla których warto wystartować w „Lekkiej Piątce”

W zeszłym roku na biegowej mapie Warszawy pojawił się nowy bieg na 5km pod nazwą „Lekka Piątka”.  Wyróżnia go piekielnie szybka trasa, która poprowadzona jest częściowo po stadionie, częściowo po asfalcie. Już 5 czerwca będzie można się z nią zmierzyć! O tym, dlaczego to najlepsza „piątka” w stolicy i jak się do niej przygotować opowiada Bartosz Olszewski, czyli bloger prowadzący stronę warszawskibiegacz.pl

„Lekka Piątka” rozgrywana jest w ramach imprezy „1MILA – mityng lekki i atletyczny” – największej stadionowej imprezy biegowej dla amatorów. Odbędzie się w niedzielę, 5 czerwca 2022 roku na terenie warszawskiej AWF przy ulicy Marymonckiej 34.

Trenuj z Warszawskim Biegaczem

Można zrobić bardzo dobry wynik, poczuć się jak zawodowiec na płycie Stadionu Olimpijskiego
i bawić jak na pikniku. Ciężko o lepsze połączenie
– mówi Bartek Olszewski, popularny trener i bloger WarszawskiBiegacz.pl, który na zeszłorocznej Lekkiej Piątce wybiegał swoją życiówkę. Finiszował z wynikiem 15:48. – Po pierwsze trasa jest płaska i całkowicie osłonięta od wiatru. Wielkim atutem jest to, że bieg zaczyna się i kończy okrążeniem stadionu. Tartan i głośny doping kibiców dodają mocy i pomagają urwać cenne sekundy. Dość powiedzieć, że w zeszłym roku ostatnie 400m, kiedy właściwie słaniałem się już na nogach, było moimi najszybszymi 400m w tym wyścigu!  Z kolei asfaltowe alejki na kampusie AWF, po których robi się dwie pętle, są szerokie i w dużej mierze zacienione – podkreśla.

Trasa „Lekkiej Piątki” została wytyczona w taki sposób, że słońce nie powinno mocno doskwierać zawodnikom.

– Biegnie się tam bardzo komfortowo. A co dodatkowo miłe, choć w tej części jest to bieg uliczny, to czujesz się jak w lesie, biegnąc na skraju Rezerwatu Przyrody Lasu Bielańskiego. To najprzyjemniejsze 5km w Warszawie – podsumowuje Warszawski Biegacz.

Bartek Olszewski uważa, że główny dystans mityngu 1MILA, dobrze współgra z „piątką”.

Z treningu do biegu na 1 milę (1609m) można znakomicie pobiec 5km i odwrotnie. Trening do „piątki” świetnie cię przygotuje do mili – podkreśla ambasador mityngu, który specjalnie dla uczestników czerwcowej imprezy rozpisał plan treningowy na bezpośrednie przygotowanie startowe do „Lekkiej Piątki”.  – A jeśli ktoś chciałby połamać 16 minut na 5km, to polecam się jako pacemaker. W tym roku również planuję zaatakować życiówkę! – zapowiada Bartek.

Zacznij trening już dziś! Zobacz plan treningowy na 5km przygotowany przez Bartka >>

Każdy może pomóc!

Pakiet startowy na „Lekką Piątkę”, jak i na resztę konkurencji rozgrywanych w ramach imprezy 1MILA, można kupić w wariancie charytatywnym. Każdy może dowolną kwotą wesprzeć Program „Wybiegaj w Przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch, który pomaga młodym, zdolnym sportowcom w trudnej sytuacji materialnej i organizuje otwarte warsztaty edukacyjne dla trenującej młodzieży.

Poza biegiem 5km, będzie można wystartować także na 1 Milę (1609m – w randze Amatorskich Mistrzostw Polski w biegu na milę), rywalizować drużynowo w Sztafetach 4x400m, a najmłodsi biegacze w bezpłatnych Biegach Dzieci (100m, 400m i 800m).

„1MILA – mityng lekki i atletyczny” to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane będą liczne atrakcje. Obok stadionu stanie strefa expo z wieloma atrakcjami dla całej rodziny, foodtrucki i sportowe miasteczko dla dzieci. Przez cały czas trwania imprezy będzie działać także Milowa Akademia Biegowa, czyli strefa spotkań z gwiazdami i ekspertami.

Zapisy na wszystkie konkurencje prowadzone są na stronie internetowej zapisy.sts-timing.pl

Źródło: 1MILA

fot. sportografia.pl