Jakub Nowak w „Biegowych Podcastach” o maratonie i Niepodległej Piątce

W dwudziestym ósmym odcinku „Biegowych Podcastów” gościmy Jakuba Nowaka, wyczynowego zawodnika z rekordem życiowym w maratonie 2:13:41, który jednocześnie jest organizatorem zaplanowanego na 6 listopada biegu Niepodległa Piątka na PGE Narodowym. W trakcie prawie godzinnej rozmowy gość podcastu biegowe.pl opowiedział m.in. o przygotowaniach do tej imprezy i planach jego kariery sportowej.

Słuchaj podcastu:

Człowiek orkiestra

Jakub Nowak to wyczynowy biegacz z 16-letnim stażem. Człowiek orkiestra, mocno zaangażowany nie tylko w trening, ale również w organizację imprez sportowych i kulturalnych takich jak np. Mazovia Track Cup czy Bieg SGH, a od ubiegłego roku również w bieg Niepodległa Piątka na PGE Narodowym. Wszystkie te inicjatywy realizuje założona przez niego w 2014 roku Fundacja Action Life.

– Dzięki przychodom z działalności fundacji mogę trenować, kupować sprzęt i wszystkie potrzebne rzeczy. To aktywność, w której łączę sport i biznes. Oczywiście z uwagi na to, że fundacja jest organizacją pozarządową nasze działania mają charakter społeczny i nakierowane są na promocję aktywności fizycznej, dobrostan czy zdrowie psychiczne – tłumaczył Jakub Nowak w rozmowie z Damianem Bąbolem i Marcinem Dulnikiem.

„Jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa”

Mocne zaangażowanie w fundację nie przeszkadza gościowi „Biegowych Podcastów” w naprawdę szybkim bieganiu. W maratońskim debiucie w 2015 roku na trasie ORLEN Warsaw Marathon uzyskał wynik 2:14:09 i wywalczył tytuł wicemistrza kraju. Ustąpił wówczas jedynie Henrykowi Szostowi. Cztery lata później również na wiosnę w Warszawie pobiegł swój najszybszy maraton w dotychczasowej karierze. Finiszował z wynikiem 2:13:41. Jak sam zapowiada, wcale nie ma zamiaru wieszać biegowych butów na kołku.

– Chciałbym pobiec wynik w okolicach 2:10. Myślę, że to jest w moim zasięgu, gdybym miał warunki treningowe i pozwoliłoby na to zdrowie. Aby to osiągnąć trzeba nastawić się na treningu, na regenerację, na wszystkie te okołotreningowe rzeczy, które są niezbędne do tego, żeby osiągnąć wyniki na wysokim poziomie. Moja sytuacja jest trochę inna niż rok, dwa czy pięć lat temu, ale wszystko jest w moich nogach. Jeżeli zdrowie będzie, to nie powiedziałem jeszcze ostatniego słowa i jeszcze gdzieś tam namieszam w polskich szeregach maratończyków i na innych dystansach – mówi Nowak.

Bieg inny niż wszystkie

Spora część rozmowy z Jakubem Nowakiem w „Biegowych Podcastach” dotyczyła biegu Niepodległa Piątka na PGE Narodowym, który odbędzie się już 6 listopada. Będzie to wydarzenie w formule rodzinnego pikniku, w programie którego oprócz rywalizacji dorosłych na dystansie 5 km są również bezpłatne biegi dla dzieci i młodzieży, wystawa „Sportowcy-Bohaterowie”, a nawet koncert zespołu „Ferajna z Hoovera”. Zapisy na zawody trwają na stronie niepodlegla5.pl

– Impreza jest nietypowa. Nie będziemy blokować miasta, bo cała trasa zlokalizowana jest na koronie PGE Narodowego, na pętli o długości 1015 m. Jest bardzo szeroka, spokojnie zmieści się tłum ludzi, ale nasz bieg i tak rozgrywany jest w 10 seriach. Nagradzamy zwycięzców każdej z nich, ale najbardziej prestiżowe są dwie ostatnie. Dziewiąta seria dedykowana jest niewiastom, a dziesiąta panom, którzy najszybciej w kraju biegają na 5km. To oni powalczą o medale Mistrzostw Polski.  Trasa posiada wszystkie certyfikaty i atesty. Jest bardzo szybka, posiada kształt elipsy, jedyna uciążliwość, jaka może się pojawić, to wiatr – zaznaczył Nowak.

Zachęcamy do wysłuchania w całości dwudziestego ósmego odcinka „Biegowych Podcastów”. Dowiecie się m.in. jak organizatorzy Niepodległej Piątki na PGE Narodowym zamierzają ściągnąć na start czołówkę polskich zawodników, skąd bierze się fenomen biegów patriotycznych w Polsce i od czego zacząć przygotowania, aby pokonać dystans 5 km.

„Biegowe Podcasty” możecie słuchać m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red