Co z 93. PZLA Mistrzostwami Polski w maratonie? Jest trzeci kandydat?

Pod koniec listopada informowaliśmy, że Polski Związek Lekkiej Atletyki rozważa przeniesienie Mistrzostw Polski w maratonie z Dębna do Poznania. Według wstępnych doniesień gospodarz imprezy miał zostać wyłoniony w grudniu, ale tak się nie stało. Wciąż nie wiemy, gdzie o medale powalczą najlepsi polscy maratończycy i maratonki.

Do 2022 roku etatowym organizatorem maratońskiego czempionatu było Dębno. To małe kilkunastotysięczne miasto w województwie zachodniopomorskim w historii gościło 29 z 42 mistrzostw kobiet i 34 z 92 edycji mistrzostw mężczyzn. Po raz pierwszy o medale MP maratonki na ulicach Dębna walczyły w dokładnie 40 lat temu, a maratończycy w 1969 roku.

Z kolei przymierzany do roli gospodarza tegorocznych maratońskich mistrzostw kraju Poznań w przeszłości organizował pięć edycji imprezy tej rangi kolejno w latach 1930, 1938, 1952, 1957 i 1966. Zwycięzcą tej ostatniej odsłony był Zdzisław Bogusz, który ustanowił ówczesny rekord kraju (2:23:55). Tegoroczna, 22. edycja maratonu w stolicy Wielkopolski odbędzie się 15 października.

„Ani Dębno, ani Poznań”

Niewykluczone, że jest trzeci kandydat do organizacji mistrzostw. Takie rozwiązanie zasugerował na Twitterze Tomasz Wieczorek, członek Centralnego Kolegium Sędziów PZLA.

Słyszałem, że ani Dębno, ani Poznań. Sewilla rzecz jasna też nie. Ale nie miałem jeszcze czasu tego zweryfikować – napisał w wątku, w którym toczyła się dyskusja o pomyśle przeniesienia mistrzostw Polski do innego kraju wzorem mistrzostw Węgier, które mają się odbyć w Wiedniu.

Pod koniec listopada Maciej Jałoszyński z PZLA potwierdził nam, że lekkoatletyczna centrala „ma ofertę Dębna i rozmawia z Poznaniem.” Z kolei w połowie grudnia poznaliśmy m.in. sensacyjnego gospodarza mistrzostw Polski w półmaratonie, którym został świętujący 100-lecie powstania klub sportowy Olimpia Grudziądz. Organizator czempionatu na królewskim dystansie nie został wtedy wskazany.

– Może od tego czasu pojawiła się jeszcze jedna kandydatura? Jeśli PZLA nie ogłosił gospodarza to widocznie ostateczna decyzja nie zapadła. Ja też tego nie weryfikowałem, więc nie wypowiadam się – w kolejnym wpisie dodał Tomasz Wieczorek. 

Decyzji brak

Na początku roku ponownie przesłaliśmy do PZLA pytanie o gospodarza mistrzostw i otrzymaliśmy informację, że „decyzja nie została jeszcze podjęta”. Tymczasem jest już połowa stycznia, a bieg w Dębnie, w ramach którego dotychczas odbywał się maratoński czempionat wystartuje 16 kwietnia, czyli za mniej niż 3 miesiące.

Dzisiaj po raz kolejny zapytaliśmy, kiedy zostanie ogłoszony organizator mistrzostw. Jak tylko otrzymamy odpowiedź, zaktualizujemy treść tego artykułu.

red

fot.w nagłówku Depositphotos.com