Etiopczycy najszybsi w Barcelonie. Rekord świata na 5 km był blisko

Etiopczycy Ejgayehu Taye Haylu i Adisu Girma wygrali nocny bieg sylwestrowy Cursa Dels Nassos na dystansie 5 km, który prowadził ulicami Barcelony. Wyniki, jakie osiągnęli były znakomite. Etiopka straciła do własnego rekordu świata zaledwie dwie sekundy.

Sylwestrowy bieg w stolicy Katalonii słynie z piekielnie szybkiej trasy. Przed rokiem padły na niej aż dwa rekordy świata. Autorką jednego z nich (14:19) – na 5 km w biegu mieszanym była Ejgayehu Taye, która była największą faworytką wczorajszego biegu.

Dwie sekundy wolniej

Mimo młodego wieku 23-letnia Etiopka jest jedną z największych gwiazd światowej lekkiej atletyki. W 2021 roku ustanowiła rekord kraju na 3000 m (8:19.52), a w finale igrzysk w Tokio w biegu na 5000 m zajęła piąte miejsce z wynikiem 14:41.24. W maju ubiegłego roku na mityngu Diamentowej Ligi w Eugene uzyskała znakomity rekord życiowy na tym dystansie – 14:12.98.

W Barcelonie Taye miała do dyspozycji pacemakera Dmitrijsa Serjoginsa z Łotwy. Etiopka pobiegła bardzo mocno (średnie tempo biegu wyniosło 2:53 min/km), ale nie zdołała powtórzyć ubiegłorocznego sukcesu. Linię mety przecięła z czasem 14:21, o dwie sekundy gorszym niż w 2021 roku. W klasyfikacji generalnej uplasowała się na 18. pozycji.

Drugie miejsce zajęła Konstanze Klosterhalfen, która uzyskała wynik 14:52. Tym samym Niemka straciła 14 sekund do wynoszącego 14:38 rekordu Europy na 5 km ustanowionego we wrześniu ubiegłego roku przez Holenderkę Sifan Hassan.

Trzecie miejsce z czasem 15:06 zajęła Norweżka Karoline Grøvdal, która niedawno cieszyła się z obrony tytułu przełajowej mistrzyni Starego Kontynentu.

Zacięta końcówka

Organizatorzy zapowiadali start Jakoba Ingebrigtsena, do którego należy rekord świata na 5000 m na stadionie (12:48.45). Norweg planował rozprawić się na ulicach Barcelony z rekordem świata uzyskanym tu przed rokiem przez Berihu Aregawiego z Etiopii (12:49).

Jednak mistrz olimpijski na 1500 m z Tokio i mistrz świata na 1500 m z Eugene (2022) w ostatniej chwili zrezygnował z udziału w zawodach.

Stawka pozostałych biegaczy była wyrównana i na rozstrzygnięcie wyścigu w stolicy Katalonii trzeba było czekać aż do ostatnich metrów.

Najwięcej sił w końcówce zachował Adisu Girma i to on z wynikiem 13:25 pierwszy dotarł do mety. Na początku czerwca oglądaliśmy tego zawodnika podczas 4. Memoriału Ireny Szewińskiej w Bydgoszczy. Zajął drugie miejsce w biegu na 1500 m z wynikiem 3:35.81, który jest jego aktualnym rekordem życiowym na tym dystansie.

Za plecami Etiopczyka zaciętą walkę o drugie miejsce stoczył Hiszpan Ilias Fifa i Szwajcar Jonas Raess. Ostatecznie o sekundę lepszy okazał się reprezentant gospodarzy, który uzyskał czas 13:30.