Półmaraton Wiązowski z rekordem trasy. Okazała inauguracja sezonu

Krystian Zalewski pobił rekord trasy Półmaratonu Wiązowskiego, który odbył się w niedzielę, 26 lutego. Wśród kobiet zwyciężyła Iwona Bernardelli, która zaledwie tydzień temu biegała maraton w Sewilli. Bieg na dystansie 21,097 km ukończyło prawie 2 tysiące zawodników, a ponad 700 osób dotarło do mety Wiązowskiej 5-tki.

Temperatura w okolicach zera stopni Celsjujsza i mocne podmuchy wiatru towarzyszyły zmaganiom zawodników w podwarszawskim Wiązownie. Pogoda jednak nie zatrzymała spragnionych sportowej rywalizacji biegaczy w domach, bo frekwencja dopisała.

Zalewski z rekordem, Bernardelli najlepsza

Półmaraton Wiązowski tradycyjnie przyciągnął na start mocnych zawodników, z Krystianem Zalewskim na czele. Powracający do mocnego biegania po kontuzji kolana rekordzista kraju dobrze wywiązał się z roli faworyta imprezy. Wygrał w Wiązownie z nowym rekordem trasy 1:03:24. Na mecie wyprzedził Mateusza Kaczora (1:03:56) i Ukraińca Bogdana Semenowycza (1:04:52).

Wśród kobiet z wynikiem 1:13:15 zwyciężyła Iwona Bernardelli. Warszawianka pokazała, że szybko się regeneruje, bo ledwie tydzień temu w Sewilli pokonała maraton w 2:29:36. Jako druga, ze stratą 5 sekund do tryumfatorki na metę wpadła Ukrainka Natalia Semenowycz, a trzecie miejsce wywalczyła jej rodaczka Maryna Nemchenko (01:15:33).

Emocje na piątkę

W Wiązowskiej 5-tce wystąpił Patryk Kozłowski, który na początku lutego w Armagh pobiegł 5 km w czasie 13:46. Mistrz Polski w biegu na 5 km wskoczył z tym wynikiem na drugie miejsce w polskich tabelach. W niedzielę w Wiązownie zawody nie toczyły się w tak szybkim tempie, ale 25-letni biegacz z Radomia znalazł godnego rywala w Aleksandrze Wiącku, z którym do ostatnich metrów toczył zażartą walkę o zwycięstwo.

Ostatecznie obaj uzyskali tak sam czas – 14:19, ale okazało się, że to minimalnie lepszy był Kozłowski. W ten sposób powtórzył sukces sprzed roku, gdy wygrał piątkę w Wiązownie. Wtedy był 7 sekund szybszy. Podium uzupełnił Oliwer Mutwil (14:27).

Wśród kobiet tryumfowała kielczanka Sabina Jarząbek z czasem 16:41, przed Moniką Kaczmarek (17:02) i Anną Łapińską (17:30).