Ruszyły zapisy na 1MILĘ 2023! Lekkie i atletyczne rodzinne mityngi w Warszawie i Poznaniu

1MILA, największa w Polsce impreza stadionowa dla amatorów znowu zawita do Warszawy (3 czerwca) i Poznania (17 września), a uczestnicy będą mieli do wyboru aż pięć konkurencji biegowych. Imprezy odbędą się na stadionie AWF i na bieżni POSiR Golęcin. Każdy będzie mógł sprawdzić się na tartanie i dołączyć do charytatywnej akcji #WybiegamPrzyszłość. Startując i wpłacając cegiełkę charytatywną udzieli wsparcia młodym, zdolnym biegaczom, podopiecznym Programu Stypendialnego „Wybiegaj w Przyszłość”. Zapisy właśnie ruszyły!

„1MILA – mityng lekki i atletyczny” to jedyne takie zawody dla amatorów, na których każdy, niezależnie od wieku czy biegowego doświadczenia, może sprawdzić się na bieżni i poczuć jak na prawdziwym mityngu lekkoatletycznym. Wszyscy zawodnicy otrzymują imienne numery startowy i są indywidualnie zapraszani na start. Stadionowy doping kibiców i komentarz na żywo Tomasza Smokowskiego dopełnia niezwykłą oprawę tej imprezy.

Przed nami dwie edycje: 3 czerwca w Warszawie i 17 września w Poznaniu. Poza biegiem głównym na 1 milę (1609,34m), rozgrywanym w randze Amatorskich Mistrzostw Polski/Poznania, rywalizować będzie można również w Lekkiej Piątce, czyli wyjątkowym biegu na 5 km, którego płaska i szybka trasa wiedzie częściowo po stadionie, a częściowo po asfalcie. Najmłodsi biegacze będą mogli wystartować w Biegach Dzieci (na 100m, 400m lub 800m). Mityng 1MILI wieńczy rywalizacja drużynowa: Sztafety 4 x 400 m oraz Sztafety Rodzinne na tym samym dystansie.

Lekko i atletycznie

– Nasze hasło to „mityng lekki i atletyczny”. Bardzo dbamy o to, by na 1MILI każdy czuł, że to jego czas i miejsce. Niezależnie, jak podchodzisz do biegania – czy „lekko”, rekreacyjnie, czy „atletycznie” i chcesz urwać kolejne sekundy do nowej życiówki – będziesz się u nas czuć dobrze – przekonuje Ada Smokowska, Dyrektorka mityngów 1MILI. – W pierwszej części imprezy, kiedy odbywa się Lekka Piątka i Biegi Dzieci, panuje iście piknikowa, rodzinna atmosfera. Po południu, kiedy na stadionie rozgrywana jest 1MILA, z każdą kolejną serią robi się coraz bardziej sportowo. Ta różnorodność i jednoczenie biegaczy to dla nas wielka wartość – tłumaczy Smokowska.

Największą popularnością cieszy się dystans Lekkiej Piątki (5km). Dla jednych to miły, poranny jogging, inni walczą o wynik, bo trasa jest wyjątkowo szybka – szeroka, płaska, osłonięta od wiatru, a start i meta na stadionie tylko dodają skrzydeł.

– Jestem z 1MILĄ od samego początku i serce mi rośnie, widząc jak dzięki tej imprezie rozwija się bieganie stadionowe wśród amatorów – mówi Marcin Lewandowski, najwybitniejszy polski średniodystansowiec, Ambasador 1MILI. – Cieszę się też ogromnie z dołączenia do programu zawodów nowej konkurencji – Sztafet Rodzinnych. W jednej drużynie sztafetowej pobiegną dorośli i dzieci. Dzisiaj, kiedy zakończyłem swoją karierę sportową i wreszcie mogę spędzić więcej czasu z moimi córkami, widzę jeszcze wyraźniej, jak ważne i fajne jest zarażanie dzieciaków własną pasją. Radość z uprawiania sportu jest wtedy jeszcze większa – podkreśla.

#WybiegamPrzyszłość ze złotym numerem

Zapisując się na imprezy, można też wziąć udział w akcji charytatywnej #WybiegamPrzyszłość, czyli przekazać cegiełkę dowolnej wielkości na rzecz Programu „Wybiegaj w przyszłość” Fundacji Zdrowy Ruch.

– Już trzeci rok wspólnie wybiegujemy przyszłość dla młodych, zdolnych biegaczy, podopiecznych naszej Fundacji – mówi Paulina Kalinowska, Koordynatorka Programu „Wybiegaj w przyszłość”. W zeszłym roku uczestnicy 1MILI przekazali łącznie aż 21 tysięcy złotych na ten cel. Dzięki wsparciu darczyńców i partnerów Fundacji Zdrowy Ruch, w tegorocznej edycji Programu pomoc otrzymuje aż 12 Stypendystów oraz organizowane są otwarte, bezpłatne warsztaty psychologiczne dla całej społeczności młodych lekkoatletów.

Każdy, kto przy zapisach zdecyduje się przekazać cegiełkę #WybiegamPrzyszłość, otrzyma od nas wyjątkowy, złoty numer startowy. Dołączcie do złotej drużyny pomagających biegaczy! – zachęca Kalinowska.

Nie tylko bieganie

1MILA to wydarzenie całodzienne, współfinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Poza konkurencjami biegowymi, dla biegaczy i kibiców przygotowane są liczne, bezpłatne atrakcje w strefie expo, m.in. wielka strefa aktywności dla dzieci Pho3nix Kids Zone, spotkania z gwiazdami i ekspertami z różnych dziedzin sportu, konkursy oraz strefa relaksu z leżakami i foodtruckami.

Zapisy na wszystkie biegi w ramach 1MILI odbywają się przez stronę www.1mila.pl. Można również skorzystać z bezpośredniego linku do rejestracji na stronie sts-timing.pl

1MILĘ organizuje Fundacja Zdrowy Ruch we współpracy ze Sportfolio. Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są: Żabka, Garmin Polska oraz Oshee. Imprezy wspiera Miasto Poznań, Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji, Miasto Stołeczne Warszawa i Dzielnica Bielany.

Źródło: 1 MILA

fot. w nagłówku Sportografia.pl