Zalewski śrubuje rekord trasy Recordowej Dziesiątki

Krystian Zalewski zwyciężył 19. edycję Recordowej Dziesiątki w Poznaniu z najlepszym czasem w historii imprezy. Wśród kobiet tryumfowała Monika Jackiewicz. W zawodach wzięło udział prawie 3,2 tysiąca biegaczy.

Zalewski i Jackiewicz z rekordami

Krystian Zalewski, ubiegłoroczny zwycięzca biegu i żelazny faworyt tegorocznej edycji znalazł godnego rywala w osobie Patryka Kozłowskiego. Podopieczny Leszka Trzosa na wiosnę imponuje wysoką formą. Na początku lutego w irlandzkim Armagh uzyskał drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki na 5 km – 13:46. Z kolei ostatni weekend lutego obaj startowali w Wiązownie i wygrali swoje biegi – Zalewski tryumfował w półmaratonie, a Kozłowski był najlepszy na „piątkę”.

W stolicy Wielkopolski ruszyli mocno z kopyta biegnąc ramię w ramię. Na półmetku zameldowali się z wynikiem 14:48. W drugiej części dystansu podopieczny Jacka Kostrzeby zachował więcej sił i ostatecznie wygrał z wynikiem 28:54.

Mimo wolnego początku i skromnego 14:48 na półmetku, „stary” diesel się dogrzał i zaczął kręcić. Na 8 km widząc 23:22 pomyślałem, że trzeba zacząć przyspieszać, jeśli ma paść wynik. Co to dało? Drugie z rzędu zwycięstwo w Poznaniu i poprawienie własnego rekord trasy sprzed roku – napisał Krystian Zalewski w mediach społecznościowych.

Czas 28:54 uzyskany przez biegacza z Goleniowa to nowy rekord trasy poznańskiej imprezy. Na drugim miejscu uplasował się Patryk Kozłowski z czasem 29:11. Podium uzupełnił Szymon Dorożyński, który finiszował po upływie 29:32.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Monika Jackiewicz z nowym rekordem życiowym 32:44. Biegaczka ze Szczecina o 4 sekundy wyprzedziła drugą na mecie Aleksandrę Brzezińską. Z kolei trzecie miejsce zajęła Monika Kaczmarek (34:11).

Szybkie bieganie

Niedzielne zawody w Poznaniu stały na bardzo wysokim poziomie. Czterech biegaczy złamało barierę 30 minut, siedmiu uporało się z 31 minutami, a jedenastu uzyskało wyniki lepsze niż 32 minuty.

– Liczba życiówek zarówno wśród wyczynowców jak i amatorów przekroczyła wszelkie wyobrażenie. Zgodnie z obietnicą udało się „załatwić” wiatr w plecy i chyba trudno już znaleźć biegacza czy biegaczkę, który nie miałby życiówki z Recordowej Dziesiątki w tym roku czy z lat poprzednich. Bardzo cieszy odbudowywanie się frekwencji, która już solidnie przekroczyła ponad 3 tysiące zapisanych biegaczy i biegaczek – podkreśla Artur Kujawiński, dyrektor Recordowej Dziesiątki.

Faktycznie, w niedzielę do mety biegu głównego dotarło ponad 500 osób więcej, niż w ubiegłym roku.

Warto nadmienić, że dzień wcześniej odbywała się 9. Nocna Recordowa Piątka, która zgromadziła na starcie blisko 600 osób. Zwyciężył Sebastian Waśkiewicz z czasem 15:44, a wśród kobiet triumfowała Karolina Bielecka 18:06.

Przyszłoroczna 20. jubileuszowa edycja Recordowej Dziesiątki odbędzie się 17 marca.

Źródło: Recordowa Dziesiątka