Życiówka za wszelką cenę? Dyrektor biegu apeluje o zdrowy rozsądek

Jeśli zawody biegowe odbywają się wysokich temperaturach, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i odpowiednie nawodnienie organizmu. Zawodnicy, którzy nie wezmą tego pod uwagę mogą doznać odwodnienia, udaru cieplnego i innych poważnych problemów zdrowotnych. – Cena życiówki może być wysoka – przestrzega Grzegorz Kuczyński, dyrektor PKO Białystok Półmaratonu. 

Omijali punkty z wodą, nie dotarli do mety

Ubiegłotygodniowy 10. PKO Białystok Półmaraton odbywał się w trudnych warunkach pogodowych. Uczestnikom przeszkadzać mogło mocno świecące słońce, zwłaszcza na odsłoniętych fragmentach trasy. Szczęśliwie w drugiej połowie dystansu zawodnicy pokonywali kilka kilometrów ulicą na terenie Lasu Zwierzynieckiego, gdzie było znacznie więcej cienia.

Okazało się, że nie wszyscy uczestnicy dostosowali tempo biegu do warunków pogodowych.

– Był taki moment, że na trasie 10. PKO Białystok Półmaratonu ratownicy udzielali pomocy 11 różnym zawodnikom. W większości były to omdlenia, zawroty głowy i nudności spowodowane wpływem wysokiej temperatury – mówi nam Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji „Białystok Biega”.- Szokujące było to, że niektórzy z uczestników przyznawali, że tak bardzo zależało im na pobiciu rekordu życiowego, że omijali po drodze punkty z wodą. Błagam, nie róbcie tego! Taka brawura często kończy się wizytą w szpitalu i niepotrzebnym stresem dla biegacza i jego bliskich. Cena życiówki może być wysoka – dodaje.

Do mety 10. PKO Białystok Półmaratonu nie dotarło 30 zawodników, którzy wyruszyli na trasę. W skali 2,2 tysięcy finiszerów to niewiele, ale organizatorowi zawsze zależy na tym, aby biegacze ukończyli zmagania w komplecie.

– Obierając taktykę na zawody warto wziąć pod uwagę szereg czynników – stan wytrenowania, profil trasy, a także warunki pogodowe. Jeśli jest upalnie, koniecznie trzeba to uwzględnić i zastanowić się, jak skutecznie się nawodnić, aby uniknąć przegrzania lub odwodnienia. Robimy co w naszej mocy, aby zabezpieczyć trasę w wodę i ratowników, ale nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialności. Dbajmy o siebie – apeluje dyrektor PKO Białystok Półmaratonu.

Jak wygrać z upałem?

Nawadnianie powinno rozpocząć się już przed rozpoczęciem zawodów. Na dwa dni przed startem warto zwiększyć spożycie płynów, aby odpowiednio się nawodnić. O piciu wody trzeba pamiętać również w dniu biegu, ale w umiarkowanej ilości, aby nie doprowadzić do uczucia dyskomfortu w żołądku. Nie jest tajemnicą, że napoje zawierające kofeinę i alkohol mogą prowadzić do większej utraty wody przez organizm. W okresie przedstartowym lepiej ich unikać.

W zależności od długości trasy i intensywności biegu, konieczne jest opracowanie strategii nawadniania. Rozsądnie jest wcześniej przeanalizować trasę zawodów i zaznaczyć na niej miejsca, w których będzie można uzupełnić płyny lub przyjąć suplementy np. w formie żeli energetycznych.

Podczas zawodów biegowych w wysokich temperaturach ważne jest, aby wybierać napoje, które uzupełniają zarówno płyny, jak i elektrolity. Intensywne pocenie się powoduje, że organizm traci takie mikroelementy jak sód, potas i magnez, które są istotne dla jego prawidłowego funkcjonowania.

Na trasach oprócz wody często dostępne są izotoniki, które mają taką samą osmolalność jak płyny ustrojowe, dzięki czemu sprawniej przenikają do krwi i komórek, a przez to szybciej i skuteczniej uzupełniają straty wodne i elektrolitowe. Warto jednak wcześniej w warunkach treningowych przetestować różne rodzaje napojów, aby na zawodach uniknąć przykrych niespodzianek związanych z pracą żołądka.

Przede wszystkim nie wolno ignorować sygnałów, jakie wysyła organizm. Pierwsze objawy odwodnienia, takie jak suchość w ustach, uczucie zmęczenia, zawroty głowy czy ból głowy są łatwe do wychwycenia i powinny wpłynąć na zmianę strategii biegu. W takim przypadku należy natychmiast zwolnić tempo biegu i zadbać o nawodnienie oraz odpoczynek.

Po zakończeniu zawodów biegowych w wysokich temperaturach ważne jest, aby odpowiednio zregenerować organizm. Należy kontynuować nawadnianie, aby uzupełnić utracone płyny. W cenie jest odpoczynek, zwłaszcza jeśli zawodnik odczuwa jakiekolwiek objawy odwodnienia lub przegrzania.

– Nawadnianie podczas zawodów biegowych w wysokich temperaturach jest niezwykle istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa i osiągnięcia dobrych wyników. Pamiętaj o planowaniu i strategii nawadniania, wybieraj odpowiednie napoje, monitoruj sygnały wysyłane przez organizm i dostosuj tempo do warunków. Przede wszystkim słuchaj swojego ciała i reaguj na sygnały odwodnienia lub przegrzania. Działając odpowiedzialnie i dbając o swoje nawodnienie, będziesz w stanie cieszyć się bieganiem i osiągać sukcesy podczas zawodów nawet w wysokich temperaturach – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

red

fot. w nagłówku Michał Loska