42,195 FM Podcast opowiada historię Janusza Kusocińskiego

W audycji „42,195 FM – podcasty o bieganiu” premiera specjalnego odcinka, w którym Kuba Pawlak przedstawia niesamowitą historię Janusza Kusocińskiego, złotego medalisty olimpijskiego z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrnego medalisty mistrzostw Europy na dystansie 5000 m. 

Słuchaj podcastu

Dzisiaj osiemdziesiąta trzecia rocznica tragicznej śmierci „Kusego”. Jednego z najwybitniejszych polskich lekkoatletów rozstrzelali Niemcy 21 czerwca 1940 roku w podwarszawskich Palmirach.

– Od dawna zbierałem się do nagrania tego odcinka, bo chciałem opowiedzieć Wam historię biegacza, którego losy od zawsze szczególnie mnie inspirowały. Nierozerwalnie splotły się one z historią Ojczyzny i pod wieloma względami są też do niej bardzo podobne – mówi Kuba Pawlak.

Janusz Kusociński to kolejny lekkoatleta, którego historię opowiada twórca audycji „42,195 FM – podcasty o bieganiu”. Bohaterami poprzednich odcinków byli Oscar Pistorius, Marcin Lewandowski i Mo Farah.

Twardy do końca

– Dla mnie osobiście jego historia jest czymś specjalnym. Przez wielu jest już nieco zapomniana, a przez innych mimo gloryfikowania samej postaci dość mało znana. Dlatego chciałem opowiedzieć Wam ją dziś od początku do końca. Będzie to opowieść o człowieku, który pozostał twardy – zarówno na bieżni w walce z niepokonanymi Finami, jak i podczas przesłuchań przez gestapo – podkreśla.

Z podcastu dowiesz się między innymi:

– czemu Kusociński znienawidził piwo?
– dlaczego Jan Mulak nazywał międzywojenny sport romantycznym i pełnym tajemnic?
– jak przebiegała ogrodnicza kariera Kusego w Łazienkach Królewskich?
– któremu klubowi zawdzięcza więcej: Sarmacie czy Warszawiance?
– jak rozwijał się Przegląd Sportowy?

Źródło: 42, 195 FM – podcasty o bieganiu

fot. w nagłówku Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny – Archiwum Ilustracji 1939. – NAC sygnatura 1-M-1216-14, Domena publiczna