42,195 FM Podcast. Czy da się jednocześnie rozwijać szybkość i wytrzymałość?

Gościem najnowszego odcinka „42,195 FM – podcasty o bieganiu” jest Jacek Tyczyński, trener triathlonistów i biegaczy oraz czołowy zawodnik tri z mistrzostwem Polski na koncie. W rozmowie z Kubą Pawlakiem mówił m.in. o tym, które elementy treningu wytrzymałościowego są najbardziej istotne, a które można nazwać przereklamowanymi.

Słuchaj podcastu

– Punktem wyjścia do naszej rozmowy jest hierarchia potrzeb treningu wytrzymałościowego, stworzona w postaci piramidy przez amerykańskiego fizjologa Stephena Seilera, pracującego z zawodnikami norweskich biegów narciarskich – powiedział Kuba Pawlak, gospodarz audycji.

G0ść podcastu 42,195 FM zasłynął we wrześniu ubiegłego roku zdobyciem mistrzostwa Polski na dystansie Ironman. Nie byłoby pewnie nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że zrobił to w debiucie, wcześniej nigdy nie biegnąc maratonu. 26-latek zwyciężył Castle Triathlon w Malborku z czasem 8 godzin, 12 minut i 2 sekund.

Jacek Tyczyński ostatnio odniósł również duży sukces trenerski – doprowadził swoją zawodniczkę, utytułowaną biegaczkę górską Martynę Młynarczyk do zwycięskiego debiutu na dużym, 100-kilometrowym ultra podczas Europejskiego Festiwalu Biegowego w Krynicy.

Z podcastu dowiesz się między innymi:

– czy da się jednocześnie rozwijać szybkość i wytrzymałość?
– dlaczego badania wskazują na niską skuteczność periodyzacji?
– które treningowe praktyki powinny już przejść do lamusa?
– jak trenuje Martyna Młynarczyk i na których etapach przygotowań podejmuje ryzyko?
– bez jakich narzędzi treningowych nie można myśleć o sukcesie w sportach wytrzymałościowych?

Źródło: 42,195 FM – podcasty o bieganiu