„Biegnij Warszawo” wystartuje po raz piętnasty

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowano stan przygotowań do 15. edycji imprezy „Biegnij Warszawo”. Impreza odbędzie się w sobotę, 30 września. Po raz pierwszy w historii miłośnicy biegania finiszować będą na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego przy ulicy Łazienkowskiej 3.

Pierwotnie bieg miał się odbyć 1 października, ale w związku z tzw. „Marszem Miliona Serc” został przełożony na sobotę, 30 września. Zawodnicy wyruszą z ulicy Myśliwieckiej punktualnie o godzinie 12:00.

Na liście startowej aktualnie znajduje się ponad 4,5 tysiąca biegaczy. Pokonywać będą trasę ulicami Rozbrat, Solec i Tamka do Mostu Świętokrzyskiego, którym przeprawią się na drugą stronę Wisły. Tam czekać będzie na nich skręt w prawo, w ulicę Wybrzeże Szczecińskie, którą obok stadionu PGE Narodowego dobiegną do Mostu Poniatowskiego.

Następnie biegacze powrócą na lewy brzeg i przy Rondzie de Gaulle’a skręcą w prawo, w Nowy Świat i Świętokrzyską. Na koniec ponownie Tamką popędzą przez Powiśle prosto do mety usytuowanej na płycie stadionu Legii Warszawa.

Morze radości

Organizatorzy „Biegnij Warszawo” zapowiadają, że na trasie przygotowane będą wysepki z grającymi na żywo muzykami, a bezpośrednio po ukończeniu biegu każdy będzie mógł wygrawerować na pamiątkowym medalu uzyskany czas. Nowością podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia, będzie m.in. przejazd po trasie biegu 200 kolarzy z sekcji Legii Warszawa, którzy wystartują 15 minut przed biegnącymi, a na odcinku specjalnym pomiędzy 4 a 6 kilometrem będą mieli możliwość pościgać się na czas.

„Biegnij Warszawo” to jest morze radości, które przebiega ulicami stolicy. To jest coś niesamowitego być partnerem i częścią tego biegu. Brałem udział w tym wydarzenia jako administracja, jako kibic i w ostatnim czasie jako uczestnik. Warto zachęcić wszystkich mieszkańców stolicy, żeby w sobotę 30 września przyszli i kibicowali tym, którzy podjęli wyzwanie i pobiegną na 10 kilometrów. Tym bardziej, że wstęp na teren Stadionu Miejskiego Legii Warszawa, gdzie bieg się kończy, będzie ogólnodostępny i bezpłatny powiedział Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji m.st. Warszawy.

Nie tylko „Biegnij Warszawo”

Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do zaprezentowania 3. edycji „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”, który zorganizowany zostanie dokładnie za 8 miesięcy dla uczczenia 80. rocznicy legendarnej batalii 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. Wydarzenie to zaplanowano na 18 maja.

Jestem szczęśliwy i wzruszony, że podczas jednej konferencji prasowej zaprezentowaliśmy dwa niezwykle bliskie mojemu sercu wydarzenia. To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, że mogę realizować swoje marzenia zarówno jako popularyzator aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, jak i organizator marszu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino – powiedział Bogusław Mamiński, dyrektor wszystkich edycji „Biegnij Warszawo” oraz współorganizator „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino”.

Zapisy na przyszłoroczną edycję „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino” rozpoczną się już 1 października 2023 r.  Rejestrować można się będzie wyłącznie przez stronę www.montecassinotrek.pl

W konferencji prasowej uczestniczył także multimedalista imprez mistrzowskich w biegach na 800 i 1500 metrów Marcin Lewandowski, który jest ambasadorem zarówno „Biegnij Warszawo 2023”, jak i tegorocznej edycji „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino“.

Jestem nie tylko ambasadorem „Biegnij Warszawo 2023”, tegorocznej edycji „Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino“, ale także cały czas jestem zawodnym żołnierzem Wojska Polskiego. Wszystko to się fajnie łączy w jedną całość. Dzięki Bogusławowi Mamińskiemu zostałem zaangażowany w trekking na Monte Cassino i było to dla mnie wyjątkowa chwila. Oczywiście wystartuję też w „Biegnij Warszawo”, bo jak na byłego lekkoatletę przystało nie boję się takich wyzwań –  im więcej, tym lepiej, im trudniej, tym łatwiej powiedział Marcin Lewandowski.

„Biegnij Warszawo” – co to za bieg?

„Biegnij Warszawo” to jeden z najstarszych w Polsce biegów masowych na dystansie 10 km. Jego trasa prowadzi przez najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca w stolicy. W latach 2005-2007 impreza nosiła nazwę Run Warsaw, a długość trasy wynosiła początkowo 5 kilometrów.

W roku 2008 bieg odbył się w ramach globalnej edycji Nike Human Race już na dystansie 10 kilometrów. Rekord frekwencji padł w 2013 roku, gdy do mety dotarło aż 11 856 zawodników.

Od roku 2009 organizowany jest nieprzerwanie pod nazwą „Biegnij Warszawo” przez Klub Biegacza „Sporting” prowadzony przez Bogusława Mamińskiego, wicemistrza świata i Europu w biegu na 3000 metrów z przeszkodami.

Źródło: Klub Biegacza „Sporting”, red