Gdzie obejrzeć maraton w Walencji w 2023 roku?

Oczy wszystkich fanów maratonu zwrócone są na Walencję, gdzie w niedzielę (3 grudnia) odbędzie się kolejna edycja jednego z najbardziej prestiżowych biegów na królewskim dystansie na świecie. O zwycięstwo i rekordy na szybkiej trasie walczyć będą najlepsi maratończycy na świecie. Przebieg rywalizacji śledzić będą mogli również polscy kibice, dzięki telewizyjnej transmisji, którą przeprowadzi stacja Eurosport 2.

Walencja promuje się hasłem, że jest miastem biegania, a maraton wykorzystuje jako doskonałe narzędzie do promocji. O tym, że ta strategia działa najlepiej świadczy fakt, że z roku na rok do tego hiszpańskiego miasta przyjeżdża coraz więcej biegaczy i turystów.

Aż 57% uczestników niedzielnego maratonu będzie spoza Hiszpanii, a do Walencji zjadą biegacze ze 134 krajów całego świata. Najwięcej z przyjezdnych w kolejności będzie Francuzów, Brytyjczyków, Włochów, Belgów, Holendrów, Norwegów, Niemców i Polaków. Jak udało nam się dowiedzieć, na liście startowej jest około 500 zawodników z naszego kraju.

Jak podaje portal sportowy as.com w Walencji spodziewają się co najmniej 6 tysięcy gości hotelowych z zagranicy, którzy zarezerwowali już prawie 3 tysiące pokoi. Czynne są wszystkie atrakcje turystyczne, miasto chce maksymalnie wykorzystać zainteresowanie, które wywołuje maraton.

– Od wydarzenia lokalnego przeszliśmy do wydarzenia międzynarodowego. To sukces, bo plasuje nas na mapie świata  – powiedziała cytowana przez as.com Paula Llobet, radna Rady Miasta Walencji.

W osiągnięciu statusu globalnej imprezy wydatnie pomaga telewizja, która co roku pokazuje maratońskie zmagania na ulicach Walencji. W 2023 roku prawa do transmisji maratonu w Walencji wykupiło aż 326 stacji telewizyjnych ze 174 krajów świata.

Wśród nich jest również Eurosport 2, który przeprowadzi bezpośrednią relację z zawodów. Start transmisji o godzinie 8:00.

Największy maraton w Hiszpanii

Wizytówką imprezy jest super szybka trasa i piekielnie mocna elita. Naszą zapowiedź niedzielnego biegu można przeczytać tutaj.

W ubiegłym roku bieg w Walencji został wyróżniony przez Hiszpańską Federację Lekkiej Atletyki (RFEA) tytułem „Najlepszy Maraton w Hiszpanii”. Imponująco wygląda zarówno start z Plaça de la Marató, jak i finiszowe metry, które zawodnicy pokonują specjalnym podestem nad basenem znajdującym się obok L’Hemisfèric  w Ciudad de las Artes y las Ciencias (Miasteczko Sztuki i Nauki).

red

fot. w nagłówku Prensa | Maratón Valencia