Ultramaraton Chudy Wawrzyniec znów w randze mistrzostw Polski
Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie 2021 odbędą się podczas ultramaratonu Chudy Wawrzyniec rozgrywanego na szlakach Beskidu Żywieckiego. Impreza zaplanowana jest na 7 sierpnia. Tegoroczna edycja będzie już dziesiątą. Jubileusz zostanie uczczony nowym dystansem – dzień po Chudym wystartuje bieg na 60 km pod nazwą Parszywa Bendoszka.
Mistrzostwa Polski – podobnie, jak w ubiegłym roku – odbędą się na trasie 80+, ale warto zauważyć, że Chudy Wawrzyniec to impreza o nietypowej formule. Zawodnicy stający na starcie w Rajczy mają do wyboru dwie trasy – wspomniane 80+ km lub 52 km, które pokrywają się do 40. km.
– Ostateczna decyzja o wyborze dystansu zapada na trasie. Dzięki tej zasadzie, zawodnicy planujący biec 80 km, ale mający akurat słabszy dzień mogą wybrać krótszą z tras i mimo niedyspozycji ukończyć zawody. Oczywiście w przypadku mistrzostw Polski nie ma możliwości zmiany dystansu – zawodnicy chcący walczyć o medale muszą przebiec długą trasę – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca.
Długa trasa to +3800m podejść i podbiegów. Dystans 50+ oznacza pokonanie +2500m. Wspomniana już nowość – Parszywa Bendoszka to +2900m. Jeśli nie ultra, to może 20 km i +1150m? Takie liczby opisują Małą Rycerzową, która zostanie rozegrana 8 sierpnia – podobnie, jak Parszywa Bendoszka.
Ubiegłoroczni triumfatorzy
Mistrzami Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie 2020 zostali Dominika Stelmach i Kamil Leśniak. Podium kobiet dopełniły: Paulina Tracz i Edyta Lewandowska. Wśród mężczyzn drugie miejsce wywalczył Robert Faron, a trzeci był Rafał Kot.
– Trasa Chudego Wawrzyńca 80+ jest super. Wymagająca, ale w 95% biegowa. Kluczem jest właściwe rozłożenie sił i liczenie na siebie, bo punkty odżywiania są tylko dwa, a dodatkowo obowiązuje zakaz pomocy z zewnątrz. Ja to lubię. Właściwie im mniej suportu tym lepiej. W końcu to wyścigi indywidualne – mówi Dominika Stelmach, jedna z czołowych biegaczek górskich i ultra w Polsce, wielokrotna medalistka krajowych mistrzostw, wicemistrzyni świata w długodystansowym biegu górskim z 2018 roku. – W tamtym roku do Rysianki, czyli 70 km pobiegam bardzo dobrze, ale z końcówką trasy muszę się jeszcze rozliczyć, dlatego na pewno wrócę, choć nie jestem pewna, czy uda się w tym roku, ze względu na termin – dodaje.
Na trasie 50+ zwyciężyli przed rokiem Anna Sawicka i Rafał Bałaś. W Małej Rycerzowej najlepsi byli Marta Kaźmierczak i Kamil Leśniak. W edycji 2020 rozegrana została również rywalizacja na dystansie 100km, a wygrali ją Magdalena Burandt i Dominik Grządziel.
„Setka” odbywa się na Chudym co dwa lata, zatem kolejna edycja dopiero w 2022 roku.
Bieganie charytatywne
Nie sposób pominąć faktu, że organizatorzy Chudego Wawrzyńca wspierają lokalne inicjatywy i zachęcają do tego samego zawodników. Po raz kolejny podczas rejestracji na biegi można wybrać pakiet charytatywny, czyli dorzucić 30 zł, które zostaną przekazane na wskazany przez biegacza cel.
Cele są dwa – Fundacja Braci Golec, która zajmuje się edukacją muzyczną dzieciaków z Żywiecczyzny oraz Fundacja Energia Społeczna, która organizuje akcję Czyste Beskidy, a w jej ramach m.in. ploggingi – bieganie i sprzątanie beskidzkich szlaków.
Źródło: Fundacja Krok do Natury