Paryż: Natalia Kaczmarek brązową medalistką olimpijską w biegu na 400 metrów
W deszczowy piątkowy wieczór (9 sierpnia) na Stade de France w Paryżu Natalia Kaczmarek zdobyła brązowy medal olimpijski w biegu na dystansie 400 metrów. Zawodniczka Podlasia Białystok uzyskała czas 48.98. Złoty krążek wywalczyła Marileidy Paulino z Dominikany, która pobiła rekord olimpijski. Srebrny trafił do Salwy Eid Naser z Bahrajnu.
Rok temu w Budapeszcie trener Natalii Kaczmarek Marek Rożej przyznawał, że w kolejnym sezonie jego podopieczna będzie w stanie biegać 400 metrów w czasie poniżej 49 sekund. W czerwcu bieżącego roku, gdy zawodniczka Podlasia Białystok pierwszy raz poprawiła rekord Polski zdobywając w Rzymie mistrzostwo Europy z czasem 48.98, powiedział, że nie spodziewał się tak znakomitego wyniku już w stolicy Włoch. Forma miała przyjść w Paryżu. I przyszła.
Szła przez igrzyska jak burza
Kaczmarek pewnie przeszła przez eliminacje i półfinał, który jak przyznawała był najbardziej stresującym biegiem na igrzyskach. W piątkowy wieczór sięgnęła natomiast po olimpijski medal, osiągnęła największy sukces w karierze.
Po wystrzale startera Polka ruszyła mocno po siódmym torze i chociaż na wyjściu na finiszową prostą nie była w medalowej trójce, to kolejny raz w karierze pokazała moc na tych ostatnich metrach. Skutecznie odparła atak Irlandki Rashidat Adeleke i wpadła na metę jako trzecia. Uzyskała taki sam czas jak w Rzymie – 48.98.
fot. Marek Biczyk
– Jestem z siebie po prostu bardzo dumna. Pracowałam na to bardzo ciężko. Znam moje rywalki i wiedziałam jak one pobiegną. W związku z tym ja starałam się po prostu robić swoje. Wiedziałam na co mnie stać i nie musiałam myśleć o innych. Z pewnością na ostatniej prostej pokazałam swoją siłę. Myślę, że ten finał był nagrodą, bo zestresowana to byłam w półfinałach – powiedziała Natalia Kaczmarek.
Paulino pobiegła jak natchniona
Przed Polką finiszowały Paulino i Eid Naser. Dominikana biegła w Paryżu jak natchniona – wygrała z czasem 48.17, czyli rekordem olimpijskim i czwartym rezultatem w historii światowej lekkiej atletyki. Poprawiła dotychczasowy najlepszy wynik należący do legendarnej trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej Francuzki Marie-José Pérec, która w 1996 roku w Atlancie sięgnęła po złoto z czasem 48.25.
Dla samej Paulino to pierwszy złoty medal olimpijski. W 2021 roku w Tokio wywalczyła srebro. Finiszowała wtedy z wynikiem 49.20.
Srebro przypadło w udziale Bahrajnce Eid Naser – 48.53. Nigdy wcześniej trzy pierwsze zawodniczki na mecie biegu na 400 metrów nie uzyskały czasów poniżej 49 sekund.
fot. Christel Saneh for World Athletics
Brązowy medal Natalii Kaczmarek jest drugim w historii krążkiem zdobytym przez reprezentantkę Polski na dystansie 400 metrów podczas igrzysk olimpijskich. Ten pierwszy zdobyła 48 lat temu w Montrealu Irena Szewińska. Wówczas nasza największa lekkoatletka w historii finiszowała z rekordem świata 49.28. Taki wynik dziś w Paryżu dałby czwarte miejsce. Szewińska wywalczyła w 1976 roku swój siódmy w karierze medal olimpijski.
Kaczmarek w 2021 roku w Tokio zdobyła z koleżankami i kolegami z reprezentacji złoto i srebro w biegach rozstawnych 4 x 400 metrów. Dziś zapisała się na kartach historii lekkiej atletyki wywalczając pierwsze trofeum indywidualne.
fot. Marek Biczyk
Jak ustalił statystyk sportowy Tomasz Spodenkiewicz prowadzący w serwisie X profil Athletic News po dzisiejszym starcie w finale IO na koncie zawodniczki KS Podlasie Białystok należy zapisać jeszcze jedno wyjątkowe osiągnięcie.
– Natalia Kaczmarek pierwszą zawodniczką od 39 lat, która w jednym sezonie zanotowała trzy biegi poniżej 49 sekund (kolejno: 48.98 na ME w Rzymie, 48.90 na Diamentowej Lidze w Londynie i dziś ponownie 48.98 na igrzyskach). Poprzednio tej sztuki dokonała Olga Bryzgina z ZSRR, w 1985 roku – napisał.
Sułek-Schubert skończyła jako dwunasta
W wieczornej sesji ambitnie na 800 metrów pobiegła Adrianna Sułek-Schubert. Polska wieloboistka uzyskała na tym dystansie czas 2:12.06 i zajęła w swojej serii czwarte miejsce. Ostatecznie zgromadziła na koncie 6226 punktów i w drugim w karierze olimpijskim starcie zajęła dwunaste miejsce.
fot. Łukasz Szeląg
Swą dominację w siedmioboju potwierdziła Nafissatou Thiam. 30-letnia Belgijka wywalczyła w Paryżu trzeci z rzędu złoty medal igrzysk. Na Stade de France uzyskała wynik 6880 pkt
Źródło: PZLA, red
fot. w nagłówku Łukasz Szeląg