Biegnij Warszawo z ponad połową sprzedanych pakietów startowych. W tym roku promuje działania ekologiczne

Swoich właścicieli ma już ponad połowa z dostępnych 11 tysięcy pakietów startowych Biegnij Warszawo – dowiedzieliśmy w Biurze Prasowym biegu. Wydarzenie odbędzie się 7 października, a bieg ruszy w samo południe. Organizatorzy deklarują, że poprzez tegoroczną imprezę chcą rozruszać społeczeństwo i zaangażować w proste działania ekologiczne.

Biegnij Warszawo to jeden z największych biegów na dystansie 10 km odbywających się w stolicy. Od 4 lat jednak impreza gromadzi coraz mniej uczestników. W 2013 roku padł rekord frekwencji, gdy bieg ukończyło 11856 zawodników, ale już rok później na mecie było 8877 biegaczy, w 2015 sklasyfikowano 8620 uczestników, dwa lata temu 8022, a rok temu medal Biegnij Warszawo odebrało 7438 biegaczy.

Szybkie tempo zapisów

– Nikt nie spodziewał się tak szybkiej rejestracji w tym roku. Wczoraj dopiero zaczęliśmy kampanię, a zarejestrowanych jest już ponad połowa uczestników. Stale napływają do nas rejestracje grupowe z całej Polski, a na listach znajduje się po 50-60 osób. – mówi Bogna Mamińska z Biura Prasowego imprezy. – Zależy nam, żeby Biegnij Warszawo nie było postrzegane jedynie jako wydarzenie warszawskie, ale takie, które odbywa się w centralnej Polsce. Chcemy w bieganie angażować jak najwięcej osób, nie tylko ze względu na jego prozdrowotne działanie ale głównie dlatego, że cudownie łączy się bieganie z pomaganiem. – podkreśla.

Biegnij Warszawo z troską o ekologię

Począwszy od 2014 roku każdej edycji biegu towarzyszy akcja społeczna, mająca na celu edukację biegaczy oraz promocję idei sportu dla wszystkich. Cztery lata temu organizator propagował podczas imprezy badania profilaktyczne wśród biegaczy, a w 2015 roku tematem przewodnim były zagadnienia związane z dietą i zdrowym odżywianiem. Dwa lata temu hasło biegu brzmiało „Więcej niż bieganie” i dodatkowo w ramach imprezy odbyły się bezpłatne warsztaty treningu funkcjonalnego, jako urozmaicenie i baza do lepszego przygotowania biegowego. W 2016 rok temu byliśmy świadkami rywalizacji WARS/SAWA, która przyjęła formę zabawy i rywalizacji motywacyjnej. W tym roku stołeczna impreza promowana jest hasłem „Przenosimy niebo nad ulice Warszawy”. Organizatorzy deklarują, że postarają się zminimalizować udział materiałów jednorazowego użytku przy organizacji imprezy. 

– Cieszymy się, że Biegnij Warszawo to nie tylko warszawski bieg, ale że zgodnie z tegoroczną ideą dbałości o powietrze angażujemy w projekt całą Polskę. Chcemy spróbować zorganizować bieg takiego formatu, który uda nam się zrealizować przy minimalnym nakładzie produkcji elementów takich jak bannery, plastik czy ulotki. Wiele elementów ulegnie recyclingowi, poza tym staramy się udzielać wielu wskazówek, jak biegacze mogą pomóc środowisku. – tłumaczy Bogna Mamińska.

Organizatorzy zachęcają biegaczy m.in. do tego, aby w dniu biegu pozostawili samochody w garażu i na miejsce przyjechali komunikacją publiczną lub rowerami.  – Przygotujemy specjalną strefę ze stojakami na rowery, która będzie znajdować się blisko strefy startu. To pozwoli uniknąć korków, nadmiernego stresu przed startem oraz problemów z wyjazdem zaraz po imprezie. – informują.

Różnokolorowe koszulki  – znak firmowy imprezy 

Historia warszawskiego biegu sięga 2005 roku, gdy odbyła się impreza pod nazwą Run Warsaw na dystansie 5 kilometrów. W kolejnych latach bieg odbywał się już na dystansie 10 kilometrów, a od 2009 roku nosi nazwę Biegnij Warszawo. Znakiem rozpoznawczym imprezy są dobrej jakości koszulki, których dostawcą jest firma Nike. Co roku ich kolor jest inny, w tym roku zgodnie z ideą „przenoszenia nieba na ulice Warszawy” będą one błękitne.

Trasa bez zmian. Czy Warszawa pobiegnie nią po raz ostatni?

Trasa Biegnij Warszawo 2018 będzie taka sama jak w latach ubiegłych. Start i meta zostaną ulokowane przed stadionem warszawskiej Legii przy ulicy Łazienkowskiej 3. Biegacze pokonają centralne ulice stolicy, a limit czasu wynosić będzie 2 godziny. Podbieg w okolicach 4 kilometra biegaczom zrekompensuje finisz ulicami Piękną, Górnośląską i Myśliwiecką w kierunku stadionu Legii.

Organizatorzy wzbudzili komentarze uczestników publikując na oficjalnym profilu biegu informację, że „podczas jubileuszowej edycji Biegnij Warszawo zmierzą się z nią (starą trasą – przyp. red.) być może po raz ostatni”. Poprosiliśmy organizatora o komentarz do tego oświadczenia. – Jeżeli chodzi o trasę biegu to na daną chwilę muszę wstrzymać się od głosu, ponieważ jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi partnerami. – powiedziała nam Bogna Mamińska.

Trasa Biegnij Warszawo
Kibicuję-Maszeruję dla aktywnych kibiców

Podobnie jak w ubiegłych latach biegowi głównemu towarzyszyć będzie impreza Kibicuję-Maszeruję, której uczestnicy pokonają marszem dystans 5 kilometrów. Trasa marszu została wyznaczona obok trasy biegu.  – To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych kibiców, którzy chcą dopingować innych będąc w ruchu. Ten rodzaj aktywności szczególnie polecamy tym, którzy chcieliby wziąć udział w Biegnij Warszawo, ale nie czują się na siłach, aby przebiec 10 kilometrów. Nie ma limitu wieku, liczy się tylko chęć udziału. Na trasie marszu można spotkać biegaczy, co jest dodatkową atrakcją. – zachęcają organizatorzy.

Maszeruję – Kibicuję organizowane jest w ramach Światowego Dnia Marszu (World Walking Day), którego inicjatorem jest międzynarodowa organizacja TAFISA. Prowadzi ona działania na rzecz wspólnot lokalnych i obywateli na całym świecie, promując sport dla wszystkich i aktywność fizyczną jako niezwykle istotne źródło rozrywki, zdrowia, integracji i rozwoju społecznego. Opłata za udział w marszu wynosi 25 złotych, a limit uczestników organizator ustalił na 5 tysięcy.

Zapisy na bieg cały czas trwają na www.biegnijwarszawo.pl, pakiet startowy obecnie kosztuje 89 złotych. Po 1 października cena wzrośnie o 10 złotych.

md