Białystok poleca się na majówkę. Tylko do końca stycznia tańsze pakiety na półmaraton

Trwają zapisy na 7. PKO Białystok Półmaraton, największy bieg w Polsce wschodniej, który odbędzie się 5 maja. Tylko do końca stycznia można nabyć pakiet startowy w najniższej możliwej cenie 70 złotych. Organizatorzy szykują dwudniową imprezę z biegiem śniadaniowym, biegami dla dzieci i młodzieży oraz półmaratonem, który od 5 lat zaliczany jest do cyklu Korony Polskich Półmaratonów. – Udział w naszej imprezie można połączyć z majówką na przepięknym i gościnnym Podlasiu. W naszym regionie nie brakuje fantastycznych miejsc do odwiedzenia i atrakcji dla całych rodzin. Program weekendu z półmaratonem ułożyliśmy w taki sposób, aby każdy znalazł dla siebie odpowiednią formę aktywności fizycznej – podkreśla Grzegorz Kuczyński, szef Fundacji Białystok Biega.

 7. PKO Białystok Półmaraton to nie tylko niedzielny bieg główny na dystansie 21,0975 km, ale również bieg towarzyszący City Run na dystansie 5 km. Poza tym w sobotę będą się odbywać biegowe zawody dla dzieci i młodzieży Junior City Run oraz bezpłatny bieg śniadaniowy na luzie, który otworzy dwudniowe biegowe święto.

Organizatorzy zapowiadają, że nie zabraknie również innych atrakcji. Będą m.in. spotkania z elitą biegową oraz możliwość degustacji regionalnych potraw, z których słynie Podlasie.

W październiku ubiegłego roku zakończył się remont drogi ekspresowej S8 z Warszawy do Białegostoku. Oznacza to, że jadąc samochodem na nasz półmaraton będzie można pokonać cały dystans 199 km dzielący oba miasta szybko i komfortowo. Poza tym często i regularnie ze stolicy na Podlasie jeżdżą pociągi PKP Intercity, którym dotarcie na dworzec w Białymstoku zajmuje nieco ponad 2 godziny – informuje Grzegorz Kuczyński.O łatwości dojazdu do naszego miasta z roku na rok przekonuje się coraz więcej biegaczy, o czym świadczy fakt, że w 2018 roku goście spoza województwa stanowili 60% uczestników imprezy. Tylko z mazowieckiego przyjechało 1100 zawodników – podkreśla szef Fundacji Białystok Biega.

Bieg w stolicy Podlasia śrubuje rekordy frekwencji. W ubiegłym roku po raz pierwszy w historii imprezy do mety zlokalizowanej przy Ratuszu na Rynku Kościuszki dotarło ponad 3 tysiące biegaczy, prawie 600 więcej niż rok wcześniej.

Tańszy pakiet tylko do końca stycznia

Zapisy na bieg główny trwają na tej stronie, a najniższa opłata startowa wynosząca 70 złotych obowiązuje tylko do końca stycznia. Z początkiem lutego za pakiet startowy będzie trzeba zapłacić 10 złotych więcej, o kolejne 10 złotych cena wzrośnie na początku kwietnia. Na listach startowych 7. PKO Białystok Półmaratonu aktualnie jest już ponad 1,2 tysiąca osób, a limit uczestników wynosi cztery tysiące miejsc.

Artemida czy Akteon?

Cechą charakterystyczną półmaratonu w Białymstoku są medale, tworzące począwszy od 2016 roku niepowtarzalną kolekcję. Na medalach przedstawiane są kolejne rzeźby z ogrodów białostockiego Pałacu Branickich, miejsca najchętniej odwiedzanego przez turystów oraz mieszkańców miasta. Jako pierwsza 3 lata temu na medalu pojawiła się Kallisto, następnie Flora – rzymska bogini roślinności, a przed rokiem Bachus – Bóg płodności, dzikiej natury, winnej winorośli i wina.

Co ciekawe, wyboru postaci jaka pojawia się na medalu dokonują sami biegacze, którzy swoje głosy oddają w specjalnym głosowaniu na fanpage’u Fundacji Białystok Biega.

Głosowanie na bohatera tegorocznego medalu właśnie trwa, a uczestnicy do 20 stycznia decydują o tym, wizerunek której rzeźby z Ogrodu Branickich uświetni medal 7. PKO Białystok Półmaratonu. Czy będzie to postać Diany (Artemidy) – bogini łowów, przyrody i światła księżycowego, czy raczej Akteona – postać myśliwego z mitologii greckiej, który za podpatrywanie Diany w kąpieli został zamieniony w jelenia?

PKO Białystok Półmaraton

Biegaj i pomagaj 

Tradycją PKO Białystok Półmaratonu są projekty charytatywne towarzyszące każdej edycji imprezy. W latach ubiegłych uczestnicy biegu wspierali m.in. Michała, który urodził się ze złożoną wadą serca, Julię cierpiącą na dziecięce porażenie mózgowe czy Jurka chorującego na rdzeniowy zanik mięśni. W ubiegłym roku dzięki biegaczom startującym w białostockiej „połówce” udało się zebrać fundusze na nową, niezbędną, protezę nogi dla Krzysztofa.

W tym roku wszyscy chętni mogą dołączyć do akcji wspierającej Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”, którego misją jest wszechstronna pomoc dzieciom z porażeniem mózgowym i innymi zaburzeniami funkcji ruchowych. Rejestrując się na bieg można wykupić cegiełkę o wartości od 10 złotych o do 1 tysiąca złotych, z których dochód przekazany zostanie partnerowi.

Zapisy ruszyły pod koniec listopada, a na koncie zbiórki jest już 4,6 tysiąca złotych.

mat pras.