Można się już zgłaszać na 2. Wizz Air Katowice Half Marathon. Ceny pakietów startowych od 50 złotych

W Nowy Rok wystartowały zapisy na drugą edycję Wizz Air Katowice Half Marathon. W ramach imprezy 2 czerwca 2019 roku odbędą się trzy biegi –  bieg główny na dystansie 21,097km oraz towarzyszący mu bieg na 10km i zawody trzyosobowych sztafet. W półmaratonie pobiegnie maksymalnie 3 tysiące osób, a na „dychę” dodatkowy tysiąc zawodników. Oba biegi wystartują spod katowickiego „Spodka”.

Druga odsłona Wizz Air Katowice Half Marathon podobnie jak pierwsza odbędzie się w czerwcu. Datę imprezy organizatorzy podali w październiku, a w Nowy Rok uruchomione zostały zapisy na wszystkie biegi zaplanowane na 2 czerwca 2019 roku. W porównaniu z ubiegłym rokiem limit uczestników biegu głównego wzrósł o tysiąc osób, a w przypadku biegu towarzyszącego na 10 km pozostał bez zmian.

– Zwiększamy liczbę uczestników, bo to raczej oczywiste. Potencjał biegu, trasy i całego miasta jest ogromny, więc sukcesywnie będziemy się rozwijać. Przede wszystkim należy pamiętać, ze w pierwszej edycji mieliśmy zaledwie dwa miesiące na przyjmowanie zgłoszeń i niewiele więcej na ogarnięcie wszystkich formalności. Sprawy nie ułatwiły tez różnego rodzaju przepisy tj. chociażby RODO, które przysporzyło nam masę trudności w kwestii wolontariatu. Nad drugą edycją pracujemy już od kilku miesięcy, różnice powinny być widoczne gołym okiem – mówi Mateusz Banaś, dyrektor Wizz Air Katowice Half Marathon.

Pierwsze koty za płoty?

Ubiegłoroczna premierowa edycja Wizz Air Katowice Half Marathon zebrała sporo negatywnych opinii od biegaczy. Po biegu pojawiły się zarzuty m.in. o chaos na mecie, brak wody i medali dla części uczestników. Organizatorzy półmaratonu zapowiadali, że podejmą kroki, aby w 2019 roku imprezę przenieść na godziny nocne, ale ostatecznie do takich zmian nie doszło.

Jak nam powiedział Mateusz Banaś do organizacji drugiej edycji imprezy w stolicy Górnego Śląska podchodzi z dużą pewnością siebie, ponieważ wie co i w jaki sposób poprawić. – Mamy w sobie wiele ambicji, ale też pokory. Cały czas słuchamy innych, jak i siebie nawzajem. Dyskutujemy na wiele tematów, radzimy i słuchamy rad, zamiast narzucać dyktaturę. Przede wszystkim zwiększyliśmy liczebność osób o konkretnych kompetencjach i umiejętnościach, nasza struktura, jako fundacji i stowarzyszenia Cała Naprzód stała się bardziej profesjonalna, jakościowa i ilościowa – wyjaśnia szef katowickiej imprezy spod szyldu Wizz Air.  – Cały czas chcemy się rozwijać i dążyć do tego by być biegiem na światowym poziomie. Mimo, rzucanych nam kłód pod nogi przez „życzliwych” organizatorów pewnego konkurencyjnego biegu na Śląsku i nieudolnych prób czarnego PR, nie boimy się konstruktywnej krytyki i cały czas otwieramy szeroko ramiona na każdą współpracę. Wszak oprócz Wings for Life (oraz Tough Mudder – przyp red.), jesteśmy chyba jedynym polskim biegiem (nie licząc amatorskiego Parkrun) należącym do światowej serii pod jednym szyldem, z którą możemy jako Polacy współpracować i dzięki temu czerpać wiele korzyści – podkreśla.

Do mety katowickiego półmaratonu w ubiegłym roku dotarło 1562 biegaczy, a zawody wygrał Kenijczyk Abel Rop z czasem 1:11:05 oraz jego rodaczka Christine Oigo z wynikiem 1:20:32. W biegu na dystansie 10km sklasyfikowano 586 zawodników. Najlepszy z czasem 35:58 był Kibire Moses Kipruto z Kenii oraz Agnieszka Gortel-Maciuk, która uzyskała wynik 39:11.

Ile to kosztuje?

Ceny pakietów startowych na Wizz Air Katowice Half Marathon zaczynają się od 50 złotych i właśnie tyle zapłaci pierwszych 500 osób, które wypełnią formularz rejestracyjny i opłacą zgłoszenie. Potem cena będzie wzrastać jeszcze trzy razy, zawsze o 10 złotych. Najwięcej za start zapłacą biegacze, którzy zapiszą się po osiągnięciu limitu 2 tysięcy uczestników. Wówczas opłata wynosić będzie 80 złotych. Organizatorzy podkreślają, że zawodnicy w pakietach znajdą voucher Wizz Air o wartości 20 euro, który będzie można wykorzystać na rezerwacje lotów w ciągu 12 miesięcy. Bony Wizz Air trafią do uczestników zarówno półmaratonu, biegu towarzyszącego na dystansie 10 km oraz członków drużyn sztafetowych.

– Voucher przysługuje każdemu uczestnikowi, który opłaci udział w imprezie i odbierze pakiet startowy w Biurze Zawodów. Jego wartość wynosić będzie 20 euro bez względu na to, jaki dystans wybierze biegacz – informuje Mateusz Banaś.

Pierwszych 500 zarejestrowanych i opłaconych uczestników biegu na „dychę” za pakiet zapłaci 40 złotych. Kolejnych 500 chętnych na jego zakup będzie musiało wydać o 15 złotych więcej. W przypadku sztafet limit drużyn ustalono na 100 ekip. Opłaty startowe zaczynają się od 120 złotych, właśnie w takiej cenie pakiety może wykupić pierwsze 30 zespołów. Kolejne 30 sztafet zapłaci 150 złotych, a najwięcej, bo 180 złotych kosztować będzie start w katowickich zawodach 40 najpóźniej rejestrujących się drużyn.

Zapisy na wszystkie biegi Wizz Air Katowice Half Marathon przyjmowane są na tej stronie.

Wizz Air jest mocno zaangażowany w promocję aktywnego stylu życia. Linia jest już sponsorem tytularnym kilku innych wydarzeń biegowych w swoich bazach w Europie takich jak np. Wizz Air Budapest Half Marathon, Wizz Air Debrecen Airport Run, Wizz Air Kyiv City Marathon, Wizz Air Cluj-Napoca Marathon, Wizz Air Sofia Marathon i Wizz Air Skopje Marathon. Katowicka impreza jest jedynym biegiem spod szyldu linii lotniczej w naszym kraju.

red

fot. Wizz Air Katowice Half Marathon