W Białymstoku na biegowo uczcili pamięć Sybiru

Fundacja Białystok Biega w minioną niedzielę zorganizowała I Bieg Pamięci Sybiru, który upamiętniał wywiezenie z dawnych ziem II Rzeczypospolitej w głąb Związku Radzieckiego ponad 140 tysięcy polskich obywateli. Do mety zawodów przełajowych na dystansie 5km odbywających się w lesie Pietrasze dotarło 704 biegaczy. Partnerem wydarzenia było białostockie Muzeum Pamięci Sybiru.

Termin imprezy został ustalony nieprzypadkowo, bowiem właśnie w noc z 9 na 10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza z czterech masowych deportacji, w ramach których na Syberię i do Kazachstanu wywieziono m.in kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i okolic. Na miejsce wydarzenia organizatorzy wybrali las Pietrasze, w okolicach którego odprawiane były pociągi z Polakami jadącymi na Wschód.

Do wydarzeń sprzed 79 lat nawiązywała również trasa, podzielona na cztery odcinki symbolizujące kolejno – aresztowanie, transport Polaków oraz Łagier, czyli miejsce, do którego finalnie trafiła część deportowanych. Uczestnicy biegu mogli zobaczyć grupy rekonstrukcyjne, rekwizyty oraz pojazdy, takie jak choćby bydlęcy wagon, jakim Polacy pokonywali długą drogę na Sybir.

Warunki na trasie były bardzo wymagające. Było ślisko i o szybkim bieganiu nie mogło być mowy. Najszybciej z dystansem 5km poradził sobie Andrzej Leończuk. Zawodnik Podlasia Białystok dotarł do mety z czasem 19:04, drugi był Marek Olszyński (19:54), a trzeci Wojciech Augustynowicz (21:09) – obaj startowali w barwach Białystok Biega Team. Wśród kobiet zwyciężyła Anna Gosk z wynikiem 21:21 przed Joanną Cieśluk (25:49) oraz Małgorzatą Grzenią (27:20).

red

Fot. Krzysztof Karpiński