Bieg Hutnika z nową trasą. Ma być jeszcze bardziej industrialnie

6 października odbędzie się trzecia edycja industrialnego Biegu Hutnika, którego około 7 kilometrowa trasa tradycyjnie prowadzić będzie przez teren Huty ArcelorMittal Warszawa. Uczestnicy będą pokonywać opuszczone hale i budynki, eksplorować dzikie rejony leśne, kryjące wiele przeszkód i pułapek. 

– Rejon Huty ArcelorMittal Warszawa dostępny jest na co dzień jedynie dla jej pracowników oraz podwykonawców. Każda z przebywających tam osób musi spełnić bardzo surowe wymogi bezpieczeństwa. Jednak raz do roku możliwość eksploracji tego rozciągającego się na kilka kilometrów terenu zyskują uczestnicy Biegu Przeszkodowego Hutnika – tłumaczą organizatorzy biegu.

Nowa trasa

Cześć trasy najbliższej edycji będzie wiodła zupełnie nowymi ścieżkami i drogami. Start został zaplanowany na wewnętrznym dziedzińcu Huty ArcelorMittal Warszawa.

Uczestnicy przebiegną przez dobrze znaną z poprzednich edycji, pracującą 24 godziny na dobę walcownię. Proces wytapiania stali powoduje bardzo wysokie temperatury (w pobliżu pieca nawet kilkaset stopni Celsjusza) oraz charakterystyczny dla tego typu produkcji hałas.

W walcowni na zawodników czekać będą pierwsze przeszkody, które zostaną zbudowane z wykorzystywanych na co dzień w procesach produkcyjnych elementów (m.in. stalowe pręty).

Kolejnym charakterystycznym miejscem na trasie biegu będzie wysoka na kilka pięter hałda piasku, przylegająca do sąsiadującej z hutą Galerii Młociny. Zawodnicy wbiegną na nią, a na jej szczycie pokonają specjalną przeszkodę.

Biegacze wśród zwierząt

Poza dobrze znanymi miejscami, biegacze zapuszczą się w nowe, rzadko odwiedzane nawet przez pracowników Huty obszary. Część przeszkód będzie usytuowana w opuszczonej lub rzadko wykorzystanej infrastrukturze zakładu, do której na co dzień może się dostać jedynie garstka osób wyposażona w: kamizelki, wysokie buty, okulary czy kaski.

Część trasy będzie biegła przez gęsty las, który z uwagi na rzadką obecność człowieka zamieszkały jest przez wiele zwierząt. Stałym bywalcami tamtych terenów są m.in.: dziki, jelenie, sarny czy lisy.

Organizatorzy zapewniają, że zadbali o wysoki poziom trudności pokonywanych przeszkód.

– Większość z nich powstanie w zakładach produkcyjnych huty, dlatego są one unikalne i niespotykane na innych, podobnych biegach. Przy każdej przeszkodzie będzie stał wolontariusz, objaśniający sposób jej pokonania oraz pomagający w razie problemów z jej sforsowaniem – dowiedzieliśmy się w Biurze Prasowym imprezy.

Dla tych, którzy nie będą w stanie poradzić sobie z wybraną przeszkoda, przygotowano zastępcze zadanie, dzięki czemu w rywalizacji mogą uczestniczyć również osoby debiutujące i nie posiadające doświadczenia w zawodach OCR. Nowością będzie specjalna ognista przeszkoda.

Bez względu na panujące warunki pogodowe, kontakt z wodą będzie nieunikniony. Wypełnione nią rowy i kontenery będą urozmaicać trasę miłośnikom mocnych wrażeń. Uczestnicy będą również pokonywać wagony kolejowe, wspinać się czy biec po bardzo podmokłym terenie.

– Nie zabraknie też multirigu oraz złośliwego hutnika, uprzykrzającego życie wszystkim startującym w zawodach. Mimo dużej trudności trasy, zadbamy o jej pełne bezpieczeństwo – zapewniają organizatorzy.

Indywidualnie i zespołowo

Uczestnicy będą startować co kilkanaście minut w maksymalnie 50-osobowych grupach, co umożliwi sprawne pokonywanie przeszkód. Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna oraz drużynowa, gdzie do końcowego wyniku liczone będą cztery najlepsze rezultaty. Warunkiem koniecznym udziału w rywalizacji zespołowej jest obecność przynajmniej jednego przedstawiciela każdej płci.

Po raz kolejny nie zapomniano też o najmłodszych. Swoich sił na torze przeszkód spróbują również dzieci w ramach Biegu Hutniczka, które pokonają dystans – w zależności od wieku – od 600 do 1600 metrów. Każdy z uczestników otrzyma medal i nagrodę.

Nagrody dla najlepszych seniorów zostaną wykonane ze stalowych hutniczych prętów, ważących kilkadziesiąt kilogramów.

Trwają zapisy

Zapisy na Bieg Hutnika prowadzone są na tej stronie. Z puli 500 miejsc przygotowanych przez organizatorów zostało jeszcze około 400 wejściówek. Do końca sierpnia pakiet startowy kosztuje 139 złotych, od 1 września jego cena wzrośnie o 20 złotych.

Organizatorem Biegu jest klub sportowy Hutnik Warszawa, zaś partnerami Huta ArcelorMittal Warszawa oraz Urząd Dzielnicy Bielany. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy.

mat pras.