Zbigniew Nadolski na medalu półmaratonu w Pile. Czternasty krążek w unikalnej kolekcji
Biegacze, którzy 8 września dotrą do mety 29. Półmaratonu Signify PHILIPS Piła otrzymają medal z podobizną Zbigniewa Nadolskiego, maratończyka z rekordem życiowym 2:11:57, zwycięzcy maratonu w Lizbonie oraz medalisty Mistrzostw Polski na dystansach 5000 m, 10000 m, półmaratonu i w biegach przełajowych. Będzie to już czternasty medal z wizerunkiem najlepszych polskich maratończyków w unikalnej kolekcji medali pilskiego półmaratonu.
– Cieszę się z tego wyróżnienia i jestem nawet trochę zdziwiony, że moje sportowe osiągnięcia pozwoliły na to, aby mój wizerunek znalazł się na medalu pilskiej połówki. To dla mnie wielki zaszczyt, że historia mojego biegania zostanie tak pięknie uwieczniona – mówi Zbigniew Nadolski. – Chciałbym bardzo podziękować organizatorom za wybór i pogratulować fantastycznego pomysłu na kolekcję medali, która pozwala przybliżać sylwetki polskich biegaczy długodystansowych – dodał.
Najlepsze lata sportowej kariery Zbigniewa Nadolskiego przypadły na początek lat dziewięćdziesiątych. W 1993 roku na półmaratonie w Grevenmacher w Luksemburgu uzyskał swój rekord życiowy w półmaratonie wynoszący 1:02:48. To dwunasty wynik na dystansie półmaratonu w historii polskiej lekkiej atletyki.
Rok później zawodnik Olimpii Poznań z czasem 2:11:57 wygrał maraton w Lizbonie. Startował również w biegach maratońskich w Sacramento, Paryżu, Pekinie, Rotterdamie Dublinie i Chicago.
Złoto, srebro i brąz
W 1993 roku w Kielcach Zbigniew Nadolski z czasem 29:39,19 zdobył złoty medal Mistrzostw Polski na dystansie 10000 m, a dwa lata później w Warszawie wywalczył srebro na dystansie 5000 m z wynikiem 14:03,48. W swoim dorobku ma również dwa brązowe medale w przełajowych mistrzostwach kraju na dystansie 12 kilometrów, które zdobył w 1997 roku w Strzelcach Krajeńskich i w 1999 roku w Żaganiu.
Po zakończeniu kariery zawodniczek Zbigniew Nadolski był trenerem biegaczek długodystansowych: m.in. Agnieszki Ciołek-Mierzejewskiej, Agnieszki Gortel-Maciuk, Karoliny Jarzyńskiej-Nadolskiej i Moniki Stefanowicz. Pracował również z Grażyną Syrek, Olimpijką z Aten, Justyną Lesman, która osiągnęła wynik 4.07,15 na 1500 m i 8,52 na 3000 m oraz Matyldą Kowal, uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Rio 2016 na 3000 m z przeszkodami.
– Nie zdołałem zakwalifikować się na Igrzyska Olimpijskie jako zawodnik, ale za to miałem zaszczyt pojechać m.in. do Rio i Londynu z moimi zawodniczkami – podkreśla.
W 2003 roku Zbigniew Nadolski wziął udział również w pilskim półmaratonie. Z wynikiem 1:13:35 zajął 26. miejsce. – Karierę zakończyłem w 2000 roku i od 2002 roku byłem już trenerem. W 2003 roku w Pile prowadziłem bieg Grażyny Syrek i stąd taki wynik. Moja zawodniczka zdobyła wtedy wicemistrzostwo Polski – wspomina.
Takie medale są tylko w Pile
Początek wyjątkowej kolekcji medali w Pile dał krążek z podobizną Zdzisława Bogusza, który otrzymali uczestnicy na mecie półmaratonu w 2006 roku.
– Każdego roku na naszym pamiątkowym medalu jest sylwetka innego zawodnika lub zawodniczki i w ten sposób chcemy przypomnieć ich postacie i kariery. Cieszymy się, że Zbigniew Nadolski przyjął nasze zaproszenie i zgodził się, aby jego wizerunek zdobił okolicznościowy krążek – powiedział Henryk Paskal, dyrektor 29. Półmaratonu Signify PHILIPS Piła. – To dla nas zaszczyt i szczególne wyróżnienie, a dla uczestników biegu będzie to doskonała okazja, aby spotkać się z tym znakomitym zawodnikiem. Wiemy, że nasze medale są cenną pamiątką, a biegacze chętnie wracają do Piły by powiększyć swoją unikalną kolekcję o kolejne trofeum z sylwetką zawodników tworzących historię polskiego biegania długodystansowego – dodał.
W kolejnych latach swojego wizerunku na medalu użyczyli: Edward Stawiarz (2007), Michał Wójcik (2008), Kazimierz Orzeł (2009), Edward Łęgowski (2010), Ryszard Marczak (2011), Jerzy Skarżyński (2012), Wojciech Ratkowski (2013), Zbigniew Pierzynka (2014) Wanda Panfil (2015), Jan Huruk (2016) i Leszek Bebło (2017) i Wiesław Perszke (2018).
Ze względu na uroczystości związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej w tym roku 29. Półmaraton Signify PHILIPS Piła wyjątkowo został przesunięty na drugą niedzielę września. – Przyszłoroczna, jubileuszowa 30. edycja biegu zostanie zorganizowana w tradycyjnym terminie – zapewnia Henryk Paskal.
Półmaraton w Pile to impreza, która od 2000 roku odbywa się w randze PZLA Mistrzostw Polski w Półmaratonie. Bieg co roku przyciąga najlepszych zawodników z kraju i zagranicy. Rywalizacja toczy się na trasie atestowanej przez IAAF, AIMS oraz PZLA, która jest jednym z atutów pilskiej połówki. Płaska i szybka sprzyja osiąganiu dobrych wyników i poprawianiu rekordów życiowych.
Od 2013 roku Polskie Stowarzyszenie Biegów przyznaje medal za ukończenie Korony Polskich Półmaratonów. Półmaraton w Pile jest jednym z dziesięciu biegów, które mają do dyspozycji biegacze zainteresowani zdobyciem wyróżnienia.
Zapisy online i w Biurze Zawodów
Rejestracja na bieg cały czas trwa na tej stronie. Pakiet startowy kosztuje obecnie 95 złotych i w takiej samej cenie będzie można nabyć go również w sobotę, 7 września w Biurze Zawodów.
mat pras.
fot. Archiwum prywatne