Białystok gotowy na weekendowe bieganie

Już w najbliższy weekend odbędzie się 9. edycja imprezy Białystok Biega. W sobotę wieczorem na ulice stolicy Podlasia wybiegną uczestnicy Nocnej Piątki, a w niedzielę rano Szybkiej Dychy. Do startu w zawodach szykuje się komplet 2 tysięcy biegaczy oraz prawie 1,3 tysiąca dzieci, które będą bawić się na trasie Homeschool Run.

Ostatnie pakiety startowe na weekendowe biegi w Białymstoku sprzedały się w tym tygodniu.

– Limit miejsc został wyczerpany, ale cały czas otrzymujemy zapytania od osób, które chciałyby jednak pobiec w sobotę lub w niedzielę. Niestety nie jesteśmy w stanie zwiększyć limitu uczestników, więc wszystkich spóźnialskich już dzisiaj zapraszam na bieg za rok – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Tak wielkie zainteresowanie naszą imprezą oczywiście bardzo nas cieszy. Pokazuje bowiem, że udało nam się rozbiegać nasze miasto, a to przecież najważniejszy cel naszej działalności – podkreśla.

– Ogromnie się cieszę, że wspólnie z Fundacją Białystok Biega udało się nam stworzyć taką ofertę dla miłośników biegania. To także zasługa wszystkich – uczestników, kibiców oraz mieszkańców naszego miasta, którzy potrafią stworzyć swoim gościom niezwykłą, niepowtarzalną atmosferę – powiedział Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Biegowy weekend w stolicy Podlasia rozpocznie się w sobotę o godzinie 16:00 od biegów dziecięcych Homeschool Run. Najmłodsi fani ruchu będą bawić się bieganiem na trzech dystansach – 100 m, 600 m oraz na 1 km.

Najbardziej aktywni, którzy zgromadzili w ciągu roku co najmniej trzy starty w imprezach Fundacji Białystok Biega otrzymają medal Super Biegacza.

Nocna Piątka w rockowym klimacie

Wieczorem ulicą Św. Pio zawładną dorośli, a ściślej mówiąc prawie 1,3 tysiąca uczestników „Nocnej Piątki”, którzy wystartują punktualnie o godzinie 21:00. Trasa biegu prowadzi przez centrum miasta i jest naprawdę szybka. Nie brakuje na niej prostych odcinków, na których zawodnicy nie powinni mieć problemów z utrzymaniem tempa.

– W tym roku na uczestników biegu do walki o jak najlepsze wyniki zagrzewać będą kibice w specjalnych punktach, gdzie królować będzie…ostry rock! Mamy nadzieję, że biegaczom spodoba się mocne brzmienie, a wszystkich dopingujących zapraszamy m.in. pod Pałac Branickich i lodowisko BOSiR. W tych miejscach planujemy największe punkty kibicowania – zachęca Grzegorz Kuczyński.

Dla kogo słońce, a dla kogo księżyc?

W niedzielę, 22 września głównym wydarzeniem będzie bieg Szybka Dycha. Na liście startowej imprezy znajduje się około 800 uczestników. Zawody wystartują o godzinie 10:00 z tej samej ulicy, co dzień wcześniej Nocna Piątka. Uczestnicy zmagań na 5km i na 10km mogą śmiało walczyć o rekordy życiowe, bo trasy obu biegów posiadają atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Na wszystkich biegaczy, którzy dotrą do mety w sobotę i w niedzielę czekać będą oryginalne medale.

– Złociste słońce trafi do osób, które ukończą Szybką Dychę, a srebrzyste księżyce będziemy wręczać na mecie Nocnej Piątki. Można powiedzieć, że te medale są nierozłączne, bo przecież bez dnia nie ma nocy, a bez nocy dnia – wyjaśnia szef Fundacji Białystok Biega. – W ten weekend znajdą się i tacy biegacze, którzy skompletują oba krążki – dodaje.

Białystok Biega w stylu eko

Fundacja Białystok Biega była jednym z pierwszych organizatorów imprez biegowych w Polsce, który zastąpił kubeczki plastikowe papierowymi odpowiednikami. Poza tym od czterech lat woda w punktach odżywczych dostarczana jest przez Wodociągi Białostockie.

– Jest dokładnie taka sama, jak woda, którą mieszkańcy miasta mają w kranach – tłumaczy Grzegorz Kuczyński. – Rozlewamy ją bezpośrednio do kubeczków i eliminujemy w ten sposób ogromne ilości butelek PET. Z wielką korzyścią dla środowiska naturalnego – dodaje.

Jakość wody podlega bieżącej kontroli zarówno w stacjach uzdatniania, jak i na sieci miejskiej, skąd w wyznaczonych punktach cyklicznie pobierana jest do analiz.

Białostocka woda wodociągowa nie tylko zaspokaja pragnienie, ale też pozwala uzupełnić niedobory biopierwiastków w organizmie. Zawiera na przykład odpowiednie stężenia wapnia i magnezu, zwanych „pierwiastkami życia”. Są one dużo łatwiej przyswajalne z wody niż z pożywienia – to ważna informacja dla biegaczy i innych, aktywnych fizycznie osób.

Biegacze mają wielkie serca

Od lat przy okazji białostockich imprezach biegowych takich jak PKO Białystok Półmaratonu czy Electrum Ekiden podczas zapisów biegacze mogą przekazywać dobrowolne wpłaty-cegiełki na wskazany cel charytatywny. W tym roku taką możliwość miały również osoby zgłaszające się do udziału w 9. Białystok Biega.

– Bieganie może iść w parze z pomaganiem. Wiele razy się już o tym przekonaliśmy. Tym razem wraz ze Stowarzyszeniem „PRO SALUTE” zbieraliśmy środki na zakup protezy przedramienia i ręki dla 14-miesięcznej Blanki. Jak dotąd na koncie zbiórki jest prawie 10 tysięcy złotych, ale konkretną sumę będziemy w stanie podać dopiero po biegu. Jesteśmy bardzo dumni z biegaczy – podkreśla Grzegorz Kuczyński.

mat pras.

fot. Radek Kamiński