Prestiżowy cykl Golden Trail World Series po nowemu. Wielki Finał w Argentynie!

Prestiż, sława, ale i naprawdę spore pieniądze czekają na najlepszych zawodników na świecie, którzy wezmą udział w drugiej odsłonie cyklu Golden Trail World Series. Zmiany regulaminowe, zmiany zasad naliczania punktów, rygorystyczne badania antydopingowe, a miejsce Wielkiego Finału w Patagonii. Brzmi naprawdę dobrze!

W 2019 roku najlepsi na świecie biegacze górscy na dystansach okołomaratońskich ścigali się w sześciu najbardziej prestiżowych biegach górskich na świecie w ramach Golden Trail World Series.

Dziesiątka najlepszych mężczyzn i kobiet z najlepszymi wynikami w cyklu (do klasyfikacji liczone były trzy najlepsze występy danego zawodnika) wywalczyło miejsca w Wielkim Finale, który odbył się w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Jego poziom był niezwykle wysoki, a zwycięzcy: Kilian Jornet i Judith Wyder przypieczętowali swoją dominację w całym cyklu.

Miniona edycja to także wzrost i tak bardzo wysokiego już poziomu sportowego cyklu. Czternastu z dwudziestu najlepszych biegaczy według rankingu ITRA (kategoria S) uczestniczyło w całej serii, w przypadku kobiet było to siedem zawodniczek.

Sześć kultowych biegów

GTWS to również ogromna praca komunikacyjną obsługą imprez. Bezpośrednie transmisje z zawodów, zapowiedzi czy wreszcie produkcje siedmiu filmów podsumowujących poszczególne zawody, zostało udostępnionych w mediach społecznościowych i telewizjach na całym świecie.  W 2020 roku Golden Trail World Series nabierze jeszcze większego impetu. Zawodnicy będą rywalizowali w sześciu kultowych już zawodach:

– Zegama – Aizkorri (Hiszpania) – 42,195m/+2736
– Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780
– Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22km/+1700
– Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200
– Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382
– Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382

Sześć bardzo różnorodnych wyścigów daje duże możliwości zawodnikom, nawet tym najmłodszym, wchodzącym dopiero w świat biegów górskich. Młode talenty, których przecież nie brakuje, z pewnością będą się koncentrować na najkrótszych wyścigach w Szkocji, we Włoszech i w Szwajcarii.

Wielki Finał cyklu odbędzie się w ramach K42 w Villa Angostura (Patagonia) w Argentynie. Przyszłoroczna edycja prawdopodobnie przyciągnie jeszcze więcej biegaczy z elity.

Z pewnością swoich sił będą chcieli próbować biegacze niekojarzeni do tej pory tylko z górami. Nowe zasady i nagrody pieniężne z pewnością będą dużym magnesem.

Jakie będą najważniejsze zmiany w edycji 2020?

– nagrody pieniężne w ogólnym rankingu wzrosną z 5 tysięcy euro do 10 tysięcy euro dla pierwszej piątki zawodników po finale, biegacze zajmujący miejsca od szóstego do dziesiątego nadal otrzymają 5 tysięcy euro,

– punkty z finałowego wyścigu w Argentynie, będą podwojone, a więc ostatni wyścig będzie mógł wywrócić tabelę do góry nogami,

– do wyścigu finałowego zakwalifikuje się 11 najlepszych, a nie jak do tej pory 10 najlepszych zawodników i zawodniczek. Jedenasty zawodnik biegu w Patagonii nie otrzyma więc żadnej gratyfikacji finansowej,

– nagrody pieniężne dla każdego wyścigu w cyklu wynoszą minimum tysiąc euro dla pierwszej piątki i co najmniej 500 euro dla pozycji od 6. do 10.

– bardziej rygorystyczne kontrola antydopingowe.

Wszystkie te modyfikacje mają na celu podniesienie poziomu rywalizacji w cyklu, a przede wszystkim mają zwiększyć emocje w finale, gdzie wszystko będzie jeszcze możliwe. Kolejna edycja GTWS zapowiada się bardzo emocjonująco.

Mamy nadzieję, że w rywalizacji o czołowe lokaty będzie walczył Bartłomiej Przedwojewski, a byłoby kapitalnie zobaczyć w walce o wyjazd do Argentyny kolejnych naszych reprezentantów.

Polski bieg w Golden Trail National Series?

Spore zmiany czekają również cykle narodowe. Golden Trail National Series bo o nich mowa, również zostały zmodyfikowane o nowe biegi, a rywalizacja będzie się toczyć przy zmienionym regulaminie.

Dla nas najważniejszą informacją jest taka, że do czesko-słowackiej GTNS dołączy po raz pierwszy polska impreza. Szczegóły zostaną zaprezentowane wkrótce.

Tekst: Przemysław Ząbecki/materiały organizatora