Chudy Wawrzyniec jak Rzeźnik. Trwają dodatkowe zapisy

Już na początku sierpnia w Beskidzie Żywieckim odbędzie się ultramaraton Chudy Wawrzyniec. Formuła zawodów została zmodyfikowana. Biegacze będą startować indywidualnie, a do wyboru będą mieć trzy dni. Są wolne miejsca, wciąż można zapisać się na ten bieg. 

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych biegów górskich w Polsce – pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku. Tegoroczne zawody odbędą się na dystansach 50, 80 i 100 km, a dla mniej zaprawionych w bojach będzie 20-kilometrowa, „młodsza siostra” Chudego – Mała Rycerzowa.

Na trasie 80 km rywalizować będą czołowi polscy biegacze, bowiem dystans ten to Mistrzostwa Polski w Biegu Górskim na ultra dystansie. Na liście startowej są m.in. Edyta Lewndowska, Bartosz Gorczyca i Kamil Leśniak – cała trójka ma na koncie medale mistrzostw Polski z biegów górskich, a Edyta dodatkowo worek medali z biegów ulicznych oraz stadionowych.

Trasy Chudego Wawrzyńca i Małej Rycerzowej rozpoczynają się w Rajczy, a kończą w Ujsołach. Ciekawostką jest fakt, że ostateczną decyzję o dystansie, biegacze startujący  w Chudym podejmują już na trasie – po minięciu 40. kilometra.

Dodatkowe zapisy

Zawodnicy, którzy byli zgłoszeni do udziału w zawodach w pierwszym terminie wybierali dzień startu spośród 8, 9 i 15 sierpnia. Część zawodników zrezygnowała z biegu lub przepisała pakiet startowy na przyszły rok, co pozwoliło uruchomić dodatkowe zapisy.

Udostępniliśmy 150 miejsc dla osób, które nie zdążyły zapisać się w styczniu i lutym, bo właśnie w lutym wyczerpał się limit miejsc – mówi Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca.

Formuła Chudego Wawrzyńca będzie przypominać trochę czerwcowy Bieg Rzeźnika. Tutaj również nie będzie startu wspólnego.

Nasza tegoroczna formuła zakłada, że – poza zawodnikami z mistrzostw Polski – każdy startuje sam, między godziną 4:00 a 10:00. Meta jest otwarta do godziny 21:00, więc każdy musi oszacować, o której powinien ruszyć na trasę, żeby zmieścić się w limicie czasu. Ten wynosi 16 godzin. To nasza tegoroczna formuła w wielkim skrócie, istotnych szczegółów jest znacznie więcej, a znaleźć je można na stronie biegu – podkreśla Książkiewicz, który w maju, w ramach treningu przebiegł najdłuższą z tras Chudego.

Bieganie charytatywne

Edycja 2020 jest kolejną, w której biegacze mogą zaangażować się w pomoc Fundacji Braci Golec, która rozwija talenty muzyczne dzieci z Żywiecczyzny.

W tym roku w ramach pakietów charytatywnych udało się zebrać 4305,60 zł – to kwota, dzięki której podopieczni Fundacji mogli wziąć udział w obozie górskim. Dodatkowo biegacze licytowali numery startowe, a dochód z licytacji został przekazany: wspomnianej Fundacji Braci Golec, Żywieckiej Fundacji Rozwoju, Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz na rzecz akcji Czyste Beskidy.

red

fot. Piotr Dymus