Producenci pod butem World Athletics

Światowa Federacja Lekkiej Atletyki ogłosiła wczoraj dalsze zmiany w zasadach dotyczących technologii obuwia sportowego. Regulacje dotyczą m.in. maksymalnej wysokości podeszwy butów oraz równej dostępności nowych modelów dla wszystkich zawodników. W ten sposób World Athletics chce zapewnić równe szanse rywalizacji sportowcom przygotowującym się do przełożonych na przyszły rok Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020.

Nie dla dopingu technicznego

Światowa federacja walczy w ten sposób z tzw. dopingiem technicznym. Chce uniknąć sytuacji, w której zawodnik sponsorowany np. przez markę Nike startuje w oficjalnych zawodach w butach z innowacyjnymi technologiami umożliwiającymi osiągnięcie przewagi nad innymi biegaczami. Często dotychczas dostęp do tych nowych modeli był ograniczony wyłącznie dla zawodników posiadających kontrakt z daną marką.

Działania World Athletics to odpowiedź na niesamowite wyczyny biegaczy, którzy w ubiegłym roku pobili wiele rekordów świata, w tym m.in. na dystansie maratonu, półmaratonu. Jak podał branżowy serwis letsrun.com, w 2019 roku odbyło się aż pięć najszybszych maratonów w historii lekkiej atletyki i każdy z nich wygrywał biegacz startujący w którejś z wersji Nike Vaporfly. To buty, które wyposażone są w specjalną podeszwę zawierającą płytkę z włókna węglowego.

Poza tym kanadyjski serwis biegowy runningmagazine.ca wyliczył, że w 2019 roku aż 137 zawodniczek pokonało maraton w czasie 2:27:00 i szybciej, a 217 biegaczy uporało się z barierą 2:10:00. Dla porównania w 2015 roku, czyli jeszcze przed erą Vaporfly takich najszybszych kobiet było tylko 65, a mężczyzn 136.

Producenci pod butem federacji

W ogłoszonych regulacjach World Athletics zastrzega sobie prawo ciągłego monitorowania specyfikacji butów używanych przez elitarnych sportowców. Zawodnicy i producenci sprzętu zobowiązani są do bieżącego przekazywania nowych modelów do zbadania przez niezależnego eksperta.

Zatwierdzone buty mają być udostępniane przed zawodami międzynarodowymi w celu dystrybucji wśród biegaczy z elity, którzy nie posiadają kontraktów z markami sportowymi. Pomóc ma w tym specjalny program dostępności butów sportowych opracowany przez powołaną w lipcu roboczą grupę ds. obuwia sportowego, która ma określić m.in. ramy czasowe, kryteria dotyczące elity sportowców, liczbę wymaganych par butów i metodę ich udostępnienia zawodnikom.

W skład grupy roboczej weszli przedstawiciele producentów oraz Światowej Federacji Przemysłu Artykułów Sportowych (WFSGI). Chodzi o osiągnięcie właściwej równowagi między innowacyjnością, przewagą konkurencyjną a powszechnością i dostępnością butów sportowych.

Maksymalna wysokość podeszwy butów przeznaczonych do biegania ulicznego pozostaje bez zmian i wynosi 40 mm. W przypadku butów trailowych ta wartość to 25 mm.

World Atheltics nie traci czasu

Dyrektor generalny World Athletics Jon Ridgeon powiedział, że poprzednie zmiany zasad ogłoszone pod koniec stycznia, miały na celu określenie zasad w zakresie obuwia sportowego przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio, które pierwotnie miały się odbyć w tym roku.

Późniejsze przesunięcie terminu igrzysk olimpijskich na 2021 rok z powodu globalnej pandemii dało federacji więcej czasu na konsultacje z zainteresowanymi stronami i ekspertami w celu opracowania nowych zasad.

– Mamy teraz lepsze zrozumienie, jaka technologia jest już na rynku i gdzie musimy wytyczyć granicę, aby utrzymać status quo aż do zakończenia Igrzysk Olimpijskich w Tokio – powiedział Jon Ridgeon z World Athletics. Opracowując te zasady, pamiętaliśmy o zasadach uczciwej gry i uniwersalności, utrzymaniu zdrowia i bezpieczeństwa sportowców. Chcieliśmy także odzwierciedlić istniejący rynek obuwia w tych trudnych ekonomicznie czasach i osiągnąć szeroki konsensus z producentami obuwia, którzy są głównymi inwestorami w lekką atletykę – dodał.

Źródło: World Athletics