Bieg Niepodległości w Warszawie będzie tylko wirtualny. Chcą okrążyć całą Polskę

Największa ubiegłoroczna impreza biegowa, czyli Bieg Niepodległości w Warszawie z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną i ograniczenia z nią związane nie będzie miał – tak jak co roku – formuły biegu masowego z 10 km trasą. Zamiast tego organizatorzy ze Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa zachęcają biegaczy do udziału w wydarzeniu wirtualnym.

– Przez wiele lat, aż do tego roku tysiące biegaczy tworzyło symboliczną żywą biało-czerwoną flagę na ulicach stolicy – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Ale to nie oznacza, że nie można świętować! Wręcz przeciwnie, zachęcamy do biegowej aktywności w swoich rodzinnych stronach, w małych grupach lub drużynach, lecz z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa, przestrzegając reżimu sanitarnego. Zachęcam, aby pobiec w koszulkach z poprzednich edycji biegu i – jeśli to możliwe – wspólnie z innymi osobami stworzyć tam, gdzie akurat się będzie małe, „żywe” flagi Polski – podkreśla wiceprezydent stolicy.

W Biegu Niepodległości w 2020 roku mogą wziąć udział wszyscy bez względu na wiek i poziom wytrenowania. Nie obowiązuje żaden konkretny dystans.

Mile widziany jest bieg w jednej z koszulek z poprzednich edycji Biegu Niepodległości (tradycyjnie białej lub czerwonej) oraz stworzenie wspólnie z innymi biegaczami „żywej” biało-czerwonej flagi na chodniku, placu, w lesie, na bieżni itp. Aktywna Warszawa czeka na relacje z trasy (zdjęcia, wideo) z hashtagiem #biegniepodleglosci2020 na facebookowym wydarzeniu.

Do wydarzenia można dołączyć na tej stronie internetowej.

Pokonać 3 511 kilometrów

Specjalne zaproszenie kierujemy tym razem także do drużyn: formalnych, jak kluby sportowe  i teamy biegowe oraz nieformalnych, jak grupy znajomych czy bliskich.

Mamy dla Was wyzwanie drużynowe, aby biegiem, symbolicznie, okrążyć Polskę i zdać z tego relację – zachęca wiceprezydent Kaznowska.

Wyzwanie polega na przebiegnięciu przez wszystkie zgłoszone drużyny w dniach 11-15 listopada co najmniej 3 511 kilometrów, bo tyle wynosi suma długości granic Polski.  Zasady są proste. Drużynę, która chce się podjąć wyzwania zgłasza jej kapitan. Każdy z członków drużyny za pomocą aplikacji lub zegarka biegowego dokumentuje przebiegnięty dystans.

Suma pokonanych km dla wszystkich zgłoszonych drużyn powinna wynosić przynajmniej 3 511. Dla przykładu: poszczególni członkowie grupy mogą biec w każdy z pięciu wskazanych dni, zwiększając dzięki temu łączny pokonany dystans całego teamu i przyczyniając się do realizacji wyzwania przez wszystkie grupy.

Bieg z flagą

Na wiadomości mailowe od kapitanów grup czekamy do wtorku, 10 listopada, do godziny 12:00. Trzydzieści pierwszych drużyn, których kapitanowie do 23 października dokonają prawidłowego zgłoszenia do wyzwania otrzyma od Aktywnej Warszawy flagę Polski.  Można z nią pobiec, traktując jako pałeczkę sztafetową przekazywaną sobie przez zawodników.

– To kolejna nasza inicjatywa, w której na pierwszym planie stawiamy na podtrzymanie aktywności sportowej, integrację środowiska oraz odwołanie do wydarzeń  z przeszłości, które wpływają na naszą codzienność – mówi Maciej Mroczek, p.o. Dyrektora Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa. – Mamy nadzieję, że w tym trudnym dla wszystkich roku nie tylko nie stracimy motywacji, lecz wręcz pokażemy, co jest naszą biegową siłą  – dodaje.

W ubiegłym roku do mety Biegu Niepodległości w Warszawie dotarło 17 776 zawodników. Wygrał Arkadiusz Gardzielewski (29:29) i Joanna Dorociak (35:57).

Źródło: Aktywna Warszawa