8. PKO Nocny Białystok Półmaraton finiszuje z zapisami. Zostały ostatnie miejsca!

Jeszcze tylko do niedzieli, 13 czerwca trwają zapisy internetowe na biegi w ramach 8. edycji PKO Nocnego Białystok Półmaratonu, który odbędzie się w kolejny weekend. Będzie to pierwsza duża masowa impreza biegowa po złagodzeniu pandemicznych obostrzeń. Do startu w stolicy Podlasia szykuje się już ponad 3 tysiące zawodników.

Po rocznej przerwie w odbywaniu się biegu stacjonarnego organizatorzy zapowiadają, że przyszłotygodniowy PKO Nocny Białystok Półmaraton będzie prawdziwym sportowym świętem.

– Już nie możemy się doczekać spotkania z biegaczami. Nawet w najtrudniejszym momencie pandemii ani przez chwilę nie rozważaliśmy rezygnacji z organizacji PKO Białystok Półmaratonu. Wręcz przeciwnie, wytrwale pracowaliśmy, aby impreza mogła dojść do skutku również w wydaniu stacjonarnym. Nasze wirtualne wydarzenia cieszą się dużym zainteresowaniem, ale jednak nic do końca nie zastąpi tych emocji i wrażeń, które oferują uliczne zawody. Zwłaszcza w Białymstoku, na trasie wytyczonej w samym sercu miasta – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega. – Cieszymy się, że właśnie w stolicy Podlasia odbędzie się największy bieg masowy od czasu złagodzenia pandemicznych obostrzeń. Liczymy, że nasz przykład pokaże innym organizatorom, że nie trzeba obawiać się tworzenia wydarzeń stacjonarnych. Chętnie będziemy dzielili się z innymi wiedzą i doświadczeniem – dodaje.

Jedyny taki półmaraton

W programie imprezy znajduje się półmaraton oraz PKO Bieg na 5. Bieg główny po raz pierwszy w historii wystartuje późnym wieczorem. Pierwszy wystrzał startera usłyszymy w sobotę, 19 czerwca o godzinie 20:00. Zawodnicy będą ruszać na trasę w pięciu falach, co 30 minut każda. W pierwszej grupie znajdą się najszybsi biegacze walczący o zwycięstwo w półmaratonie.

Start nastąpi z okolic Pałacu Branickich, a meta będzie zlokalizowana przy białostockim Ratuszu. Trasy obu dystansów posiadają atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i zostały odmierzone co do centymetra przez Tadeusza Dziekońskiego, który zresztą mieszka w Białymstoku.

– Będzie to wyjątkowa edycja imprezy. Nie sądzę, że taka jeszcze się powtórzy. Po raz pierwszy w historii będziemy biegać półmaraton po białostockich ulicach po zmroku i w nocy. Poza tym nie jak w poprzednich latach w maju, lecz w czerwcu. Zapewniam, że bezpieczeństwo uczestników jest naszym priorytetem. Mamy opracowane wszystkie niezbędne procedury i zasady. Dołożymy jednak wszelkich starań, aby sanitarny reżim nie przyćmił radości z powrotu naszego biegu w wersji stacjonarnej – podkreśla dyrektor imprezy.

Z 2,5 tysiąca pakietów startowych udostępnionych przez organizatorów pozostało już tylko nieco ponad 100 miejsc. Aktualna opłata rejestracyjna wynosi 120 złotych, a zapisy internetowe prowadzone są na stronie www.bialystokpolmaraton.pl wyłącznie do niedzieli, 13 czerwca. Jeśli tylko zostaną jakieś wolne pakiety biegacze będą mogli zgłosić się również w dniach 18-19 czerwca podczas wizyty w Biurze Zawodów.

Nocny półmaraton ze… śniadaniem

W pakiecie uczestnicy znajdą m.in. koszulki techniczne marki AdRunaLine w kolorze zielonym z motywem kolorowych liści, a na mecie otrzymają medale z wizerunkiem Apollo, greckiego boga sztuki i wróżbiarstwa. Od 2016 roku organizatorzy czerpią pomysły na krążki od rzeźb z ogrodu przylegającego do Pałacu Branickich. Dotychczas na medale w Białymstoku trafiły wizerunki Kallisto, Flory, Bachusa oraz Diany.

Poza tym, każdy z biegaczy startujących w półmaratonie otrzyma żeton, z którym w niedzielę rano, po nocnym sobotnim biegu, będzie mógł bezpłatnie zamówić śniadanie w jednej z kilku restauracji w Białymstoku. O tym, gdzie będzie można zrealizować żeton oraz co będzie można zjeść na śniadanie biegacze dowiedzą się z ulotki, która trafi do pakietu startowego.

– To nasz pomysł, aby wspomóc inną branżę, która ucierpiała na pandemii koronawirusa równie mocno jak biegowa, czyli białostockich restauratorów – wyjaśnia Grzegorz Kuczyński. – Tym sposobem trafi do nich część z opłat startowych od biegaczy, którzy będą mogli przy śniadaniu wspólnie wspominać nocne zmagania na trasie półmaratonu. Wychodzimy z założenia, że musimy sobie pomagać, bo wszystkim nam zależy na tym, aby do Białegostoku przyjeżdżało jak najwięcej gości. To nasz wspólny cel – zaznacza.

Wolne miejsca są wciąż na towarzyszący półmaratonowi PKO Bieg na 5, który zaplanowany jest na 20 czerwca. Rywalizacja na 5-kilometrowej trasie rozpocznie się o godzinie 9:00. Wystartuje wówczas pierwsza z trzech fal. W tym biegu łącznie weźmie udział maksymalnie 1,5 tysiąca osób. Pakiet startowy kosztuje aktualnie 70 złotych, 10 złotych więcej zapłacą biegacze rejestrujący się w Biurze Zawodów w dniach 18-19 czerwca.

Można pobiec również wirtualnie

Rok 2021 będzie pierwszym, w którym PKO Białystok Półmaraton odbędzie się w wersji tzw. hybrydowej. Jednocześnie biegacze wystartują w Białymstoku i na całym świecie w wirtualnej wersji półmaratonu.

– Jeżeli nie możesz wziąć udziału w biegu w stolicy Podlasia skorzystaj z opcji wirtualnego biegu. Możesz pobiec w dowolnym miejscu na świecie, o dowolnej porze – ważne, aby w terminie między 19, a 27 czerwca – zachęca Grzegorz Kuczyński. – W ubiegłym roku nasz wirtualny PKO Białystok Półmaraton był jedną z największych imprez tego typu w Polsce – mówi z dumą prezes Fundacji Białystok Biega.

Zapisy na wirtualną edycję trwają do 27 czerwca na stronie www.bialystokpolmaraton.pl. Dostępne są dwa rodzaje pakietów – podstawowy i premium. Ten pierwszy kosztuje 59 zł i zawiera numer startowy, wielofunkcyjną chustę oraz taki sam medal jak w biegu tradycyjnym. W drugim, za 100 złotych dostajemy pakiet podstawowy powiększony o koszulkę techniczną marki AdRunaLine.

Źródło: Fundacja Białystok Biega

fot. Aleksandra Szmigiel