W sobotę zawody Turbacz Downhill. To będzie 5km czystego zbiegu

Już w sobotę, 18 września w Nowym Targu odbędą się drugie Mistrzostwa Polski w zbieganiu górskim Turbacz Downhill. Jedyne wydarzenie w kraju w takiej formule. Zdaniem organizatorów to najbardziej ekstremalny i najszybszy bieg górski w Polsce. Trasa została stworzona przez znanego nie tylko na Podhalu biegacza-emeryta Piotra Biernawskiego, który na Turbaczu był już co najmniej 1300 razy.

Podstawowa zasada Turbacz DH jest prosta: kto najszybciej na dole, ten wygrywa. Zawodnicy podzieleni osobno na kategorie kobiety i mężczyzn startować będą pojedynczo w 20 sekundowych odstępach czasu. Pierwsi zawodnicy ruszą na trasę o godzinie 12:00.

Z górki na pazurki

To niezwykłe wydarzenie w świecie biegów stworzone z myślą o zawodnikach lubiących dreszczyk emocji, adrenalinę i zbiegi górskie. Wystarczy spojrzeć na parametry trasy. Jej długość wynosić będzie 5,2 km, średnie nachylenie -9, a opadanie 479m. Na dotarcie do mety każdy z uczestników będzie miał maksymalnie 50 minut.

– Turbacz DH to 5 kilometrów czystego zbiegu, ani chwili wytchnienia na trasie i maksymalne tętno utrzymujące się od startu do mety. Utrzymanie tempa na pięciokilometrowej trasie usłanej kamieniami to nie lada wyzwanie. Wygrają najszybsi, o świetnej kondycji, szybkich nogach i niesamowitej odwadze – przekonuje Paweł Sala, dyrektor biegu.

Start znajdować się będzie przy Schronisku Górskim PTTK na Turbaczu. W to miejsce zawodnicy docierają samodzielnie. Miasteczko oraz biuro zawodów zlokalizowane będą na Długiej Polanie w Nowym Targu.

W pakiecie startowym uczestnicy znajdą koszulkę, wejściówkę do Term Gorący Potok, gadżety od partnerów i sponsorów, a na mecie czekać na nich będzie wyjątkowy medal.

Zapisy online prowadzone są tylko do jutra na tej stronie internetowej. Natomiast istnieje również możliwość zapisania się na miejscu w dniu zawodów, w sobotę, 18 września. Pakiet startowy przy rejestracji online kosztuje 99 złotych, a w biurze zawodów 120 złotych.

Kto broni mistrzowskich tytułów?

Pierwsza edycja mistrzostw rozegrała się w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Przy schronisku na biegaczy czekał śnieg, a w niższych partiach kałuże i błoto.

Mimo tego najlepszy czas zbiegu uzyskany przez Piotra Jaśtala, reprezentanta Polski w biegach górskich wynosił 16 minut i 15 sekund.  Tuż za nim do mety dotarł mieszkaniec Nowego Targu Piotr Kostela z czasem 16:53, a podium uzupełnił Mieczysław Jałocha z czasem 16:56. W kategorii kobiet wygrała Kamila Perucka z czasem 18:09, drugie miejsce zajęła mieszkanka Nowego Targu Katarzyna Węgrzyn z czasem 21:28, a trzecia była Joanna Drabik z czasem 22:13.

Czekają nagrody

Tegoroczna odsłona wydarzenia organizowana jest przez Fundację Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „MURAWA” wspólnie z miastem i gminą Nowy Targ, które udzieliły organizatorom wsparcia finansowego.

– Dzięki tej pomocy możliwa jest organizacja wydarzenia na wysokim poziomie i przygotowanie bogatych pakietów startowych dla zawodników, a także nagród finansowych – podkreśla Paweł Sala, który uważa, że Nowy Targ posiada ogromny potencjał, aby stać się mekką biegów górskich.

Na najlepszych zawodników czekać będą nagrody rzeczowe od partnerów wydarzenia: marki Saxx, dr. Bacty, Term Gorący Potok.

Źródło: Fundacja Rozwoju Sportu i Promocji Obronności „MURAWA”

fot. Dariusz Boroń