Maraton Dębno z oficjalną koszulką. Złota, a skromna

Organizatorzy Maratonu Dębno przedstawili oficjalną koszulkę 48. edycji biegu. Wydarzenie odbędzie się 10 kwietnia, tradycyjnie w randze Mistrzostw Polski w maratonie. Koszulki dla uczestników dostarczy firma New Balance, partner techniczny imprezy.

Do pakietów trafi czarna koszulka z krótkim rękawem. Na przedzie umieszczona została grafika przedstawiająca troje biegaczy w kolorze złotym. – Złota, a skromna – skomentowali organizatorzy prezentując koszulkę w mediach społecznościowych.

Internetowe zapisy na 48. Maraton Dębno przyjmowane są do końca marca. Inaczej niż w ubiegłych latach organizatorzy nie zdecydowali się na wprowadzenie limitu uczestników. Aktualnie na liście startowej znajduje się prawie 1,7 tysiąca osób.

Opłata startowa za udział w biegu wynosi 230 złotych. Za pakiet nie muszą płacić uczestnicy i uczestniczki 42. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet i 92. PZLA Mistrzostwa Polski Mężczyzn, którzy mają ważną licencję PZLA. Na zniżkę w wysokości 100 złotych liczyć mogą zawodnicy z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, biegacze w wieku 65 lat i starsi, a także uczestnicy 15. Mistrzostw Miasta i Gminy Dębno.

Pieniądze leżą na ulicy

Trasa maratonu posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Zostanie poprowadzona na czterech pętlach. Dwóch ulicami Dębna i dwóch na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry- Dębno.

Rekordzistą trasy jest Kenijczyk Kyewa Cosmas Mutuku, który w 2014 roku finiszował z czasem 2:09:57. Całkiem świeży jest rekord w kategorii kobiet. W ubiegłym roku Aleksandra Lisowska dobiegła do mety z rezultatem 2:26:08. To jej najlepszy maratoński czas w karierze i wynik równy aktualnemu rekordowi kraju. Decyzją PZLA czas Lisowskiej z Dębna jednak nie został uznany jako rekord Polski. Jako powód podano „korzystanie z niedozwolonej pomocy zawodnika nadającego tempo (zawodnik, który przebiegł krótszy dystans, nie ma prawa prowadzić biegu innemu uczestnikowi rywalizacji).” 

fot. Jarosław Dulny

Zawodnicy, którzy 10 kwietnia w Dębnie pobiją rekord trasy otrzymają specjalne premie w wysokości 5 tysięcy złotych.  Łączna pula nagród dla najlepszych sześciu biegaczy i biegaczek wynosi ponad 60 tysięcy złotych. Zwycięzcy zainkasują po 10 tysięcy złotych, do zdobywców drugiego miejsca trafi po 8 tysięcy złotych, a za zajęcie trzeciego miejsca organizatorzy wypłacą po 6 tysięcy złotych.  Dodatkowo premia za mistrzostwo kraju wynosić będzie 5 tysięcy złotych, srebrny medal wyceniono na 4 tysiące złotych, a brąz będzie warty 3 tysiące złotych.

Maraton Dębno to jeden z najstarszych biegów w Polsce na dystansie 42,195 km. Średnia dziesięciu najlepszych wyników w kategorii kobiet wynosi 2:33:05, a w kategorii mężczyzn 2:11:30.

Odlatują „Biegowe Orły” 

Od stycznia maraton w Dębnie wspólnie z Grodziskim Półmaratonem „Słowaka” i Biegiem Po Plaży w Jarosławcu na dystansie 15km tworzy nowy cykl „Biegowe Orły”. Zawodnicy, którzy ukończą wszystkie trzy biegi wchodzące w jego skład otrzymają tytuł Orła Biegowego oraz pamiątkowy medal. Na najwytrwalszych, którzy powtórzą ten wyczyn w dwóch kolejnych latach czekają dwa kolejne krążki oraz statuetka Złotego Orła.

red

fot. w nagłówku Jarosław Dulny