„Biegowe Podcasty” z Oswaldem Rodrigo Pereirą o pomocy Ukraińcom

– W Buczy rozmawiałem z Ukraińcem, który przez kilka dni był torturowany. Rosjanie zostawili go w worku na zwłoki, bo myśleli, że nie żyje. Pokazał mi obrażenia na ciele i powiedział, że przeżył dla zemsty, żeby zabijać. To mną wstrząsnęło. Bo jak można oceniać taką postawę? Jak tu mówić o jakiejś próbie przebaczenia? – opowiada Oswald Rodrigo Pereira, dziennikarz, biegacz, który od kilku tygodni zawozi do Ukrainy leki specjalistyczne, żywność, sprzęt jak: kamizelki kuloodporne i inne potrzebne rzeczy dla wojska.

Zapraszamy do wysłuchania 15. odcinka „Biegowych Podcastów”

Oswald Rodrigo Pereira do niedawna pracował w redakcji TVP Sport jako reporter i wydawca przy sportowych transmisjach. Jest biegaczem długodystansowym, triathlonistą i filmowcem związanym ze środowiskiem alpinistycznym. Pracował też jako PR manager w programie Polski Himalaizm Zimowy. W 2018 roku w roli reportera dołączył do wielkie Zimowej Wyprawy Narodowej na K2. W lipcu 2021 zdobył Broad Peak (8 051 m n.p.m.) bez butli z tlenem.

Wstrząsające obrazy

W tym roku kolejne plany wysokogórskie zastopowała wojna w Ukrainie. Od wielu tygodni Oswald niezwykle aktywnie uczestniczy w akcji pomocowej. Samodzielnie przewozi nie tylko żywność, ale również specjalistyczne sprzęty, lekarstwa i inne pomocne rzeczy dla ukraińskiej armii.

Choć tego nie planował, kilka dni po wyzwoleniu znalazł się w Buczy, gdzie rosyjscy żołnierze dokonali rzezi na ludności cywilnej.

– Widziałem ciała osób, których Rosjanie zabili dla rozrywki. Widziałem miejsca, gdzie były przytrzymywane i gwałcone młode kobiety. Widziałem zniszczone i obrabowane centra handlowe, gdzie nawet kobiece manekiny miały ślady obmacywania i dotykania – mówi w rozmowie z Damianem Bąbolem, gospodarzem podcastu biegowe.pl. – W Buczy rozmawiałem też z Ukraińcem, który przez kilka dni był torturowany. Rosjanie zostawili go w worku na zwłoki, bo myśleli, że nie żyje. Pokazał mi obrażenia na ciele i powiedział, że przeżył, żeby teraz zabijać. To mną wstrząsnęło. I jak można oceniać taką postawę? Jak tu mówić o jakiejś próbie przebaczenia? – zastanawia się.

A jaka jest najlepsza rada, jaką w życiu usłyszał? – To cytat słoweńskiego wspinacza Nejca Zaplotnika: „Kto szuka celu poczuje pustkę, gdy go osiągnie, kto znajdzie ścieżkę cel będzie zawsze nosił w sobie”. Trzymam się tego. Dla mnie najważniejsza jest właśnie ta droga. Czuję wtedy pokój w sobie, szczególnie kiedy jestem za kierownicą i wiem, że mogę pomagać – zakończył Oswald.

Skąd Oswald bierze siłę i energię do tak intensywnej pomocy? Skąd bierze na to pieniądze? W jaki sposób ludzie z napadniętej Ukrainy zdobywają do niego kontakt? Jak dba o zdrowie psychiczne i czy w tym okropnym okresie znajduje czas i chęci na bieganie?

Zapraszamy do wysłuchania tego i poprzednich odcinków „Biegowych Podcastów” w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red