Dariusz Nożyński: „Wstałem rano i powiedziałem, że nie ma opcji, żebym tego nie wygrał”

– W niedzielę wstałem i powiedziałem, że nie ma opcji, żebym tego nie wygrał – wspominał swój zwycięski start w biegu Wings For Life Dariusz Nożyński, który jest gościem siedemnastego odcinka „Biegowych Podcastów”. W rozmowie z Damianem Bąbolem zdradził kulisy biegu w Poznaniu, a także opowiedział co wydarzyło się po jego zakończeniu. Uchylił również rąbka tajemnicy, w jaki sposób tak szybko regeneruje się do kolejnych startów na ultradystansach.

Słuchaj podcastu

Pewność siebie wynika z treningu 

Dariusz Nożyński to biegacz-amator z wieloma sukcesami na koncie. Na początku maja z wynikiem 63,9 km wygrał polską edycję charytatywnego biegu Wings For Life, a w klasyfikacji globalnej zawodów zajął drugie miejsce. Do zwycięstwa w międzynarodowej rywalizacji zabrakło mu zaledwie 500 metrów. Był to jego trzeci tryumf w Wings For Life.

– Walka o zwycięstwo wymaga określonych cech charakteru i mentalnego nastawienia, które jednak nie polega na tym, że wstajesz rano i mówisz: „dzisiaj wygram”. Ta pewność siebie musi być poparta solidnym fundamentem, którym jest prawdziwy, mocarny uczciwie zrealizowany trening, bez oszukiwania siebie na treningu – mówił Dariusz Nożyński, tłumacząc  w jaki sposób mentalnie przygotowuje się do startów i skąd czerpie psychiczną siłę do zwycięstw biegach ultra.

Ultra zaczyna się po 40 kilometrze

Zaledwie 2 tygodnie wcześniej 42-letni zawodnik z Warszawy na Stadionie Śląskim w Chorzowie pobił rekord Polski w biegu 6-godzinnym i został mistrzem kraju w tej konkurencji. Osiągnął wynik 95,004km, a to oznacza, że biegł w średnim tempie 3:47 min/km. I tak przez długie 6 godzin! Poza tym autor bloga szybkiebieganie.pl to mistrz Polski w biegu na 100km z ubiegłego roku.

– W biegach ultra wyścig zaczyna się dopiero po 40 kilometrze, dlatego dla organizmu to nie może być wysiłek. To musi być biegane lekko – stwierdził Dariusz Nożyński. – Maratonu nie traktuję jako rozgrzewki, oczywiście czuję te kilometry w nogach, ale ten dystans nie może robić na mnie większego wrażenia. W Chorzowie pokonałem 95km, a więc 2,2 długości maratonu – zauważył gość podcastu biegowe.pl.

Treningi i starty Nożyński łączy z pracą w branży IT, poza tym rozpisuje innym biegaczom plany treningowe i prowadzi bloga szybkiebieganie.pl. Faktycznie jest szybkim biegaczem – jego rekord życiowy w maratonie to imponujące 2:24:43, a półmaraton biega w 1:09:49.

W rozmowie z Damianem Bąbolem Dariusz Nożyński opowiedział m.in. o tym, jak jako amatorowi udaje mu się łączyć uprawianie sportu na tak wysokim poziomie z życiem zawodowym i rodzinnym. Zdradził kulisy biegu Wings For Life w Poznaniu, a także co wydarzyło się po jego zakończeniu. Uchylił również rąbka tajemnicy, w jaki sposób tak szybko regeneruje się do kolejnych startów na ultradystansach.

Zapraszamy do wysłuchania tego i poprzednich odcinków „Biegowych Podcastów” w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

Od biegaczy dla biegaczy

„Biegowe Podcasty” to cykl rozmów z ciekawymi gośćmi – ekspertami, sportowcami, organizatorami imprez biegowych.  Rozmawiamy z nimi na tematy, które interesują biegową społeczność – o wydarzeniach, produktach, sprzęcie i trendach. Zachęcamy do słuchania naszych audycji, które są przygotowywane przez biegaczy dla biegaczy.

Gospodarzem „Biegowych Podcastów” jest Damian Bąbol, dziennikarz sportowy, prezenter. Był korespondentem Sport.pl m.in. podczas lekkoatletycznych mistrzostw świata, mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, Turnieju Czterech Skoczni. Współautor książki z Władysławem Kozakiewiczem „Bądź Kozakiem i dbaj o siebie”.  Współtworzył portal i akcję społeczną Polska Biega.

Specjalizuje się w prowadzeniu sportowych  imprez m.in. Enea Ironman Gdynia Poland, Red Bull 400 Zakopane, Maraton Warszawski, Piknik Olimpijski – Strefa Bridgestone, Targi FIWE – Strefa Olimp Sport Nutrition.

Startował w Łodzi, Amsterdamie, Nowym Jorku i Barcelonie. Najszybciej pokonał królewski dystans w stolicy Katalonii, gdzie uzyskał czas 3 godziny, 30 minut i 46 sekund.

red