Czy bieganie to faktycznie zdrowy nałóg? Nowy odcinek podcastu 42,195 FM

Właśnie ukazał się kolejny odcinek popularnego podcastu dla biegaczy autorstwa Kuby Pawlaka. Tym razem gościem jest dr n. med. Andrzej Mioduszewski – specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu. W jego trakcie rozmówcy starają się wyznaczyć cienką granicę między bieganiem dla zdrowia, a proszeniem się o kontuzję.

Słuchaj podcastu:

Wiele wskazuje na to, że organizm człowieka na drodze ewolucji stał się świetnie przygotowany do wysiłków wytrzymałościowych, w tym biegania. Ostatnie lata i galopujący postęp technologiczny sprawiają jednak, że nasz tryb życia diametralnie się zmienia, a następstwem tych zmian mogą być między innymi dużo częstsze kontuzje pojawiające się w sporcie amatorskim. 

Rzeczywistą ocenę problemów ortopedycznych współczesnych biegaczy przybliża we wspomnianej rozmowie dr n. med. Andrzej Mioduszewski. Ortopeda mówi między innymi o pośrednich i bezpośrednich przyczynach kłopotów osób aktywnych z aparatem ruchu. Jedną z nich, w przypadku sportowców-amatorów, jest według specjalisty niedostateczna ilość snu.

Rozmowa nie sprowadza się jednak tylko do zagadnień związanych z anatomią. Dowiecie się z niej między innymi tego:

– Czy okazyjne palenie marihuany może wpłynąć na naszą formę sportową?
– Czy da się zniwelować wpływ menopauzy na zwiększające się wraz z nią ryzyko kontuzji?
– Dlaczego złamania zmęczeniowe są plagą dzisiejszych sportowców, w tym amatorów?

Źródło: 42,195 FM

fot. w nagłówku: deposiphotos.com