21. Poznań Maraton najszybszy w historii 

Podczas rozegranego dzisiaj, 16 października 21. Poznań Maratonu rekordy trasy ustanowili zarówno zwycięzca jak i zwyciężczyni biegu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje osiągnięcie Kenijki Caroline Kilel, która najlepszy czas imprezy poprawiła o prawie 5 minut.

Walka do samego końca

W rywalizacji mężczyzn byliśmy świadkami bardzo wyrównanego pojedynku, w którym liczyli się wyłącznie zawodnicy z Afryki. Na półmetku sześcioosobowa grupa biegaczy z Kenii, Etiopii i Maroka zameldowała się z czasem 1:05:26. Zwiastowało to atak na rekord trasy Poznań Maratonu, który przed tym biegiem wynosił 2:11:43.

fot. Jakub Kaczmarczyk

Na drugą część dystansu najwięcej sił zachowało dwóch zawodników – faworyt biegu Hayla Bazu Worku z Etiopii oraz Marokańczyk Mohamed El-Talhaoui. To właśnie między nimi rozstrzygnęła się kwestia zwycięstwa.

Ostatecznie pierwszy linię mety przeciął Etiopczyk z wynikiem 2:11:26. Wyprzedził swojego rywala o 7 sekund, a rekord trasy Poznań Maratonu poprawił o 16 sekund. Podium uzupełnił Etiopczyk Edamu Getahun (2:12:57).

Najszybszym Polakiem okazał się Krzysztof Gosiewski, który z czasem 2:20:49 zajął siódme miejsce.

Kilel śrubuje rekord 

W biegu kobiet faworytką była Caroline Kilel awizowana przez organizatorów jako największa gwiazda tegorocznej imprezy. Nic dziwnego, ta doświadczona biegaczka to zwyciężczyni m.in. prestiżowego Maratonu Bostońskiego z 2011 roku.

Kenijka od początku zabrała się do pracy i szybko wyszła na prowadzenie. Próbowała jej dotrzymać kroku Etiopka Askale Hurisa, ale po 15 km opadła z sił i liderka rozpoczęła samotny bieg do mety. Asystował jej pacemaker, którym był Kenijczyk Boniface Nduva.

Ostatecznie Kilel finiszowała ze znakomitym wynikiem 2:27:00 i poprawiła dotychczasowy rekord trasy Poznań Maratonu o prawie 5 minut!

fot. Jakub Kaczmarczyk

– Do Poznania przyjeżdżają coraz lepsi zawodnicy i wspaniałe wyniki na mecie są tego efektem – mówi Łukasz Miadziołko, dyrektor Poznań Maratonu. – Dla nas jednak ważne są nie tylko osiągnięcia tych najlepszych, ale także udział i zadowolenie wielkiej rzeszy zawodników, którzy startują z pasji i znów pojawili się na naszej imprezie. Dziękujemy im, że są z nami – dodaje

Drugie miejsce zajęła Askale Hurisa (2:30:01), a trzecia była Szwedka Hanna Lindholm, która uzyskała rezultat 2:40:59.

Pierwsza Polka, Monika Brzozowska z czasem 2:46:44 została sklasyfikowana na 35. miejscu.

Ile zarobią najszybsi?

Łączna pula nagród dla biegaczy w 21. Poznań Maratonie wynosi ponad 100 tysięcy złotych. Za zwycięstwo w imprezie najlepsi zawodnicy otrzymają po 20 tysięcy złotych. Dodatkowo organizatorzy przekażą im po 10 tysięcy złotych za pobicie rekordów trasy.

Tradycyjnie nagrody zostaną wypłacone dopiero po otrzymaniu wyników kontroli antydopingowej biegaczy i biegaczek, którzy zajęli czołowe lokaty.

Do mety poznańskiego maratonu łącznie dotarło prawie 3,4 tysiąca zawodników z 26 państw.

Jednocześnie organizatorzy ogłosili, że przyszłoroczny Poznań Półmaraton odbędzie się 16 kwietnia, a 22. edycja Poznań Maratonu wystartuje 15 października 2023 roku.

red

fot. w nagłówku Jakub Kaczmarczyk