Ile powinien ważyć biegacz? Nowy odcinek “42,195FM – podcasty o bieganiu”

Jaka jest korelacja między masą ciała biegacza, a jego formą? Czy zawsze mniej na wadze znaczy lepiej? Na te pytania w nowym odcinku podcastu Kuby Pawlaka odpowiada dietetyczka sportowa Zofia Piotrowicz. Właśnie ukazał się nowy odcinek “42,195FM – podcasty o bieganiu”.

Słuchaj podcastu

Dietetyczka Zofia Piotrowicz pracująca z kadrą narodową biegaczy, dzieli się w nim swoimi doświadczeniami oraz przywołuje badania, mówiące o tym jak masa ciała wpływa na rezultaty sportowców wyczynowych i amatorów.

Już sama liczba czynników, takich jak: dystans, indywidualna budowa anatomiczna, wiek oraz płeć sprawiają, że wyznaczenie optymalnej dla nas wagi do biegania nie jest rzeczą prostą. Dodatkowo pojawiają się elementy ryzyka. Okazuje się bowiem, że nadmierne odchudzanie i niedobór energii są autostradą do kontuzji, ze złamaniami zmęczeniowymi włącznie.

Jak więc redukować masę ciała prawidłowo i odpowiedzialnie? Do jakiego składu ciała powinniśmy dążyć? Czy popularną “wagę startową” należy starać się utrzymywać przez cały rok? Dowiesz się tego konkretnie słuchając najnowszego odcinku podcastu 42,195 FM.

Źródło: 42,195 FM