Jabłczan kreatyny – forma kreatyny godna uwagi

Jabłczan kreatyny to jedna z powszechnie dostępnych na rynku form kreatyny – popularnego wśród sportowców związku chemicznego, który przyczynia się m.in. do zwiększenia wydolności fizycznej organizmu. Czy jabłczan kreatyny lepiej wpływa na ustrój i zdolności wysiłkowe niż inne formy związku? Czas to sprawdzić!

Czym właściwie jest jabłczan kreatyny?

Aby dobrze zdefiniować jabłczan kreatyny warto najpierw przypomnieć sobie czym właściwie jest kreatyna.

Kreatyna to związek chemiczny o charakterze organicznym, zwany też kwasem beta-metyloguanidynooctowym. Składa się z trzech aminokwasów, takich jak glicyna, arginina i metionina. Sama w sobie nie jest źródłem energii ani budulcem masy mięśniowej.

Kreatyna została odkryta przez francuskiego naukowca w 1832 roku. Jest związkiem, który naturalnie występuje w organizmie człowieka m.in. w wątrobie, nerkach i trzustce. Większość substancji obecnej w ustroju jest transportowana wraz z krwią do mięśni.

Jabłczan kreatyny to jedna z form kreatyny, która stanowi połączenie jednej cząsteczki kreatyny i dwóch cząsteczek kwasu jabłkowego.

Jabłczan jest metabolitem glukozy zaliczanym do hydroksykwasów karboksylowych. Pobudza produkcję insuliny, a tym samym wpływa pozytywnie na przyswajalność związku w organizmie.

Jest uznawany za jedną z najbardziej efektywnych form kreatyny.

Właściwości jabłczanu kreatyny

Jabłczan kreatyny wspomaga transport adenozynotrifosforanu (ATP) do mięśni. Zostaje tam przekształcony w fosfokreatynę, która odgrywa ważną rolę w dostarczaniu energii niezbędnej do podejmowania aktywności.

Związek może wpływać na szybszy przyrost masy mięśniowej oraz wzrost wytrzymałości. Może także oddziaływać na poprawę nawodnienia i przyspieszenie procesu regeneracji ze względu na sprawne odnawianie nadwyrężonych komórek. Ponadto kreatyna zwiększa wydolność fizyczną.

Jabłczan kreatyny jest jedną z bardziej zaawansowanych form chemicznych kreatyny. Wyróżnia się tym, iż jest łatwo rozpuszczalny w cieczach, co zdecydowanie ułatwia jego stosowanie. Jest również bardzo stabilny chemicznie. Co więcej, związek zapewnia efektywny transport substancji do komórek mięśniowych i wolniej konwertuje się do nieaktywnej kreatyniny.

Dostępne dane sugerują również, że jabłczan kreatyny nie prowadzi do retencji wody, czyli jej zatrzymywania w organizmie.

Czym różni się jabłczan od innych form kreatyny?

Jabłczan kreatyny różni się od innych form kreatyny przede wszystkim budową. Składa się z cząsteczki kreatyny i kwasu jabłkowego. Z kolei monohydrat to połączenie kreatyny i jednej cząsteczki wody, a w skład cytrynianu wchodzi kreatyna z kwasem cytrynowym.

Jabłczan i monohydrat kreatyny to dwie najlepiej przebadane formy związku, dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest porównywanie właśnie tych dwóch suplementów.

Jabłczan kreatyny wyróżnia się dużo lepszą przyswajalnością niż monohydrat, który z kolei gwarantuje szybsze i krótkotrwałe efekty. Jabłczan kreatyny działa stopniowo, jednak przez dłuższy czas.

Ponadto jedną z bardziej istotnych różnic pomiędzy związkami, jest fakt retencji wody podskórnej. Jabłczan nie powoduje gromadzenia się wody, natomiast monohydrat już tak.

Jak łatwo się domyślić, preparaty różnią się także ceną. Za bardziej innowacyjną formę kreatyny, jaką jest jabłczan, trzeba zapłacić nieco więcej.

Kto powinien suplementować jabłczan kreatyny?

Kreatyna w formie jabłczanu rekomendowana jest dla wszystkich miłośników aktywnego stylu życia, którzy pragną osiągnąć lepsze wyniki sportowe i satysfakcjonujące efekty. Ponadto zalecana jest dla tych, którzy chcą rozbudować masę mięśniową i ukształtować nienaganną sylwetkę.

Ze względu na to, iż jabłczan nie powoduje retencji wody, zalecany jest dla sportowców na redukcji, co zabezpiecza mięśnie, a jednocześnie pomaga zmniejszyć zawartość tkanki tłuszczowej.

Tym samym rekomendowany jest dla osób uprawiających sporty wytrzymałościowe i szybkościowe. Jabłczan kreatyny wpływa pozytywnie na oba te parametry, a jednocześnie nie przyczynia się do odkładania wody w organizmie, co mogłoby ograniczyć pożądane efekty.

Zalecane stosowanie jabłczanu kreatyny

Przyjmowanie preparatu powinno opierać się ściśle na wskazówkach producenta umieszczonych na opakowaniu wybranego produktu.

Istnieją jednak pewne uogólnione zasady przyjmowania suplementu.

Jak już wspomnieliśmy, jabłczan kreatyny jest lepiej wchłanialną formą związku niż np. monohydrat. Z tego względu, mniejsza porcja preparatu przyczynia się do wystąpienia takich samych efektów. Dlatego też zalecana dawka jabłczanu kreatyny wynosi ok. 3-5 g preparatu na dobę.

Aby uzyskać optymalne efekty suplementacji rekomenduje się, aby przyjmować preparat bogaty w kreatynę wraz z posiłkiem o wysokim indeksie glikemicznym. Glukoza zapewni stałą dostawę energii do organizmu. To pozwoli na pełną synergię współpracy i umożliwi właściwy transport związku do komórek mięśniowych.

Skutki uboczne i przeciwwskazania

Jabłczan kreatyny uważany jest za bezpieczny suplement. Jednak niezależnie od stopnia przebadania związku, nadmierna podaż zawsze może przyczynić się do wystąpienia niepożądanych objawów.

Tym samym, zbyt duże porcje przyjmowanego jabłczanu kreatyny mogą przyczynić się do powstania formaldehydu, czyli toksycznego związku chemicznego, który podrażnia błonę śluzową w przewodzie pokarmowym. Dlatego też niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń producenta i przyjmowanie jedynie bezpiecznych porcji suplementu.

Nadmierna podaż jabłczany kreatyny może spowodować także wystąpienie niepożądanych objawów takich jak nudności, wymioty i biegunki.

Należy zachować ostrożność w przyjmowaniu suplementu w przypadku występowania wszelkiego rodzaju schorzeń i dolegliwości.

artykuł sponsorowany