CITY TRAIL: dwa dni, cztery biegi

W ostatni weekend listopada odbyły się cztery biegi pod szyldem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sobotę (26 listopada) startowali biegacze z Lublina oraz Olsztyna, a w niedzielę (27 listopada) z Łodzi i Trójmiasta. Z kolei w weekend 3-4 grudnia przełajowa piątka odbędzie się w Warszawie i Bydgoszczy. Będą to biegi, które zamkną drugą z pięciu serii tego ogólnopolskiego cyklu.

Przed weekendowymi biegami głównymi, odbyły się zawody CITY TRAIL Junior na dystansach 200m, 400m, 600m, 1 km, w których wzięło udział łącznie 516 młodych sportowców.

Lublin

Warunki podczas lubelskiego biegu nie były łatwe. Topniejący śnieg, duża wilgotność powietrza i mgła – to z nimi będą kojarzyć się te zawody. W takich okolicznościach najszybszym okazał się debiutujący w przełajowych biegach CITY TRAIL – Michał Żuchowski, który 5-kilometrową trasę pokonał w 16:53.

– Studiuję medycynę, biegam od dwóch lat. Wcześniej miałem niewiele wspólnego ze sportem. Ale jak już zacząłem biegać, to z pełnym zaangażowaniem, aktualnie biegam siedem razy w tygodniu. Treningi ustalam sobie sam. Na CITY TRAIL pojawiłem się za namową znajomych biegaczy. Przestrzegali mnie przed trasą – rzekomo miała być wymagająca, ale z perspektywy samotnego biegu – było komfortowo. Oczywiście biegnąc w grupie bardziej odczuwa się wąskie ścieżki – mam tego świadomość. Widzimy się na kolejnych biegach – mówi Michał Żuchowski, najszybszy w lubelskim biegu.

Drugie miejsce zajął dzisiaj Krzysztof Lotek(wynik 17:26), a trzeci był Krystian Kuna(czas 17:30).W rywalizacji kobiet jako pierwsza do mety dotarła Magdalena Sekuła, z czasem 20:39. Drugą lokatę wywalczyła Katarzyna Konkel(czas 20:44), a trzecia była Magdalena Zych (wynik 21:33).

W sobotnim biegu wzięło udział 220 osób. Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ. Trzeci bieg edycji w Lublinie odbędzie się 17 grudnia.

Współorganizatorami lubelskich biegów są InesSport oraz Perfect Runner. Lubelską odsłonę cyklu wspiera Miasto Lublin.

Olsztyn

Najszybsi w olsztyńskich zawodach – Adrian Przybyła oraz Magdalena Trzeciak zwyciężyli również w październikowym biegu. Oczywiście na tym etapie cyklu jeszcze wiele może się zdarzyć, ale mając na koncie po dwie wygrane są o krok od triumfu w klasyfikacji końcowej w sezonie 2022/2023, w której liczą się trzy najlepsze wyniki. Sobotni czas Adriana Przybyły na 5-kilometrowej trasie nad Jeziorem Długim to 16:40.Magdalena Trzeciak dotarła do mety w czasie 19:30.

– Warunki były dzisiaj dobre, tylko krótkie fragmenty były śliskie. Nawet buty bez bieżnika, typowe asfaltowe radziły sobie. Biegam w CITY TRAIL od kilku lat, ale myślę, że ten fakt nie ma znaczącego wpływu na lepszy wynik na mecie, ani pewność siebie, jednak pozwala na dobry rozkład sił na trasie. Dzisiaj rywalki były w bardzo dobrej dyspozycji. Od trzeciego kilometra naciskały i aż do mety czułam, że nie jestem jedyną kobietą na trasie – podsumowuje Magdalena Trzeciak, zwyciężczyni zawodów w Olsztynie.

Wśród mężczyzn drugie miejsce zajął Wiktor Kujawa (wynik 16:54), a trzeci był Damian Błaut (czas 16:58).W rywalizacji drugą lokatę wywalczyła Monika Jacyszyn (czas 19:38), a trzecia była Agnieszka Przybyła (wynik 19:49). Do mety dotarło 294 biegaczek i biegaczy. Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Trzeci bieg edycji w Olsztynie odbędzie się 7 stycznia.

Łódź

W Łodzi zwyciężył debiutujący na łódzkiej trasie CITY TRAIL – Filip Babik, który dotychczas regularnie startował w Warszawie, ale zna także trasy tego ogólnopolskiego cyklu w Lublinie oraz Gdańsku. Niedzielny wynik Filipa na 5-kilometrowej pętli w parkach: Baden-Powella i 3 Maja to 15:50.

– Startuję w tym sezonie na hali, w związku z tym nie uda mi się biegać w CITY TRAIL regularnie. Chciałem jednak sprawdzić formę, dlatego postanowiłem wybrać się dzisiaj do Łodzi. Po rekonesansie trasy wiedziałem, że trudno będzie o bardzo dobry czas, ponieważ istotnym spowolnieniem są dwa podbiegi. Spodziewałem się tego, bo biegi przełajowe często odbywają się w urozmaiconym terenie i podbiegi, korzenie czy inne przeszkody to naturalne elementy crossów. Nie zmienia to faktu, że taki start dużo mówi o aktualnej dyspozycji – komentuje Filip Babik, zwycięzca łódzkich zawodów.

Drugie miejsce zajął Tomasz Osmulski (wynik 16:27), a trzeci był Michał Witkowski (czas 16:44). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Dominika Wiecha, z wynikiem 19:07. Drugą lokatę wywalczyła Sylwia Hałaczkiewicz (czas 19:30), a trzecia była Magdalena Jakóbczak (wynik 20:09). Linię mety przekroczyło 285 osób. Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Trzeci bieg edycji w Łodzi odbędzie się 18 grudnia.

Trójmiasto

Trójmiejska odsłona CITY TRAIL jest podzielona na dwa miasta – Gdańsk i Gdynię. Niedzielny bieg odbył się na gdyńskiej trasie. Najszybszym okazał się Adam Głogowski, dla którego zawody te były debiutem w CITY TRAIL. Jego wynik na 5-kilometrowej pętli to 16:29.

– Rywalizacja była dzisiaj ciekawa. Biegliśmy we trzech, próbowałem wyczuć rywali, chciałem ich zmęczyć na podbiegach. Mimo, że biegłem typowo zabawowo, ta rywalizacja mnie „nakręciła”. Wiedziałem, że chłopacy korzystając z faktu, że jestem jeszcze w okresie roztrenowania, chcą mnie „odhaczyć” na swojej liście pokonanych rywali, a ja chciałem utrzeć im nosa. Będę startował w kolejnych biegach CITY TRAIL. Moim celem jest wygrana w klasyfikacji generalnej cyklu w Trójmieście. Jeśli przy okazji uda mi się poprawić rekordy tras – to będę zadowolony – uważa Adam Głogowski, zwycięzca trójmiejskiego biegu.

Drugie miejsce zajął Daniel Marszk (wynik 16:35), a trzeci był Krzysztof Żygenda (czas 16:39). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Marta Łagownik, z wynikiem 18:57. Drugą lokatę wywalczyła Monika Dubiella (czas 19:48), a trzecia była Natalia Jabłońska (wynik 20:11). Niedzielny bieg przyciągnął Wyniki biegu głównego znajdują się TUTAJ.

Trzeci bieg w Trójmieście odbędzie się 8 stycznia, w Gdańsku. Trójmiejską odsłonę cyklu wspiera Miasto Gdańsk.

10 miast, 6 miesięcy, 50 biegów

CITY TRAIL to impreza ogólnopolska rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się łącznie 5o biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Zawody pod szyldem CITY TRAIL odbywają się w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

Źródło: Fundacja Krok do Natury