42,195 FM Podcast. Trening interwałowy nie musi boleć?

Interwał kojarzy się często z treningiem beztlenowym lub po prostu ciężkim. Założenia te nie mają jednak pokrycia w rzeczywistości. O tym, że spektrum tej metody treningowej jest znacznie szersze, oraz o jej skuteczności w nowym odcinku “42,195 FM – podcasty o bieganiu” opowiedział trener Piotr Rostkowski.

Słuchaj podcastu:

Piotr Rostkowski to trener takich tuz biegania jak Marcin Lewandowski czy Angelika Cichocka. Sam również ma za sobą spektakularną karierę biegową, której zwieńczeniem był rekord polski w biegu na 1500m. Jego 3:35,62 uzyskane 3 lipca 1997 w Stuttgarcie pozostawało niepobite aż przez 14 lat.

Aktualnie trener skupia się na pracy z uzdolnioną młodzieżą w Szklarskiej Porębie, gdzie mieszka z małżonką, również byłą zawodniczką z międzynarodowymi sukcesami. Pod jego opieką trenują m.in. niezwykle obiecujące Julia Ścisłowska, Aleksandra Wiśniewska oraz Natalia Bielak.

Rostkowski był niedawno gościem audycji Kuby Pawlaka, w której rozłożył na czynniki pierwsze metodologię treningu interwałowego. Zaczynając od analizy treningu legendarnego Emila Zatopka, aż po współczesnych biegaczy, przedstawił szerokie spektrum metody treningowej, która jest jedną z najskuteczniejszych w arsenale biegacza.

Z rozmowy dowiecie się:

– na czym polegają założenia najpopularniejszych treningów interwałowych?
– kiedy stosować poszczególne interwały w procesie treningowym?
– czym różni się metoda powtórzeniowa od interwału?
– co może dać bieganie 100x400m na jednym treningu?
– czy zabawa biegowa to już interwał?

Źródło: 42,195 FM Podcast