Zamieszanie wokół Korony Polskich Półmaratonów. Dlaczego Silesia Półmaraton wypadł z cyklu?

W ubiegłym tygodniu Polskie Stowarzyszenie Biegów przedstawiło regulamin Korony Polskich Półmaratonów w 2023 roku. Na liście 10 biegów należących do tego cyklu zabrakło Silesia Półmaratonu, który zastąpił Garmin Półmaraton Gdańsk. Organizatorzy śląskiego biegu nie ukrywają, że są zdziwieni decyzją o wykluczeniu imprezy z serii. 

– Jesteśmy mocno zaskoczeni sytuacją. Fundacja Silesia Pro Active, która organizuje Silesia Półmaraton jest od kilku lat członkiem Polskiego Stowarzyszenia Biegów, ale nikt z Zarządu PSB nie pofatygował się, by nas poinformować o zmianach w regulaminie Korony Polskich Półmaratonów. Prezes Henryk Paskal podjął arbitralną decyzję z którą nie zgadzamy się. Uważamy, że ostatnie działania nie przyniosą korzyści dla środowiska biegowego, są wręcz szkodliwe – uważa Bohdan Witwicki, prezes Fundacji Silesia Pro Active.

Filar cyklu czy zapchajdziura?

Zapytaliśmy Polskie Stowarzyszenie Biegów o powody decyzji o wykluczeniu Silesia Półmaratonu z KPP. Odpowiedział nam prezes PSB.

– W maju 2022 roku, organizator Półmaratonu Gdynia, firma Sport Evolution poinformowała nas, że kolejna edycja tej imprezy nie odbędzie się. Podjęliśmy pilne rozmowy z innymi organizatorami o dołączeniu do Korony Polskich Półmaratonów. Wówczas po mojej rozmowie z Panem Bohdanem Witwickim zapadła decyzja, że Półmaraton Silesia wchodzi w skład KPP tylko w 2022 roku, ponieważ liczyłem, że Półmaraton Gdynia powróci i będzie organizowany w 2023 roku. Niestety taka decyzja nie zapadła i tego półmaratonu nie ma w kalendarzu imprez biegowych – tłumaczy Henryk Paskal, prezes Polskiego Stowarzyszenia Biegów.

Warto jednak w tym miejscu podkreślić, że informacja o tym, że Silesia Półmaraton dołącza tylko w 2022 roku nie znalazła się w opublikowanym w czerwcu ubiegłego roku komunikacie prasowym na temat wejścia śląskiego biegu do cyklu. Czytamy w nim za to: „stało się – mamy nowy filar Korony Polskich Półmaratonów. Od tego sezonu jest nim Silesia Półmaraton.”

Pominięcie w rywalizacji KPP biegu z ponad 3 milionowej aglomeracji śląskiej, który od 18 lat jest organizowany nieprzerwanie przez samych biegaczy to działanie sprzeczne z regułami fair play. Wszystkim nam powinno zależeć na integracji środowiska biegowego między innymi poprzez rozszerzanie projektów oraz angażowanie jak największej ilości organizacji i wydarzeń – zaznacza Witwicki.

Fot. Rafał Klimkiewicz / EDYTOR.net

Szef Fundacji Silesia Pro Active nie zamierza jednak dłużej kruszyć kopii o członkostwo śląskiego biegu w Koronie Polskich Półmaratonów. Energię chce za to skupić na organizacji osiemnastej edycji Silesia Marathonu, która na Śląsku odbędzie się 1 października. W programie imprezy oprócz półmaratonu jest również maraton i ultramaraton na dystansie 50 km.

– Silesia Półmaraton z metą na Narodowym Stadionie Lekkoatletycznym pozostanie wielkim wydarzeniem sportowym przyciągającym pasjonatów biegania z całej Polski i gości zza granicy. Tegoroczne wydarzenie jest przygotowywane z równie wielkim zaangażowaniem jak poprzednie edycje. Na starcie mile będą widziani wszyscy zawodnicy bez względu na to czy pobiegną „z” czy „po” koronę – ucina szef Fundacji Silesia Pro Active.

W odpowiedzi przesłanej do naszej redakcji szef PSB podkreśla, że o dołączenie do cyklu KPP biegu z północy kraju apelowali sami biegacze.

– Od jesieni ubiegłego roku otrzymaliśmy wiele maili i telefonów, żeby chociaż jeden półmaraton w KPP odbywał się na północy Polski. Pod koniec ubiegłego roku skontaktował się z nami organizator Półmaratonu Gdańsk z prośbą o dołączenie ich imprezy do Korony Polskich Półmaratonów 2023. Po uzgodnieniu szczegółów i akceptacji kryteriów KPP przez organizatora Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Biegów zdecydował o dołączeniu Garmin Półmaraton Gdańsk do tegorocznej edycji Korony Polskich Półmaratonów – podsumowuje Henryk Paskal.

Korona Polskich Półmaratonów 2023

Korona Polskich Półmaratonów w sezonie 2023 skupia 10 biegów: 15. Panas Półmaraton Ślężański, 17. Półmaraton Warszawski, 15. Poznań Półmaraton, 10. PKO Białystok Półmaraton, 15. Hunters Grodziski Półmaraton „Słowaka”, 9. Nocny Wrocław Półmaraton, 32. Signify Półmaraton Piła, 45. Bieg Lechitów, Garmin Półmaraton Gdańsk i 9. Cracovia Półmaraton Królewski.

Tak jak dotychczas, aby zdobyć odznakę, należy w ciągu roku pokonać 5 z 10 biegów zaliczanych do cyklu KPP. Aby rozpocząć przygodę z Koroną Polskich Półmaratonów trzeba przed pierwszym biegiem zarejestrować się na stronie datasport.pl i wnieść bezzwrotną opłatę w wysokości 95 złotych (wysyłka medalu w kraju) lub 110 złotych (wysyłka za granicę).

red

fot. Silesia Półmaraton