19. Recordowa Dziesiątka przedłuża zapisy. Powrót Zalewskiego

Organizatorzy 19. Recordowej Dziesiątki ogłosili, że w związku z przedwczesnym osiągnięciem limitu 3 tysięcy uczestników przedłużają zapisy na bieg, który w Poznaniu odbędzie się 12 marca. Na zawody można się zgłaszać do północy 8 marca. Tradycyjnie na starcie zobaczymy mocną elitę z ubiegłorocznym zwycięzcą Krystianem Zalewskim na czele.

Dodatkowe pakiety

Zdaniem organizatorów takie zainteresowanie 19. Recordową Dziesiątką oznacza stopniowy powrót do frekwencji sprzed pandemii. Rok temu na mecie zameldowało się nieco ponad 2 tysiące uczestników, a w 2019 roku w imprezie wzięło udział 4 tysiące osób. Do sprzedaży trafiły dodatkowe pakiety na tegoroczny bieg.

– Takiej okazji, by pobiec na rekordowo szybkiej trasie nie można ominąć. Wiemy, że wielu zawodników jeszcze nie zdążyło się zapisać lub wahają się, czy już 12 marca rozpocząć swój tegoroczny biegowy sezon – mówi Artur Kujawiński, dyrektor zawodów.

Jeżeli ktoś nie czuje się jeszcze na siłach, aby przebiec 10 kilometrów, może dzień wcześniej wystartować na dystansie 5 kilometrów w ramach 9. Nocnej Recordowej Piątki. Zawody odbędą się na ścieżce wokół jeziora Malta. W biegu nie ma limitu czasu, a organizator zapowiada, że na każdego poczeka z medalem na mecie.

Zapisy na oba biegi prowadzone są na stronie plus-timing.pl. Pakiet na zawody na dystansie 10 km kosztuje 69 złotych, za udział w nocnej „piątce” trzeba zapłacić 48 złotych.

Mocna elita

Do Poznania znów wybiera się olimpijczyk Krystian Zalewski. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podopieczny Jacka Kostrzeby na trasie 18. Recordowej Dziesiątki uzyskał czas 28:57. Rywalizację kobiet wygrała z kolei Izabela Paszkiewicz z rezultatem 32:20.

Tak się składa, że w całym 2022 roku żadnemu innemu zawodnikowi na polskiej ziemi nie udało się pokonać 10 km w lepszym czasie niż zwycięzcom poznańskiego biegu.

W tym roku w stolicy Wielkopolski zabraknie leczącej kontuzję Paszkiewicz, ale za to organizator awizuje start Angeliki Mach, która w minioną niedzielę wygrała półmaraton w Napoli, a także Patryka Kozłowskiego. To biegacz z Radomia, który w lutym świetnie zaprezentował się w Irlandii na 5 km uzyskując czas 13:46  – drugi najlepszy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki.

Pobiegnie również niesamowicie szybka para, czyli małżeństwo Aleksandra i Błażej Brzezińscy. Błażej obecnie mocno przygotowuje się do dystansu ultra, który ma zamiar pobiec w ramach tegorocznego Wings for Life, a Aleksandra zawsze mocno walczy w Poznaniu na granicy 33 minut.

– Jeszcze wszystkich kart nie odkryliśmy, ale kolejne znakomite nazwiska już dają znać o chęci startu w Recordowej Dziesiątce. Z uwagi na rekordowo szybką trasę bez podbiegów czołowi biegacze przyjeżdżają do Poznania, by złamać magiczną barierę 30 minut na 10 km – uważa Kujawiński.

Liczą się nie tylko zawodowcy

Recordowa Dziesiątka to nie tylko szybka trasa dla zawodowców, ale i szansa na udany debiut lub poprawę życiówki dla amatorów. Aby mgli zrealizować swoje cele, bieg odbędzie się w falach według czasów zadeklarowanych w zgłoszeniu. Organizator liczy, że dzięki temu uniknie zatorów na trasie, a zawodnicy pobiegną w grupach na zbliżonym poziomie sportowym.

Poza tym amatorów w biegu wspomagać będą pacemakerzy, którzy poprowadzą ich na czasy: 40:00, 45:00, 50:00, 55:00 i 60:00.

– Wprawdzie limit w naszym biegu to 100 minut, ale w końcówce trasa biegu prowadzi przez teren przepięknego toru regatowego Malta. Dlatego wystarczy, że w godzinę i 40 minut dobiegniecie 7,5 kilometra. Znajdziecie się na terenie rekreacyjnym i będziecie mogli spokojnie i bez presji dobiec 2,5 kilometra do mety. Na każdego poczekamy z medalem i otwartymi ramionami. Dacie radę nawet spokojnym marszobiegiem – podkreśla dyrektor 19. Recordowej Dziesiątki.

Medale z dystansu 5 i 10 kilometrów połączą się w komplet. Wszystkie medale na ”piątkę” kilometrów będą koloru złotego. Z kolei na 10 kilometrów pierwszych 100 zawodników na mecie otrzyma krążki koloru złotego, kolejnych 400 medale koloru srebrnego, a od miejsca 501 wydawane będą medale koloru brązowego.

red