42,195 FM Podcast. Dr Andrzej Silczuk o uzależnieniu od sportu

Gdyby wierzyć instagramowym przekazom, to można uznać bieganie za jedną z najprzyjemniejszych czynności w życiu, podczas której mityczne endorfiny zalewają nasze ciała do tego stopnia, że niemal wypływają uszami. Z popularnonaukowych źródeł można dowiedzieć się, że owe endorfiny, to endogenne opioidy, czyli takie które wytwarzane są w naszym organizmie.

Słuchaj podcastu

Podobno, działają one na te same receptory co opioidy egzogenne takie jak morfina, powodując błogostan, wprowadzając w dobry nastrój, zmniejszając ból, ale również powodując fizyczne i psychiczne uzależnienie.

W latach 60. w eksperymentach na szczurach pokazano, że elektryczna stymulacja tych receptorów budzi w zwierzętach doznania tak intensywnej ekstazy, że wolą paść z wyczerpania niż przerwać doświadczenia. Brzmi znajomo?

– Aby zweryfikować powyższe tezy, a także dowiedzieć się co dokładnie drzemie w naszej psychice, że szukamy tak nieoczywistych przyjemności jak np. biegi ultra lub rywalizacja do utraty sił, zaprosiłem do dzisiejszego odcinka dr Andrzeja Silczuka. Mój gość to nie tylko jeden z najlepszych w kraju ekspertów w dziedzinie uzależnień, doktor nauk medycznych, lekarz psychiatra, wykładowca uniwersytecki, ale także edukator i podcaster znany z autorskiego projektu „Niemyte Dusze – mówi Kuba Pawlak, twórca 42,195 FM – Podcasty o bieganiu.

Z podcastu dowiesz się między innymi:

– dlaczego niektórzy z nas mają silną potrzebę rywalizacji?
– czy bieganie może spełniać kryteria uzależnienia behawioralnego?
– co kieruje osobami, które szukają ekstremalnych doznań w sporcie?
– jakie mogą być skutki agresywnego marketingu piw bezalkoholowych?

Źródło: 42, 195 FM – Podcasty o bieganiu