„Biegowe Podcasty” z Iwoną Wicha. Kobieta-orkiestra, która żyje z pasją

Bohaterką czterdziestego piątego odcinka „Biegowych Podcastów” jest Iwona Wicha, którą śmiało można określić mianem kobiety-orkiestry. Służy w wojsku, biega na ulicy, na orientację i po schodach, rozpisuje diety i trenuje biegaczy, a 18 czerwca organizuje Półmaraton Utkany w Żyrardowie. Jak na to wszystko znajduje czas? Posłuchajcie rozmowy, którą w Studiu PLAC poprowadzili Damian Bąbol i Marcin Dulnik.

Słuchaj podcastu:

Iwona Wicha prowadzi na Instagramie profil „Życie z pasją” i  ta nazwa dobrze ilustruje, jak bardzo jest aktywną kobietą. Ze sportem związana jest od dziecka. Wszystko zaczęło się od siatkówki i rodzinnej rywalizacji.

– Mam trzy siostry – młodszą, bliźniaczkę i starszą. Mama była nauczycielką wychowania fizycznego i prowadziła drużynę siatkówki, do której dołączyłyśmy, ale czegoś mi brakowało – mówiła w studiu Iwona Wicha. – W ten sposób trafiłam do klubu OSiR Góra Kalwaria, który prowadzi sekcję biegów na orientację. Po roku trenowania złapałam bakcyla i wywalczyłam pierwsze mistrzostwo Europy juniorów (w 2003 roku w Pezinok, na Słowacji – przyp. red). Z siostrami dobrze się rywalizowało, każda z każdą. Bliźniaczka została w siatkówce, ja poszłam w orientację, potem młodsza do mnie dołączyła – opowiadała.

Jak to było z półmaratonem

Na studiach Iwona Wicha trafiła do sekcji lekkiej atletyki w klubie AZS SGGW. Biegała m.in. na dystansie 800 m, na którym uzyskała rekord życiowy 2:14. Potem trener próbował przerzucić ją na maraton, ale bezskutecznie. Udało się za to małym podstępem zachęcić ją do pokonania półmaratonu.

– To było, gdy służyłam w jednostce w Kazuniu. Szef sportu zobaczył, jak chodzę na wartach i powiedział „Ty się nam tu zmarnujesz, jak wystartujesz półmaraton, to ściągniemy cię na halę”, dodał jeszcze, że ponieważ biegam krótsze dystanse, to w razie czego będę mogła wcześniej zejść z trasy. Nie dał mi jednak do przeczytania regulaminu, a szkoda, bo dowiedziałabym się, że start jest w jednej miejscowości, a meta w drugiej. To był taki typowo wojskowy półmaraton w Gołdapi, nie miałam wyboru, trzeba było dobiec – wspominała Wicha, która na mecie zameldowała się z czasem 1:22.

Dzisiaj z półmaratonem ma wiele do czynienia jako organizatorka pierwszego w historii Żyrardowa biegu na tym dystansie. W programie wydarzenia, które odbędzie się 18 czerwca jest bieg główny na dystansie półmaratonu, a także Żyrardowska 5-tka i zawody na 2,5 km na 100-lecie sportu w Żyrardowie. Ten ostatni dystans to dobry na rozpoczęcie przygody z bieganiem. Wszystkie trasy zostaną wytyczone na 2,5-kilometrowej pętli dookoła Zalewu Żyrardowskiego.

– Impreza nosi nazwę Półmaraton Utkany, bo to miasto, które słynie z lnu, a tkanie jest ostatnim elementem producji materiałów lnianych. Miejscowość jest między Łodzią a Warszawą, a więc to będzie taki utkany bieg, który uaktywni Żyrardów, pierwszy oficjalny półmaraton w tym mieście – wyjaśniała Iwona Wicha. – Oprócz biegów dla dorosłych, będą też biegi dla dzieci, food trucki. Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniła.

Starszy szeregowy Wicha

Od lat Wicha służy w wojsku jako starszy szeregowy specjalista. Pracuje na co dzień 8 godzin dziennie w jednostce na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Karierę w wojsku zaczęła od Kazunia i zespołu sportowego, w którym trenowała wielobój żołnierski. To konkurencja, która obejmuje m.in. strzelanie, rzuty granatem, wodny tor przeszkód i cross na dystansie 4 km.

– Mam siostry, a zawsze chciałam mieć braci. Teraz w wojsku mam dużo braci i w tym środowisku się odnajduję. Jestem traktowana po partnersku. Kiedyś usłyszałam „Iwona, Ty masz większe jaja niż niejeden tutaj facet.” W wojsku trzeba umieć postawić na swoim, zrobić to co trzeba, a rozkaz to rozkaz – podkreśliła.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy z Iwoną Wichą w studiu „Biegowych Podcastów”.

Nadstaw ucha…, a dowiesz się m.in.

– jak rozpoczęła się przygoda Iwony z bieganiem,
– za co pokochała bieganie po schodach,
– skąd pomysł na Półmaraton Utkany w Żyrardowie i co łączy to miasto z lnem,
– dlaczego na trasie Półmaratonu Utkanego nie sposób się zgubić,
– jak odnajduje się w wojsku jako kobieta
zgubić,
– jakie ćwiczenia oddechowe stosuje, aby lepiej spać.

„Biegowe Podcasty” nagrywamy w Studiu PLAC przy ul. Ordynackiej 9/23 w Warszawie. Wszystkie odcinki dostępne są bezpłatnie m.in. w serwisach SpotifyDeezerApple PodcastsGoogle Podcasts.

red