Lubisz wiosenne aktywności na łonie natury? Dowiedz się, jak rozpoznać boreliozę

Nie każde ugryzienie kleszcza kończy się chorobą, jednak zawsze istnieje takie ryzyko. Właśnie dlatego warto zabezpieczać się przed kleszczami wychodząc z domu. Dodatkowo każdy powinien znać charakterystyczne objawy boreliozy, których zaobserwowanie umożliwi wczesne wdrożenie leczenia.

Wiosna to okres sprzyjający aktywnościom na świeżym powietrzu. Spacery po lesie, zrywanie kwiatów i pikniki na łące, a nawet zabawa z psem – wszystko to może zakończyć się ugryzieniem kleszcza. Dowiedz się, czym objawia się borelioza i poznaj sygnały alarmowe, na które powinieneś zwracać uwagę po powrocie do domu.

1.   Borelioza – objawy w miejscu ugryzienia

U większości osób ugryzionych przez kleszcze zainfekowane krętkami z grupy Borrelia burgdorferi pojawia się charakterystyczna zmiana skórna zwana rumieniem wędrującym. Rozwija się ona już we wczesnym stadium boreliozy i dotyczy nawet do 80% pacjentów. Przyjmuje postać zaczerwienionej plamy, wypełnionej wewnątrz wysypką. W miarę wzrostu („wędrowania”) rumienia, wysypka ta zanika, pozostając jedynie w centrum plamy. Może to wyglądem przypominać tarczę strzelniczą.

Rumień wędrujący nie swędzi i nie boli. Co ciekawe, może pojawić się w miejscu odległym od punktu ukłucia przez kleszcza. Rozwija się w ciągu 3-30 dni od momentu ugryzienia kleszcza. Jego średnica wynosząca przynajmniej 5 cm ułatwia ustalenie rozpoznania.

2.   Objawy ogólnoustrojowe

Do typowych objawów ogólnoustrojowych w przebiegu boreliozy zaliczamy:

– gorączkę;
– ogólne złe samopoczucie;
– zmęczenie;
– bóle głowy;
– zawroty głowy;
– bóle stawowo-mięśniowe.

Jeśli dojdzie do rozsiewu krętków po organizmie, zajęte mogą zostać narządy wewnętrzne całego organizmu. Zanim zaczniesz się niepokoić, wyklucz zwykłą grypę, która również może dawać powyższe objawy ogólnoustrojowe i która jest tak częsta w okresie wiosennym. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie swojego stanu zdrowia, koniecznie odwiedź lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

3.   Nietypowe objawy boreliozy

Dość niespecyficznym objawem boreliozy jest zajęcie nerwu twarzowego, co manifestuje się pod postacią paraliżu połowy twarzy. Ma to medyczną nazwę: „porażenie Bella” i częściej dotyczy dzieci. Do objawów neuroboreliozy zaliczamy:

– drgawki;
– zaburzenia pola widzenia;
– opadanie kącika ust;
– mrowienie odczuwalne w obrębie twarzy;
– zaburzenia równowagi.

Ujawniają się one po 4-6 tygodniach od momentu ugryzienia przez kleszcza. Innym niespecyficznym objawem boreliozy są skoki ciśnienia, które mogą być odczuwalne jako kołatanie serca, a także światłowstręt oraz upośledzenie słuchu.

Pamiętaj, że nie każda osoba ugryziona przez kleszcza zachoruje na boreliozę. Wszystko zależy od tego, czy był on wcześniej zainfekowany patogennymi krętkami. W momencie odnalezienia na ciele kleszcza zwróć uwagę na prawidłowe jego usunięcie. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Odwiedź lekarza. Pamiętaj również o stosowaniu preparatów ochronnych przed wyjściem do lasu czy na łąkę.

artykuł sponsorowany