Przeszkodowy Bieg Hutnika wystartuje po raz siódmy. Zapisy trwają

Zbliża się kolejna odsłona najbardziej industrialnego biegu w Europie. W niedzielę, 8 października miłośnicy przemysłowych i post-apokaliptycznych klimatów pokonają dystans około 12 km po terenie pracującej Huty ArcelorMittal Warszawa. To jedyna szansa w roku na zwiedzenie zakładów i zapuszczenie się w nieznane, nietknięte ludzką stopą rewiry.

Huta otwiera się na biegaczy

Na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa panują restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa, a sam zakład, z uwagi na pracę wykonywaną przez całą dobę, jest zamknięty dla zwiedzających. Jednak ta jedna z najnowocześniejszych hut stali w Europie raz do roku otwiera swoje wrota dla sympatyków biegania i ekstremalnych przeżyć. Tegoroczna, siódma już edycja Przeszkodowego Biegu Hutnika umożliwia odbycie industrialnej przygody życia po rozległych terenach zakładu pełnego pracujących hal, pustostanów oraz naturalnych przeszkód takich jak hałdy żwiru czy piasku.

Bieg o charakterze przygodowo-ekstremalnym z elementami przeszkodowymi prowadzony jest każdorazowo na innej trasie. W tym roku organizatorzy przewidują, że dystans zmagań wyniesie około 12 kilometrów i na pewno zahaczy o nowe, nieodkryte przez uczestników poprzednich edycji „hutnicze” zakamarki. Nie zabraknie też dobrze znanych i lubianych przez zawodników lokalizacji. W planach jest przebiegnięcie przez nowoczesną, oddaną w 2008 roku do użytku walcownię, zaopatrzoną w jedną z najnowocześniejszych linii walcowniczych w Europie, gdzie produkowane są pręty jakościowe i żebrowane.

Bieg dla wszystkich

Organizatorzy planują wprowadzić nowe wyzwania, wychodząc z założenia, że każda edycja ma być unikalnym przeżyciem, innym od poprzednich. Skala trudności zawodów została zaprojektowana w taki sposób, aby z trasą poradzili sobie zarówno zawodowi uczestnicy biegów ekstremalnych czy przeszkodowych, jak również zwykli pasjonaci sportu oraz aktywności fizycznej, niemający wcześniej do czynienia z takim wydarzeniami. 

– Dla większości naszych uczestników start w biegu to szansa na odbycie przygody życia, forma bardziej skomplikowanych, wymagających większej siły charakteru i determinacji podchodów. Część zawodników pokonuje przeszkody wspólnie, pomagając sobie, co kształtuje empatię oraz uczy pracy w zespole. A wszystko to w niespotykanej, przemysłowej scenerii, przypominającej niekiedy gry lub filmy w klimacie post-apokaliptycznym – przekonuje Sławek Jagnyziak, dyrektor sportowy Przeszkodowego Biegu Hutnika.

W tajemnicy do samego końca

 W odróżnieniu od innych biegów, organizatorzy zmagań na hucie nie zdradzają przed startem trasy oraz rodzaju i skali trudności przeszkód. Uważają, że element niepewności oraz nieznanego nadaje tej imprezie niepowtarzalnego charakteru przygody. Wiadomo, że uczestnicy na pewno nie unikną kąpieli w lodowatej wodzie, czołgania się w błocie, pagórków, podciągania oraz pokonywania elementów hutniczej infrastruktury.

– Na każdą edycję staramy przygotować niespodzianki. Dodatkowe elementy, które nadają wyjątkowości naszej imprezie. Tym razem także postaramy się przygotować taką niespodziankę, która zapadnie w pamięć, ale także uprzykrzy życie naszym zawodnikom. Wraz ze zmieniającym się terenem huty jego trasa ewaluuje, przez co z edycji na edycję eksplorujemy nowe przestrzenie. Dzięki temu przez zawodnicy mają okazję odkryć hutę z innej perspektywy. Tak też będzie tym razem – dodaje Jagnyziak.

Przypomnijmy, że pierwsza edycja biegu odbywała się w ramach wspólnych, 60-tych urodzin Huty Warszawa oraz klubu sportowego Hutnik Warszawa. Projekt miał w zamierzeniu charakter jednorazowy, ale z uwagi na duży sukces frekwencyjny, na stałe wpisał się w kalendarz imprez ekstremalnych i przeszkodowych w stolicy.

Trasa po której biegają uczestnicy jest w całości oznaczona (otaśmowana), ale z powodów bezpieczeństwa do biegu może zostać dopuszczonych nie więcej niż 360 biegaczy, startujących w kilkudziesięciu osobowych grupach w odstępach kilku minut.

Bieg odbędzie się w dniu 8 października (niedziela) na terenie Huty ArcelorMittal Warszawa (ul. Kasprowicza 132).  W ramach opłaty startowej każdy uczestnika otrzyma pakiet startowy z koszulką oraz medal i posiłek na mecie. Dla najlepszych przewidziano trofea w formie prawdziwych, wytapianych na miejscu stalowych prętów. Prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna (OPEN dla mężczyzn i kobiet) oraz drużynowa. Nagrodzeni będą również najlepsi Mastersi oraz najszybszy warszawiak i warszawianka.

Zapisy prowadzone są elektronicznie: https://zapisyonline.pl/wydarzenie/404,vii-przeszkodowy-bieg-hutnika.

Najmłodsi na torze

Równolegle toczone będą zmagania najmłodszych na specjalnie przygotowanym dla nich torze przeszkodowym. W Przeszkodowym Biegu Hutniczka mogą wziąć udział dzieci w wieku od 4 do 15 lat, które pokonają różne dystanse – od 600 do 1600 metrów. Na trasie ustawieni będą wolontariusze, pomagający młodym adeptom biegania w pokonywaniu bardziej wymagających przeszkód. Każdy z uczestników otrzyma medal oraz weźmie udział w losowaniu nagród-niespodzianek. Zapisy do biegu dzieci prowadzone są pod tym samym linkiem, co dla dorosłych.

Więcej informacji o samym biegu znajduje się pod adresem: www.bieghutnika.pl

Źródło: Bieg Hutnika