Byliśmy na Mental Health Day w klubie „Niebo”. Ważne dyskusje o zdrowiu psychicznym

10 października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Z tej okazji w minioną sobotę New Balance Run Club oraz Swords Athletics zaprosili biegaczy i miłośników sportowych aktywności do warszawskiego klubu „Niebo”, gdzie odbyło się spotkanie pod nazwą „Mental Health Day”.

New Balance Run Club oraz Swords Athletics zorganizowali spotkanie poświęcone ważnemu tematowi zdrowia psychicznego już po raz drugi. W tym roku do klubu „Niebo” przyszło kilkaset osób. Ogromne zainteresowanie tegorocznym wydarzeniem jednoznacznie dowiodło, że biegacze stają się coraz bardziej świadomi problemu m.in. depresji i wpływu kondycji mentalnej na wyniki sportowe.

Spotkanie było okazją do wysłuchania ciekawej rozmowy z zaproszonymi gośćmi, którymi byli psycholog sportu Dariusz Nowicki, medalista mistrzostw świata Marek Plawgo i Tymon Kokoszka ze Swords Athletics. Całość spotkania poprowadzili Joanna Jóźwik i Adam Kszczot.

Warto jednak podkreslić, że organizatorzy przygootwali nie tylko część merytoryczną. Nie zabrakło biegania, poczęstunku oraz innych atrakcji, które umiliły zebranym sobotnie przedpołudnie.

Coś dla ciała

W pierwszej części wydarzenia uczestnicy otrzymali koszulki, które mogli spersonalizować. Następnie, dla chętnych, pojawiła się okazja do przetestowania najnowszych butów od New Balance – modelu 1080 v13, który trafi do sprzedaży już w najbliższy piątek, 13 października. Uczestnicy wyruszyli na krótką przebieżkę ulicami Warszawy. Z możliwości przetestowania nowych treningówek NB skorzystała również nasza reporterka, Aleksandra Mądzik.

– Posiadam poprzedni model v12 i byłam ciekawa, co zmieniło się w stosunku do poprzedniej wersji. Dlatego też z przyjemnością skorzystałam z możliwości testowania butów – relacjonuje Aleksandra Mądzik. – Wersja 13 w moim odczuciu jest bardziej komfortowa i miękka. W zapiętku jest nieco więcej wyściółki. To jest but, który założyłam i mogłam w nich biec bez żadnego dyskomfortu – podkreśliła.

Po powrocie do klubu „Niebo” na biegaczy czekało pyszne i zdrowe śniadanie. Dostępne były również aromatyczna kawa i herbata oraz napoje.

Coś dla ducha

Nie od dziś wiadomo, że bieganie poprawia ogólnie sprawność fizyczną. Jednak coraz częściej i głośniej mówi się również o wpływie sportu na poprawę samopoczucia psychicznego. I o tym była mowa w panelu dyskusyjnym z udziałem zaproszonych gości.

Marek Plawgo, niegdyś znakomity biegacz na 400 m przez płotki, podzielił się historią rozstania z zawodowym sportem. Mówił o swoich odczuciach w tamtym czasie i o braku radości z biegania pod koniec kariery. Ponadto, opowiedział o swoich początkach w triathlonie. Przedstawił również wyniki ciekawych badań przeprowadzonych przez Multisport na temat tego, jak zmienia się motywwacja do uprawiania sportu w ciągu ostatnich lat.

Okazuje się, że przed wybuchem pandemii największym motywatorem do podejmowania aktywności fizycznej była potrzeba wsparcia zdrowia fizycznego – taką motywację zgłaszało aż 47 proc. aktywnych fizycznie Polaków. Jednak po 2020 roku wpływ na decyzję o rozpoczęciu przygody ze sportem zaczęły mieć również inne czynniki.

– W pierwszym roku pandemii nastąpiła zmiana z powodu nadmiernego stresu, problemów z kręgosłupem czy też wzrostu masy ciała – wtedy też wszystkie motywacje dotyczące zdrowia (23 proc.), samopoczucia (24 proc.) i sylwetki (23 proc.) stały się równie istotne w kontekście aktywności. Dziś, wraz z rosnącą skalą problemów związanych ze zdrowiem psychicznym, aktywność fizyczna staje się ważnym elementem dbania o dobrostan mentalny już dla 42 proc. Polaków. Motywator ten jest szczególnie widoczny wśród osób w wieku 30+ i jest dominujący wśród czterdziestolatków – czytamy w komunikacie prasowym Benefit Systems na temat badania Badanie MultiSport Index 2022.

Stać na dwóch nogach

Z kolei psycholog sportowy Dariusz Nowicki zwrócił uwagę, że w życiu potrzebna jest równowaga. „Ile jesteś w stanie stać na jednej nodze?” – pytał uczestników. Jego zdaniem konieczny jest balans między życiem zawodowym a pasją, oraz między wysiłkiem a relaksem.

Na koniec ekspert zaapelował do uczestników, by słuchali swojego ciała i myśleli poważnie o regeneracji. Jednocześnie nawiązał to kwestii psychicznej mówiąc „Nie dajmy szansy na wypalenie układowi nerwowemu”. Podkreślił, że nie tylko ciało ale i układ nerwowy potrzebują czasu na regenerację.  Nowicki zwrócił uwagę, że wyczynowcy często zapominają o najważniejszym elemencie dla psychiki, czyli radości z tego co robią.

Tymon Kokoszka z ekipy Swords Athletics poruszył ważną kwestię, jaką jest przynależności do grupy. Bycie częścią zespołu pomaga trzymać dyscyplinę i w jego ocenie jest to najsilniejszy czynnik motywacyjny. Według Kokoszki bieganie jest drugim sportem po jodze, który przyjmuje formę medytacji. To czas, kiedy można spędzić sam na sam ze sobą i uporządkować myśli.

Tekst: Aleksandra Mądzik

Zdjęcia: New Balance