Raport o stanie aktywności uczniów. Ekran smartfona atrakcyjniejszy niż sport

Jak wynika z najnowszego raportu Banku Pekao S.A., dotyczącego aktywności fizycznej dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych aż 85% dzieci deklaruje, że lubi ćwiczenia i sport. Jednocześnie dla 32% uczniów najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu jest granie w gry komputerowe na konsoli. Aż 95% dzieci posiada własny smartfon. Zdaniem 74% rodziców to od dorosłych zależy, czy dziecko jest aktywne fizycznie. 

Bieganie nie jest cool

Co w czasie wolnym wybierze dziecko XXI wieku: piłkę nożną czy TikTok; rower czy YouTube; spotkanie z rówieśnikami na placu zabaw lub w parku czy kolejny poziom gry na konsoli? Na te i wiele innych pytań odpowiada raport Banku Pekao dotyczący aktywności dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych.

Raport pokazuje, że według dzieci bieganie zdecydowanie nie jest sportem pierwszego wyboru. Taką formę spędzania czasu wolnego wskazało w badaniu tylko 6% uczniów. Jednak wyraźnie widać, że jak chodzi o sportowe gusta dzieciaków, to o wiele bardziej w cenie są jazda na rowerze (25%), sporty zespołowe (piłka nożna, ręczna, siatkówka, koszykówka), ćwiczenia (12%), spacerowanie (9%), jazda na rolkach, deskorolce, hulajnodze (8%) oraz pływanie (8%).

fot. Depositphotos.com 

Większym zainteresowaniem bieganie cieszy się wśród rodziców (13%), ale wciąż chętniej spacerują (22%) i jeżdżą na rowerze (38%).

– Analizując statystyki aktywności fizycznej wśród rodziców mogłoby się wydawać, że nie wyglądają tragicznie, bo aż 77% wskazuje, że uprawia sport przez 3 godziny dziennie. Z czego ponad połowa to spacery. Dla dzieci to nie jest atrakcyjna aktywność fizyczna i spacer nigdy nie wygra z kolejnym filmem na TikToku – uważa Tomasz Makowski, organizator ogólnopolskiego cyklu imprez Kids Run, w których udział biorą całe rodziny.

Jak oderwać dzieciaki od ekranów?

Aż 90% rodziców zgadza się ze stwierdzeniem, że dzieci za dużo czasu spędzają w Internecie i mediach społecznościowych. Jak można to zmienić?

Jak pokazuje raport Pekao wspólnie spędzany czas rodziców z dziećmi skutecznie konkuruje z „ekranami”. Jednak tylko w co piątym domu (22%) najczęściej spędza się go razem. W rodzinach, w których wiele rzeczy robi się wspólnie, czas spędzony przed ekranem skraca się, co jednocześnie stanowi doskonałą furtkę dla aktywności fizycznej.

fot. Depositphotos.com 

Co trzeci uczeń klas 4-8 deklaruje, że codziennie lub często wspólnie z rodziną uprawiają sport lub inne ćwiczenia. Ponad połowa rodziców najczęściej spędzających czas wolny razem z dziećmi jest aktywna (53%).

– W obliczu ostatnich wydarzeń warto też spojrzeć na inne pytanie – o wpływ influenserów. Ilu rodziców z tej grupy dokładnie wie jakie kanały i materiały oglądają ich dzieci? Wychowanie często przerzucane jest na ekran smartfona, a rodzice chociaż widzą problem w nadmiernym jego użyciu to go po prostu bagatelizują – sygnalizuje Makowski.

Nie ma mody na sport

Zagrożenie to widzą rownież autorzy badania, którzy w raporcie napisali, że obecnie brakuje mody na sport i motywacji w grupie rówieśniczej. Wskazali, że obszary zainteresowań współczesnych uczniów koncentrują się wokół: gier komputerowych, youtuberów/influencerów, gamerów, social mediów czy mody.

– Sport nie jest tematem, o którym rozmawia się w szkole – potwierdzają to zarówno wszyscy dorośli, jak i sami uczniowie. Sport nie jest spoiwem, który łączy klasę czy społeczność szkolną – nie z każdym da się na ten temat porozmawiać. Wielu mniej aktywnych uczniów nie potrafiło wymienić nawet tych bardziej znanych sportowców – nie interesują się tym, nie podziwiają ich, nie imponują im, są im obojętni. Natomiast youtuberów czy gamerów zna każdy – czytamy w raporcie.

Okazuje się, że rodzice widzą wpływ social mediów na swoje dzieci, ale nie potrafią go obiektywnie ocenić, ponieważ nie są zanurzeni w cyfrowym świecie. Autorzy jednoznacznie wskazują, że najsilniejszą grupą wpływu są youtuberzy i tiktokerzy.

Pasja rodzi pasję

– Wspólne wyjście rodziców z dziećmi, wycieczka rowerowa to wspaniały czas do nawiązywania więzi, pogłębiania relacji, redukcji nadmiernego stresu, dobrej zabawy czy wreszcie do budowania pozytywnych skojarzeń z aktywnością fizyczną. Systematyczność jest najlepszym budulcem do kształtowania nawyków. Benefity aktywnego dziecka, to nie tylko wyższy poziom zdrowia, także tego psychicznego; lepsze wyniki w nauce, lepsze więzi z rodzicami czy rówieśnikami, ale również rozwój kompetencji miękkich, takich jak współpraca, komunikacja. Warto pamiętać, że kompetencje miękkie dziś określane są mianem kompetencji przyszłości – mówi dr Marcin Kochanowski, nauczyciel akademicki i praktyk psychologii sportu.

fot. Depositphotos.com 

Raport ujawnił również, że elementy zachęcające dzieci do zwiększenia aktywności fizycznej są odmienne od motywacji rodziców. Dorosłych najczęściej mobilizują: korzyści zdrowotne (63%), możliwość odreagowania stresu (50%), wygląd (44%). A dzieci zwracają uwagę na możliwość spędzenia czasu z rówieśnikami (38%) oraz zabawę (35%).

– Badania przeprowadzone przez Bank Pekao S.A. są niezwykle istotne i pokazują, że za brak ruchu dzieci i młodzieży odpowiada rywalizacja między sportem i smartfonem. Jako rodzice powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ta aktywność sportowa wygląda wśród dorosłych. Trudno oczekiwać od dzieci, że same złapią bakcyla sportu, skoro nie mają przykładu w domu lub wśród rówieśników – zauważa Tomasz Makowski.

Zdaniem dyrektora Kids Run w teorii wszyscy wiedzą co robić, ale na praktykę przekłada to mniej jak połowa rodziców.

– To, że aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na codzienne życie to fakt. Może wyniki tego raportu zmotywują chociaż część rodziców to podjęcia działań w kierunku zdrowia swoich domowników. Trzymam za to kciuki – podsumowuje.

Źródło: Bank Pekao S.A., red

fot. w nagłówku Depositphotos.com