Masz ponad 35 lat i biegasz? Posłuchaj tego odcinka podcastu Kuby Pawlaka

Gościem najnowszej audycji „Race Pace – podcasty o bieganiu” jest dr hab. Jakub Adamczyk profesor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wielokrotny rekordzista Polski oraz medalista mistrzostw Polski, Europy i świata w kategorii Masters. W rozmowie z Kubą Pawlakiem podzielił się szeregiem wskazówek, jak dostosowywać trening do wieku.

Słuchaj podcastu

W tej audycji postarałem się dowiedzieć tego, jak nasz organizm zmienia się z upływem czasu w kontekście zdolności wysiłkowych. Wiedząc to, poszukałem wskazówek, które pozwolą dostosować proces treningowy w taki sposób, aby niekorzystne zmiany oszukać, zniwelować lub po prostu wycisnąć z naszego ciała najwięcej, ile na dany moment jesteśmy w stanie. Podczas rozmowy wyłuskałem porady zarówno dla młodszych, jak i starszych od siebie biegaczy i biegaczek – mówi Kuba Pawlak, gospodarz podcastu „Race Pace”.

Potrafi oszukiwać czas

Gość najnowszego odcinka audycji specjalizuje się w biegu na 400 m przez płotki. Od 2009 roku startuje w barwach Polonii Warszawa. W 2015 roku w Lyonie z wynikiem 52,86 został mistrzem świata weteranów w biegu na 400 m ppł, w kategorii M35.

Adamczyk od ponad 20 lat związany jest z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe obejmują  tematykę związaną z teorią sportu i teorią treningu, fizjologią wysiłku, genetyką sportu oraz wykorzystaniem obrazowania termograficznego w sporcie.

Jest autorem i współautorem ponad 100 prac opublikowanych w czasopismach i monografiach naukowych. Odbywał staże naukowe m.in. w: Wingate Institute, German Sport University w Kolonii czy Universidad Politécnica de Madrid.

– Zaprosiłem eksperta, który jak się wydaje sztukę oszukiwania czasu opanował do perfekcji. Naprawdę ciężko jest stwierdzić czy mocniej przemawia za nim wiedza teoretyczna czy praktyka – dodaje Pawlak.

red