To oni wywalczyli medale 95. PZLA Mistrzostw Polski w biegach przełajowych

W sobotę (25 listopada) w Drzonkowie na obrzeżach Zielonej Góry odbyły się 95. PZLA Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. Wywalczone przed rokiem w Olesnie złote medale obronili Sabina Jarząbek, Eliza Megger i Dawid Borowski. Mistrzowie kraju są kandydatami do wyjazdu do Brukseli na grudniowe przełajowe mistrzostwa Europy.

Biegacze rywalizowali na ciekawej i trudnej technicznie trasie wytyczonej przez trenerów Adama Draczyńskiego i Krzysztofa Filipowskiego. Organizatorzy przygotowali pętlę o długości około 950 metrów o zróżnicowanej nawierzchni – był szuter, śliska trawa, ostre zakręty, zwężenia, nie zabrakło też stromego podbiegu i ostrego zbiegu. Całość okrążenia uzupełniały dwie dłuższe proste i trzecia prowadząca do mety.

Zawody odbywały się na sześciu różnych dystansach (2 km, 3 km, 4 km, 5 km, 7 km i 9 km), w czterech kategoriach wiekowych: do lat 18, 20, 23 i seniorów.

Antosz lepszy od Gosa

Niemała sensację sprawił Wiktor Antosz, który triumfował w biegu na dystansie 7 kilometrów w kategorii młodzieżowców. Zawodnik Kraków Atheltics Team wpadł na metę z czasem 21:34 i o 15 sekund wyprzedził jednego z faworytów, czyli Mateusza Gosa z klubu RLTL Radom. Trzecie miejsce zajął Adam Ochnik (22:02).

Rywalizację na 4 kilometry wygrali Eliza Megger (14:10) oraz Dawid Borowski (12:30). Oboje obronili tytuły mistrzowskie wywalczone przed rokiem w Olesnie.

Wśród pań na dystansie 7 km najlepiej spisała się Olimpia Breza, która pewnie wygrała z czasem 24:30. Jako druga, ze stratą 22 sekund finiszowała Julia Koralewska (24:52). Podium uzupełniła Beata Niemyjska (25:23).

Jarząbek znów ze złotem, Jastrzębski pewnie wygrywa

W tym roku koronny dystans wśród pań został wydłużony do dziewięciu kilometrów – o trzy kilometry więcej niż przed rokiem w Olesnie. Sabina Jarząbek przystąpiła do rywalizacji w roli faworytki i obrończyni tytułu. W ostatnich tygodniach sięgnęła po złote medale w mistrzostwach Polski na 5 i 10 kilometrów. Pod koniec wakacji zdobyła również brązowy krążek w biegu na 5000 metrów na stadionie.

– Już się bałam, że nie dotrwam do przełajów… Zmęczenie, przede wszystkim psychiczne dość długim sezonem startowym, za zmęczeniem psychicznym zawsze dochodzi zmęczenie fizyczne – infekcje, zwiększone zapotrzebowanie na sen i odpoczynek. Na szczęście wrócił wewnętrzny spokój, zdrowie i radość z ostatnich startów – biegów przełajowych – pisała Sabina Jarząbek przed zawodami w mediach społecznościowych.

W Drzonkowie zawodniczka KKL Kielce potwierdziła swoją supremację w tym sezonie i dorzuciła trzeci złoty krążek mistrzostw Polski. Prowadziła od początku do końca. Wygrała z czasem 31:18 i pewnie pokonała rywalki, drugą na mecie Iwonę Bernardelli wyprzedziła o 40 sekund. Brązowy medal wywalczyła powracająca do startów po urlopie macierzyńskim Katarzyna Jankowska (33:01).

W biegu seniorów równych sobie nie miał Kamil Jastrzębski, który wygrał z czasem 27:58. Srebrny krążek trafił do Krzysztofa Gosiewskiego (28:26), a brązowy do Sebastiana Nowickiego (28:31).

Kolejna edycja przełajowych mistrzostw Polski odbędzie się w listopadzie 2024 roku w Bytomiu.

Kto pobiegnie w Brukseli?

Już 10 grudnia w Brukseli przełajowcy będą walczyć o medale mistrzostw Europy. Z ustalonych przez Polski Związek Lekkiej Atletyki zasad kwalifikacji wynika, że do reprezentacji na mistrzostwa Europy powołani zostaną mistrzowie Polski U20 i U23 oraz mistrzowie kraju seniorów w przypadku potwierdzenia dobrej dyspozycji startowej w biegu wspólnym z zawodnikami z kategorii U23 na dystansie 9 km.

Do kadry trafią także biegacze i biegaczki sklasyfikowani na drugim i trzecim miejscu w MP U23 na dystansie 7 km.

Do reprezentacji bez kwalifikacji została już zakwalifikowana Zofia Dudek na podstawie osiągnięć w dotychczasowych startach na mistrzostwach Europy.

Do reprezentacji na mistrzostwa Europy w sztafecie mix 4 x 1500 m zakwalifikują się dwie kobiety i dwóch mężczyzn na podstawie wyników uzyskanych w sezonie 2023 oraz dotychczasowych startach w biegach przełajowych. Kandydaci musieli obowiązkowo wystartować  w Drzonkowie na krótkich dystansach.

Oprócz wymienionych zawodniczek i zawodników na wniosek trenera głównego bloku po akceptacji Dyrektora Sportowego i V-ce Prezesa PZLA do spraw szkoleniowych do reprezentacji może zostać zakwalifikowana trójka zawodniczek/zawodników którzy na 95. PZLA Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych wykażą się bardzo dobrą dyspozycją startową.

Ostateczną decyzję o powołaniu do reprezentacji na 29. Mistrzostwa Europy w Biegach Przełajowych w Brukseli podejmuje Zarząd PZLA na wniosek Zespołu Szkoleniowego PZLA.

Źródło: PZLA, red